Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Pomyliłeś trochę IPA z AIPA z tym transportem i debowymi beczkami...

 

Tak miałem na myśli IPA, z rozpędu rzuciłem american... :)

..."o czym pisze Mitch Steele w swojej książce „IPA: Techniques, Recipes And The Evolution Of India Pale Ale”, że dawne piwa w stylu IPA na pewno też cechowała nuta „funky”, bowiem transportowano je w drewnianych beczkach, a długi czas przewozu z Anglii do Indii sprzyjał rozwojowi dzikich drożdży i innych mikrobów."

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

06.07.2015r

 

 

#23 Pale Ale (co prawda zbyt jasne jak na styl ale chce jasne piwo kropka :) )

  • Styl: American Pale Ale
  • 13 Blg
  • 33 IBU
  • 4,08 SRM
  • 37 litrów
  • 72 % wydajność

Piwo ma być słodkie z lekką goryczką i subtelnym aromatem amerykańskich chmieli. :)

 

Zasyp:

  • 73% - Pilzneński Optima- 5,00 kg
  • 11% - Płatki ryżowe - 0,75 kg
  • 10% - Carapils - 0,70 kg
  • 6% - Karmelowy 30 - 0,42 kg

Zacieranie:

  • 69C 90 min
  • 78C mashout

Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 25g - 27,5 IBU
  • 15 min - Simcoe (11,4) 10g - 5 IBU
  • 5 min - Simcoe (11,4) 15g - 3 IBU
  • 0 min - Simcoe (11,4) 15g - 0,3 IBU
  • 0 min - Waimea (14,9) 20g - 0,4 IBU
  • Hop Stand - Simcoe (11,4) 30g - 70C/80min
  • Hop Stand - Waimea (14,9) 20g - 70C/80min

Fermentacja:

 

Podzielone na dwa wiadra, w jedym 9l gęstości 10 BLG zadane dzikimi drożdżami po fermentacji szampana. Drugie wiadro na gęstwie z poprzedniej warki (wprawdzie to z warki nr #19 zebrana 21.06 czyli ma 2 tygodnie) wyszło 29,5l rozrzedzone woda do gęstość 13 BLG więc i IBU troszkę spadnie.

 

Wiadro I - wstawione z dzikusami pod schody, jakieś 19-20C (przy aktualnych upałach)

Wiadro II - wstawione do lodówki, z ustawioną temperaturą na maximum (czyli jakieś 15C) ponieważ kontroler mam zepsuty... Realnie w środku jest 18C

 

Edit:

09.07 - Wiadro I - siedzie w otoczeniu 20C, wiadro II w lodówce temp fermentujacego piwa 18C - odfermentowało do 5Blg.

10.07 - wiadro II wylaczylem lodowke, drozdze ewidentnie zrobily juz swoje. Fermentacja zwolnila, piana praktycznie juz opadla. Temperatura w wiadrze to 17C takze niech sobie dofermentuje w trakcie temp sie wyrowna do otoczenia, najwyzej dogrzeje kablem do 21C .

13.07 - Wiadro II zlane na cichą przy 3,5 Blg, wiadro I na dzikich drożdżach zostaje jeszcze w głównym fermentorze, jak na razie odfermentowanie z 10 do 3,5 Blg

Jakoś 21 lipca przelałem piwo na dzikich drożdżach do dwóch szklanych słojów.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kegowanie poszło sprawnie! :) #19 FAH Amar w kegu i nawet smaczny :D Musze bardziej zwracać uwagę na chmiel który kupuję, a bardziej na to gdzie go kupuję... bo sybilla która poszła na zimno niestety okazała się stara... wali jak nie wiem. 

 

Największy plus? Brak butelkowania oraz możliwość konsumpcji po kilku godzinach. :) 

Minusy? Jakoś szybciej schodzi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#23 Pale Ale - bardzo ładnie fermentuję, to na US-05 ma 18C i bujną pianę, a to na dzikusach siedzi pod schodami w 20C i piana jest ale bardziej "bąblowa" jak bańki z mydła. :) Jestem ciekaw efektów pracy dzikusów, a głównie tego do jakiego stopnia odfermentują i jaki nadadzą piwu profil! :D

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jestem w szoku, jak piwo może się różnic z butelki i z kega... Warka #19 nalana z kega jest bym powiedział 2 lub nawet 3x bardziej chmielona niż ta sama z butelki... Jedyna różnica między nimi to zanim piwo trafiło do kega zostało zlane do małego wiadra 15l i wstawione na cold crashing do 2C na około 4 dni. 

 

aaa i klarowność jak koncernowy lager - podoba mi się :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test piwa  #18 Lolek (Blond Ale)


 


Barwa: taka jak chciałem, czyli bardzo jasne chociaż wpadający w pomarańcz - ze wględu (tak myślę) dość gwałtownego gotowania.


 


Aromat: po początkowym zgniłym jaju praktycznie nie ma śladu, myślę, że może być leciutka infekcja gdyż lekka szmata gdzieś się pałęta, ale może to być pozostałość siarki... ogólnie waiiti dał naprawde cudowny aromat, szczerze spisałem go na straty i przeleżał w zamrażalniku z 4 miesiące, ale na szczęście nie nadaremnie.  :) Są głównie owoce cytrusowe i lekka słodka pomarańcza. Następnym razem dam go więcej też na hop stand.


 


Smak: Lekkie, cytrusowe, lekko kwaskowe, wytrawne. Niestety odfermentowało dość płytko stąd nie ma słodyczy, która kontrowała by lekka grejpfrutową goryczkę, ale i tak jest nieźle. Goryczka naprawdę dobra, gdyby było więcej słodyczy byłoby idealnie. 


Piwo zdecydowanie do powtórzenia.  :)


______________________


 


Zlałem też dzisiaj na cichą #23 Pale Ale z wynikiem 3,5 Blg, mętne jak cholera, mam nadzieję, że się wyklaruję, na pewno wrzucę na cold crashing przed kegowaniem.


Wersja na dzikich drożdżach zostaje jeszcze w głównym fermentorze, jak na razie odfermentowanie z 10 do 3,5 Blg


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być Wheat Wine oraz American Wheat z wysłodków ale zepsuła mi się w domu lodówka i do momentu reklamacji, musze lodówkę fermentacyjną przeznaczyć na główną domową lodówke... Cóż, przynajmniej mam kolejny dowód na to, iż piwowarstwo domowe może się przydać! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 #22 Scotch Ale / Wee heave - zlałem próbkę do pomiaru i rzeczywiście dalej 6 blg, wrażenie pozytywne, piwo wyszło jak najbardziej w stylu, może mogloby być więcej słodyczy, chyba bardziej z karmelowego słodu niż z niższego odfermentowania bo tutaj pełnia jest brakuje po prostu słodyczy ale tak tylko ciut więcej..., ale może to tylko złudzenie. Zobaczymy po 5-6 miesiącach. Natomiast aromat słodowy jak najbardziej jest, lekki karmel też, ale taki ciemny, gorzki (może to od palonego jęczmienia?) troszkę daktyli (przypomina taka lżejszą wersję mojego barley wine)  :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzenie z nudów, serwis do lodówki przyjedzie dopiero w środę więc robię cos lekkiego w stylu harcerskim, co będzie mogło fermentowac w piwnicy w 20C. :)

Wersja pierwsza harcerskiego była zrobiona od razu na około 5 BLG ale wg mnie przez małą gęstość początkową łatwo złapać coś niechcianego do piwa... dlatego zrobię ciut gęstsze i rozcieńczę przed butelkowaniem.
 

20.07.2015r

 

#24 Harcerskie 2

  • Styl: Harcerskie
  • 5 blg
  • 25 IBU (celuje w 30IBU po rozcieńczeniu będzie "pi razy drzwi" 25)
  • 18,5 litrów (2litry wylane z osadami więc w sumie 20,5)
  • 65 % wydajność 
  • ?? ABV
  • 9,3 SRM

 

Zasyp:

  • 45% - Słód karmelowy 30 - 0,90 kg
  • 25% - Żytni - 0,50 kg
  • 15% - Pilzneński - 0,30 kg
  • 15% - Carapils - 0,30 kg

Postanowiłem zapisywać cel dodania danego słodu, by mieć rozeznanie czy trafiłem z efektem w gotowym piwie! Tak więc:

 

karmelowy 30 - dla słodyczy

żytni - dla ciała

pilzneński - by sie wszystko zatarło (może być go za mało ale zobaczymy...)

carapils - głownie dla piany i pełni

 

Zacieranie:

 

  • Wsypanie słodów do wody o temp około 75C
  • 72C 90 min
  • 78C mashout

 

Chmielenie:

  • 28 min - Magnum 12% - 16g
  • 15 min łyżeczka mchu 
  • 5 min -Styrian Goldings - 10g
  • Hop Stand 78C/30min - Styrian Goldings 30g

Filtracja przy użyciu druciaków, jak zawsze przy trudniej filtrujących się zasypach.

 

 

Fermentacja:

Schodzone do 16,5C w 20 min (nie ma tragedii jak na środek lata) oraz zadane uwodnionymi US-05 - zniesione do piwnicy - 20C otoczenie.

Po 3 dniach burzliwej przy 3,5 BLG przelane do szklanego słoja.

 

Edit:

1. Do gotowania poszło 25,5l brzeczki o gęstości 5,5 BLG - chcę odparować do 17l i uzyskać 8 BLG. Jestem ciekaw czy przy gwałtownym gotowaniu przez 60 min odparuję z gara 8,5l wody.

2. W połowie gotowania zaczał się kończyć gaz w butli i niestety odparowało tylko do 6 BLG, więc przed butelkowaniem rozcieńczę tylko do 5blg.

 

Zeszło do 3 blg. Rozcieńczyłem z 6 do 5blg - 4 litrami wody oraz zabutelkowano wraz z 180g cukru. Wyszło 35x 0,5l oraz 10x 0,33l 

Najszybsza produkcja ever od wsypania słodu do gara do butelkowania minęło 5 dni :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#23 Pale Ale - pierwszy raz jestem szczęśliwy z infekcji! :)

 

Wiadro na dzikich drożdżach ma najpewniej Lactobaciliusa. W porównaniu do wczesniejszej infekcji ta tutaj wygląda "czysto" w sensie bąble sa takie jednolite, równe i czyste.

 

 

I w sumie to jestem w kropce, bo nie bardzo wiem jak postępować z kwasami... Nejpewniej nie ruszać przez najbliższe tygodnie. Trzeba zgłębić temat...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem kolejne dwie nalewki:

 

Lipówka

 

  • Kwiat lipy - cały litrowy słój, dodałem tylko kwiaty bez szypułek i innych liści, gałązek...
  • Spirytus 95% - 1 l
  • Woda - dopełnione do pełna słoika około 2 szklanki

Wszystko szczelnie zamknać i na dwa tyg do przegryzienia. 

 

Przed butelkowaniem:

  • 2 szklanki wody 
  • 0,4 kg cukru (wg przepisu powinien byc 1kg cukry ale wtedy wyjdzie likier, a ja wolę nalewkę)
  • 1/2 laska wanilii 

Wszystko zagotować, połączyć z pierwszym nastawem, zabutelkować. 

 

 

Orzechówka

 

​Robiona na dwa nastawy pierwszy:

  • (okolo) 300g zielonych orzechów
  • 1l wódki

Nastaw drugi

  • (około) 200g zielonych orzechów
  • 0,5l spirytusu 95%
  • 0,2l wódki

Po przegryzieniu około 6 tyg nastawy połączę i dodam przyprawy: świeżo starty anyż, świeżo startą gałkę oraz czarny pieprz w ziarnie; oraz cukier.

Dodałem:

1/3 gałki muszkatołowej (świeżo startej)

1/2 gwiazdki anyżu (świeżo zmiażdżonej)

10 ziarenek pieprzu (całych)

szczyptę cynamonu

1 goździk (cały)

 

oraz 450g cukru i 1/2 laski wanilii (z odzysku po lipówce) 

 

Cukier i wanilia zagotowane i dodane do nastawu wraz z przyprawami. 

Odstawiam na 4 miesiące. Czyli przed świętami butelkowanie.  :)

 

Wyszło przepyszne! Ale zabutelkowalem po 13 miesiącach! :) Bardzo pomaga na bół żołądka, naprawdę jest mega na tą dolegliwość. 

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#23 Pale Ale - Rolane do 2 kegów.

Wersja na dzikich drożdżach wygląda tak:

 

med_gallery_10120_603_6813218.jpg

 

med_gallery_10120_603_4689605.jpg

 

med_gallery_10120_603_5823760.jpg

 

 

Tutaj w pełnej rozdzielczości:

To mlekowiec czy tlenowiec, bo po pierwszej chwili zadowolenia że to lactobacillus, naszło mnie lekkie niezdecydowanie. Na razie i tak zlałem do dwóch 4,5l słoi. Piwo ogólnie zeszło na dzikusach do 2 blg. W smaku jest bardzo pełne jak na poczatkowe10 blg i lekko słodkawe, takie smooth w konsystencji. W sumie to jestem zadowolony. :) Nie ma żadnego kwasku, a tymbardziej kwasu... zobaczymy za jakiś czas.

 

Gdyby ktoś reflektował mam gęstwę tych dzikich drożdży do oddania :D

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24.07.2015r

Powtórka, czyli piwo ma być słodkie z lekką goryczką i subtelnym aromatem amerykańskich chmieli. Wersja pierwsza miała zbyt dużą goryczkę w stosunku do słodyczy, stąd zacieram wyżej i daję ciut więcej karmeli. Chmieli też dam więcej z tą różnicą że będzie citra i amarillo. :)

 

#25 Pale Ale 2

  • Styl: American Pale Ale
  • 13 Blg*
  • 23,5 IBU**
  • 4,78 SRM
  • 31 litrów
  • 75 % wydajność (na pewno niższą gdyż miałem źle wyskalowaną łyżkę)

 

Zasyp:

  • 83,3% - Pilzneński Strzegom- 6,50 kg
  • 9% - Carapils - 0,70 kg
  • 7,7% - Karmelowy 30 - 0,60 kg

Zacieranie:

  • 73,5C--->67C 90 min
  • 78C mashout

Wysładzanie 1x 10l oraz 2x 4l - wodą z kranu o temp około 60C

Otrzymałem 36,5l brzeczki o ekstrakcie 15,5 blg

 

Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 3g - 3 IBU
  • 15 min - Amarillo & Citra po 15g - 12,3 IBU
  • 15 min - łyżeczka mchu
  • 10 min - Amarillo & Citra po 15g - 9 IBU
  • 5 min - Amarillo & Citra po 15g - 5 IBU
  • 0 min - Citra - 20g
  • 0 min - Amarillo - 40g

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową około 100l wody zeszło w garze do 17,8C.

Fermentacja:

Gęstwa US-05 po wcześniejszej warce około 150ml dość rzadka. Wstawione do lodówki temp ustawiona na maximum zyli jakieś 18 może 16C sie zobaczy co będzie. :) Jak na razie temp w fermentorze po 5h od zadania drożdży około 18C.

 

* tutaj celuję w 17 blg podczas fermentacji gdyż przy rozlewie do kega zrobię HGB - jestem ciekaw czy 7 litrów wody (22,5%) bardzo zmieni profil piwa.

** z powodu HGB na pewno ciut spadnie

 

Na zimno na 3 dni powedrowalo 50g citry.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.07.2015r


Kolejne wieczorno- poranne warzenie piwa. :)

#26 Pale Ale 3 

  • Styl: American Pale Ale
  • 15,5 Blg przed HGB
  • 24 IBU
  • 5,01 SRM
  • 28 litrów (kosmiczne straty po chmieleniu, nie wiem dlaczego ale z 31l zostało mi 27l w fermentorze)
  • 69 % wydajność (na pewno niższą gdyż miałem źle wyskalowaną łyżkę)

 


Zasyp:

  • 55% - Pilzneński Strzegom - 4,00 kg
  • 14% - Pilzneński Optima- 1,00 kg
  • 14% - Pszeniczny - 1,00 kg
  • 11% - Karmelowy 30 - 0,8 kg
  • 6% - Carapils - 0,50 kg

 

Zacieranie:

 

Woda z kranu pół na pół z osmozą w sumie 20l do zacierania.

  • 72,5C----> 68C  45 min
  • podgrzanie do ~71C - 30 min
  • 78C mashout

Wysładzanie tak samo 50/50 (woda/osmoza)

Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 16g - 14 IBU
  • 15 min - łyżeczka mchu
  • 5 min - Citra z odzysku (11,4) 40g - 6,5 IBU
  • 5 min - Cascade (7,6) 20g - 2,2 IBU
  • Hop Stand - Citra (11,4) 40g - 78C--->??C/30min
  • Hop Stand - Cascade (7,6) 40g - 78C--->??/30min

 

Fermentacja:

Gęstwa po wcześniejszej warce US-05 około ??ml

 

 

Edit: Zmieniam chmielenie, tzn kombinuje by wyciagnąc maksimum aromatu przy podobnych/lub mniejszych ilościach chmielu. Słodycz oczywiście ma byc duża więc się nie dziwcie zacieraniem - "takie zamówienie" ;) 

Następnym razem muszę celować w 33l po gotowaniu bo z chmielinami odpada mi trochę za dużo i w fermentorze ląduję  za mało...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj połączyłem dwa nastawy orzechówki, co prawda troche wczesnie ale jakoś "tak wyszło" :)

Dodałem:

1/3 gałki muszkatołowej (świeżo startej)

1/2 gwiazdki anyżu (świeżo zmiażdżonej)

10 ziarenek pieprzu (całych)

szczyptę cynamonu

1 goździk (cały)

 

oraz 450g cukru i 1/2 laski wanilii (z odzysku po lipówce) 

 

Cukier i wanilia zagotowane i dodane do nastawu wraz z przyprawami. 

Odstawiam na 4 miesiące. Czyli przed świętami butelkowanie. :)

 

Zrobiłem też dzisiaj wózeczek do przewożenia gara, do fermentorów tez sie nada :)

 

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.08.2015

 

#25 Pale Ale 4

  • Styl: American Pale Ale
  • 17 Blg przed HGB
  • 41 IBU
  • 5,3 SRM
  • ?? litry
  • 74 % wydajność (na pewno niższą gdyż miałem źle wyskalowaną łyżkę)

Zasyp:

  • 72% - Pilzneński Strzegom- 6,20 kg
  • 11,5% - Pszeniczny Strzegom - 1,00 kg
  • 10,5% - Karmelowy 30 - 0,90 kg
  • 6% - Carapils - 0,51 kg

Zacieranie:

  • Wsypanie słodów do 24l wody - temperatura 68C podgrzanie do 70,5C
  • 70,5C---->68C 75min
  • 73C 10min
  • 78 mashout

Wysładzanie 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2L + 2L + 2L - wodą z kranu o temp około 60C
Otrzymałem 38l brzeczki o ekstrakcie 16 blg

Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 40g - 33 IBU
  • 15 min - łyżeczka mchu
  • 10 min - Amarillo & Citra po 10g - 5 IBU
  • 5 min - Amarillo & Citra po 10g - 2.7 IBU
  • Hop stand w 75C/30min - Amarillo & Citra po 40g

 
Fermentacja:
Gęstwa US-05 po warce #25 (3 dniowa) około 100ml dość gęsta. Wstawione do lodówki by schłodzić do 16C i zadać drożdże.

 

Normalnie pobiłem własny rekord - czas pracy 3,5h do momentu chłodzenia. Tutaj robię hop stand więc będzie 4,5h na warkę, ale licząc bez to wraz z chłodzeniem i przelaniem wychodzi 4h! :)

 

18.08 - na 3-4 dni cichej poszło po 40g citry i amarillo

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlałem #25 Pale Ale 2 do kega, przy czym dolałem wody by rozrzedzić do 13blg. Klasyczny HGB. Warzysz wysoko, dolewasz wody i masz więcej piwa...

Tyle w teorii, w praktyce mocno czuć wodnistość piwa, pomimo słodkiego zacierania i dużych udziałów słodów: karmelowego i carapils... Wyszło o dziwo na plus bo piwo naprawde lekkie w odbiorze, zobaczymy co powiedzą nieświadomi.

Cały HGB możecie krytykować ale jestem z tych którzy muszą sami sprawdzić by uwierzyć! :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.