Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Coś dziwnego mam w browarze...

 

Warka #38 została zainfekowana, infekcja pokazała sie na cichej fermentacji. Objawy - bardzo ostry, pieprzny, intensywny, wchodzacy w gorycz aromat oraz tym bardziej smak. Na powierzchni powstała błona (jutro wkleje zdjęcie) oraz powierzchnia piwa zrobiła sie "szlamowata" taka kleista, gęsta. Długo zastanawiałem sie od czego mogło sie to przypałętac - zwaliłem na drożdże z gęstwy po milk stoucie. trudno żyje sie dalej.

Niestety dzisiaj się dobiłem. Warka #39 ma identyczne oznaki infekcji. I to w dodatku juz na burzliwej - co oznacza bardzo szybki rozrost mikroorganizmów! 

 

Co ciekawe drożdże do warki #39 to suchary, które nie mogły zainfekować warki gdyż te same drożdże poszły do warki #40 która oznak infekcji nie ma.

Wszystkie wiadra płukałem NAOH przynajmniej przez 15min (wlewam 20l - 3% naoh bełtam i zostawiam) następnie woda, kwasek cytrynowy, woda i nadwęglan. 

 

Musze porównac warki #39 oraz #40, które były robione w tym samym czasie, na tym samym sprzecie i tak jedna ma infekcje, a druga nie... 

 

  • Wszystkie wiadra płukane NAOH 
  • dwie warki gotowane po 40min
  • chłodnica zanurzeniowa wrzucona na 15min 
  • W obu przypadkach robiłem hop stand po schłodeniu przez 30min
  • uzyłem tych samych drożdzy, dwie paczki uwodnione w jednym pojemniku następnie zadane w tym samym czasie do dwóch wiader.
  • Przelewałem piwo tym samym wezykiem

Jedyna różnica to chmiel. Do zainfekowanej warki uzyłem amarillo. Chmiel pakowałem próżniowo w pracy. 

 

Na dzień dzisiejszy jego obstawiam jako winowajcę. Bo we wczesniejszej warce tez go uzywałem na hop stand (chodź dałem go jedynie częśc)

Druga mozliwosc to chłodnica, która nie zdezynfekowała sie dobrze przez 15min... a podczas kolejnego gotowania przy warce #40 juz została dobrze wygotowana...

Na razie tylko omysły, ale najbardziej jestem bliski infekcji od chmielu wrzuconegona hop stand...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem też, jeżeli NaOH nie pomaga to przyczyna tkwi gdzieś indziej. A co z pomieszczeniem? Nie masz jakiś nietypowych roślin, nie kisisz ogórków albo coś w tym stylu? Może tu tkwi problem. Wszystkie słoiki na gęstwy, wężyki i inne pierdoły wymień, a co do wiader spróbuj wybielacz - parę godzin z bielinką wybije ci wszystko w fermentorze jak NaOH nie dało rady... ;) Jak ta mieszanka dalej nie pomoże to do wymiany wiadra. Ja po swoich kwasach dalej używam i nie mam problemów z wznowieniem infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w wiadrach nie problem, bo infekcje mam tylko w warkach w których używałem amarillo na hop stand. W innych piwach infekcji nie widać. Jedyna zmienna to chmiel w którym upatruje winowajcę. 

Wiadra trzymam nieraz tydzień dwa w roztworze NAOH zanim użyję je po raz kolejny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj powtórka warki #39 która poszła w kibel z racji infekcji. Wiadro mocze juz tydzień w naoh, jutro przed zlaniem brzeczki umyje go jeszcze raz sodą ale już goracym roztworem.  

 

01.12.2015r

 

#41 American IPA v8

  • Styl: American IPA
  • 14 Blg 
  • 36 IBU
  • 5.01 SRM
  • 30 litrów 

 

Zasyp:

  • 91% - Pale Ale MEP - 6,6 kg
  • 9% - cukier biały - 0,66 kg

 

Zacieranie:

 

  • 76C (wsypanie słodów) spadek do 72C 5min. Dodatek 3l zimnej wody, spadek do 68C - 35min
  • Grzanie do 72C - 30 min
  • Mash out 78C
  • Wysładzanie wodą z kranu (musze zapisać bym nie zapomniał w piecu napalić :P )

 

Chmielenie:

 

Uzyskałem 35,5l brzeczki o ekstrakcie ?? BLG, po dodaniu cukru jest ?? BLG. 

  • 45 min - Magnum (12%) 39 IBU + pół lyżeczki mchu
  • 10 min - Citra + Cascade po 10g
  • Hop stand w 75C - 30min Citra 40g, Cascade 40g, 

Na zimno poszł20 lub 30g nie pamiętam dokładnie

Fermentacja: suchary S-04

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.12.15

#42 Wheatos 

  • Styl: American Wheat
  • 12 Blg 
  • 3.8 SRM
  • 38 IBU
  • 30 litrów

 

Zasyp:

  • 55% - Pale Ale MEP - 3 kg
  • 32% - Pszeniczny - 1,7 kg
  • 9% - Carapils - 0,5 kg
  • 4% - Kasza kuskus - 0,2 kg

 

Zacieranie:

 

  • 70C (wsypanie słodów) spadek do 66C ---> 56C 300min
  • 78 mash out
  • Wysładzanie wodą z kranu 60C

 

Chmielenie:

 

Chmieliłem 35l brzeczki, ale po odparowaniu i odlaniu strat (4l) wyszło około 27l

 

  • 40 min - nic
  • 30 min po 5g Mosaic + Amarillo 
  • 25 min po 5g Mosaic + Amarillo 
  • 20 min po 5g Mosaic + Amarillo 
  • 15 min po 5g Mosaic + Amarillo 
  • 10 min po 30g Mosaic + Amarillo 


Fermentacja: 

Schłodzone do ~25C i wystawione na balkon na 24h, schłodzone do 13C i zadane gestwą s-04 po #41

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przymierzam się do spisania dzisiejszej receptury i patrzę, że ostatni post mi sie nie dodał...

No więc musze się pochwalić! Zrobiłem powidła z tarniny! Naprawde zacne wyszły. Polecam poczynić parę słoiczków do mięsa czy to ciasta. Oczywiście gdy zbierałem owoce, pierwszą moją myślą było czy może zrobić z tych powideł jakiegoś stouta. :D Owoce są dość mocno kwaskowe, z dużą ilością cukru oraz jeszcze bardziej cierpkie niż aronia... Myślę, że jakieś świąteczne z lekkim akcentem tarniny mogło by się powieść. 

Niestety na razie czasu na eksperymenty nie ma. 

Powoli zbieram się za składanie mojego systemu trójstopniowego o wybiciu ~90l. Dzisiaj w planie mam wycięcie w kegach otworów plus lekkie przymiarki gdzie wywiercić otwory pod grzałki i mufy oraz pomierzyć jakie mieszadło trzeba zmajstrować.

 

Jak na razie mam:

  • Keg 100l  - warzenie
  • keg 50l - zacieranie
  • fałszywe dno
  • 2x grzałka 1750W
  • hop stopper

W tym tyg musze kupić sterownik pamela, mufy, nyple, zawory no i zamówić mieszadło u forumowego "konstruktora". :)

Na początek będę chłodził warki moją chłodnicą zanurzeniową. Jest dość długa więc jak bedę mieszał w kotle to schłodzi myślę wszystko w 45min :) Na wiosne dokupie wymiennik płytowy.

 

 

Dzisiejsza warka będzie prosta na amerykańskich chmielach plus troszkę suszonej trawy cytrynowej:

 

14.12.15

#43 Citros Boom 

  • Styl: APA/AIPA
  • ~13 Blg 
  • 5.5 SRM
  • 43 IBU
  • 33 litry

 

Zasyp:

  • 86% - Pale Ale MEP - 6 kg
  • 7% - Cukier - 0,5 kg
  • 7% - Karmelowy 30 - 0,5 kg

 

Zacieranie:

 

  • 70C (wsypanie słodów) spadek do 66C 60min
  • 72C 15min
  • mash out 78C
  • Wysładzanie wodą z kranu 60C

 

Chmielenie:

 

Chmieliłem 33l brzeczki, ale po odparowaniu i odlaniu strat  wyszło około ??l

 

  • 45 min - 35g -Magnum 12% - 
  • 10 min - 15g - Citra
  • 5 min - 10g - suszona trawa cytrynowa
  • 5 min - 15g - Citra
  • Hop Stand - 75C - 20min - 40g Citra
  • Na zimno 3 dni - 40g Citra

 


Fermentacja: 

Suchary s-04

Zszedł do 3 BLG - dodałem 40g citry na zimno na 3-4 dni.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co było przyczyna ostatnich infekcji w moim browarze...

Niestety ale strach sie przyznać. Wszystko przez moje niechlujstwo w myciu chłodnicy, którą tylko z wierzchu traktowałem gąbka oraz silnym strumieniem gorącej wody z prysznica. Po przesunięciu nierdzewnych listew trzymających chłodnice w "kupie" światło dzienne ujrzały złogi zaschniętej brzeczki. Po kąpieli chłodnicy w NAOH wszystko ładnie odeszło i aż lśni jak nowa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie piwo w tym roku!


22.12.2015r


 


#44 APA v10


  • Styl: American Pale Ale
  • 10 Blg 
  • 60 litrów 

 


Zasyp:


  • 91% - Pale Ale MEP - 8,4 kg
  • 9% - Karmelowy 30 - 0,8 kg

 


Zacieranie:


 


  • 76C (wsypanie słodów) spadek do 72C grzanie do 75C (owinięcie kocem, poduszką i kołdrą) spadek do 67C - 480 min
  • Grzanie do 72C - 10 min
  • Mash out 78C
  • Wysładzanie wodą 65C

 


Chmielenie:


 


Uzyskałem 65l brzeczki o ekstrakcie 9 BLG


  • 45 min - Magnum (12%) kilka granulek
  • 15 min - Mosaic + Cascade po 10g
  • 5 min -  Mosaic + Cascade po 15g
  • Hop stand w 75C - 15 min Mosaic 25g, Cascade 20g, 

Na zimno pójdzie 50g mosaic


 


Fermentacja: Gęstwa po #43


 


30.12 - odfermentowało do 4,5-5 BLG, czyli płytko tak jak chciałem. Lekkie pełne piwo z minimalną ilością alko.


04.01 - zlałem na cichą przy 4BLG - dodałem 50g mosaica na zimno.


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnie warki wyglądają tak:

#40 APA - dodatek prawie 20% karmelowego "30" wniósł do piwa mega chlebowe posmaki, troche ciężkie, takie nie w 5 ni w 10 pasujące do APA, dopiero po miesiącu zaczyna być znośne w smaku. :)

 

#41 AIPA - Całkiem fajne do pełni szczęścia brakuje łopaty chmielu i chinooka na goryczkę!

 

#42 Wheatos - wyszedł mega goździk! Taki że mnie aż mdli... Podejrzewałem infekcję ale to raczej nie to. Możliwe że to przez overpetching.

 

#44 APA -  odfermentowało do 4,5-5 BLG, czyli płytko tak jak chciałem. Lekkie pełne piwo z minimalną ilością alko.

 

 

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj pierwsze podejście do dekokcji. Na start wybrałem odwrotna dekokcję z racji prostoty. Stąd czerpałem instrukcję: http://pspd.org.pl/uploads/piwowar/2013/piwowar-10-22.pdf

 

14.01.2016r Pierwsze piwo w tym roku!

 

#45 APA v11

  • Styl: American Light Ale
  • 9 Blg 
  • 60 litrów 

 

Zasyp:

  • 91% - Pale Ale MEP - 8,4 kg
  • 9% - Karmelowy 30 - 0,77 kg

 

Zacieranie:

 

  • 40C (wsypanie słodów) spadek do 36C - przerwa 30min. Odlanie połowy wody do osobnego zbiornika. Grzanie słodu w garze do 70C - przerwa do neg. próby jodowej.
  • Podgrzanie dekoktu do wrzenia i gotowanie przez 30min.
  • Dolanie wody odlanej na początku, temp ustalona na 68C, podgrzanie do 72C, potrzmanie 50min, podgrzanie do 78C
  • Filtracja

 

Chmielenie:

 

Uzyskałem 65l brzeczki o ekstrakcie 9 BLG

  • 45 min - Magnum (12%) kilka granulek
  • 10 min - Mosaic + Citra po 25g
  • 5 min -  Mosaic + Citra po 25g 

Na zimno pójdzie 50g mosaic

 

Po gotowaniu wyszło około 60litrów 10 BLG. Doleje przegotowanej wody by zmniejszyć ekstrakt do 9 BLG. 

 

Fermentacja: Gęstwa po #43

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem troszke BJCP i wyszło mi że warka #40 to taki ala MILD. :)

To co przeszkadzała mi w nim non stop to aromaty karmelowe oraz prazonych orzechów. Kegi stały ponad miesiąc w około 9C i bardzo fajnie sie zlagerowało. Czyste w smaku. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

10.02.2016r 

 

#46 APA v12

  • Styl: American Light Ale
  • 9 Blg 
  • 60 litrów 

 

Zasyp:

  • 91% - Pale Ale MEP - 8,4 kg
  • 9% - Karmelowy 30 - 0,77 kg

 

Zacieranie:

 

  • 75C - wsypanie słodów - zacieranie przez 70 min w temp 72C
  • Troche krótko zważywszy na mała ilośc wody i duzy zasyp, ale miałem "dead line" na wyjście o określonej porze z domu. Filtrowało się tragicznie, powiedział bym że nawet w ogóle się nie filtrowało tylko sączyło, po spuszczeniu 8l brzeczki przedniej, zalałem do pełna woda do wysładzania i wyszedłem mówiąc - "a chuj". Po powrocie z imprezy było przefiltrowane. :)

Myślę, że problemem było troche krótkie zacieranie i mogło pozostać troszkę skrobi. 

 

Chmielenie:

 

Chmieliłem 65l brzeczki o ekstrakcie 8blg 

  • 45 min - Nic
  • 10 min - Cascade 50g
  • 0 min -  Cascade 50g 

Na zimno pójdzie 50g cascade

 

Po gotowaniu wyszło około 60litrów 9BLG

 

Fermentacja: Drożdże M10 - 28g sucharów. Fermentacja w 19C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.02.16

#47 Waimea Boom 

  • Styl: APA/AIPA
  • ~13 Blg 
  • 5.5 SRM
  • 43 IBU
  • 33 litry

 

Zasyp:

  • 93% - Pale Ale MEP - 7 kg
  • 7% - Cukier - 0,5 kg

 

Zacieranie:

 

  • 70C (wsypanie słodów) spadek do 67C 60min
  • 72C 15min
  • mash out 78C
  • Wysładzanie wodą 80C

Chmielenie:

 

Chmieliłem 34l brzeczki o ekstrakcie 13BLG, po dodaniu cukru, odparowaniu i odlaniu strat  wyszło 30l 16BLG

Dodałem 7l przegotowanej wody - wyszło 13 Blg

 

  • 45 min - 35g -Magnum 12% - 
  • 10 min - 25g - Waimea 16%
  • 5 min - 25g - Waimea 16%
  • Hop Stand - 75C - 30min - 55g Waimea 16%
  • Na zimno 3 dni - 50g Waimea 16%

 


Fermentacja: 

W 17C zadane około (na oko gdyż przy 7g wyłączyła mi się waga :D ) 12g suchych drożdzy M10 

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod dużym wrażeniem drożdzy M10! 

W warce #46 drożdżaki bardzo mocno wyeksponowały słodowość. Piwo było bardzo delikatnie chmielone więc bomby chmielowej się nie spodziewałem, ale az takiej słodowości też nie. Fermentowałem w 19C więc wysoko jak dla mnie :) z reguły np przy US-05 fermentowalem w 15-16C a tutaj przy 19 w ogóle estrów nie czuję, no chyba że mozna podpiąć pod nie ten aromat skórki pieczonego chleba . :)

Kolejna warka tez na M10 czyli #47 fermentuje niżej bo w 17 więc zobaczę co wyjdzie. Kolejna warke na nich sprawdzę w 22C. Mam tych drożdzy 500g więc można pokombinowac :D

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z moim nowym systemem warzelniczym ma sie dobrze. :)

Spisze co za ile kupiłem może komuś sie przyda:

 

  • 2x keg (100l oraz 50l) - Wraz z przesyłką - 520zł
  • Nyple, mufy nierdzewne, zawory, szybko złączki do węzy - 400zł
  • Spawanie - 100zł
  • Mieszadło ramowe oraz mocowanie do mieszadła wszystko z nierdzewki od Lewatywy - 200zł
  • Fałszywe dno z forumowego zamówienia - 100zł
  • 4 grzałki - 300zł
  • 2x pompa Iwaki - 250zł
  • Przetwornica 110V - 60zł
  • 2x Termometry pod mufy - 50zł
  • Silnik do mieszadł od mercedesa - 50zł
  • Hop stopper - 100zł
  • Ocieplenie kegów - do zrobienia
  • Sterownik Pamel - do kupienia
  • Wężę - do kupienia

 

Licząc pokrótce kupiłem cały sprzęt za 2130zł plus ocieplenie, sterownik i węże plus skręcenie całej elektroniki, wyjdzie około 2600zł plus na wiosnę wymiennik płytowy :)

 

Tzkże czekam na grzałki z ostatniego forumowego zamówienia i ruszam, Stwierdziłem że bedę grzał jednak grzałkami zamiast taboretem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

15.02.16

Bez chmielenia na gorąco tylko chmielenie na zimno.

#48 No boil hops APA 

 

  • Styl: APA
  • ~9 Blg 
  • 5.5 SRM
  • 0 IBU
  • 33 litry

 

Zasyp:

  • 93% - Pale Ale MEP 
  • 7% - Karmelowy 30

 

Zacieranie:

 

  • 70C (wsypanie słodów) i spadek do 68C | 60min
  • 72C 15min
  • mash out 78C
  • Wysładzanie wodą 80C

Chmielenie:

 

Otrzymałem 36l brzeczki 8blg

 

  • 120 min - nic
  • po gotowaniu dolałem 5l zimnej wody


Fermentacja: 

Schłodziłem brzeczkę do 17C, zadane około 12g suchych drożdzy M10, pozwoliłem temperaturze urosnac do 22C w trakcie fermentacji. 

Bedę chmielił tylko na zimno dam około 100g ameryki.

 

Piwo wg wskazań kolegi kantor - brzeczka nie była na tyle stabilna mikrobiologicznie, by same drożdże zdominowały piwo. Piwo wyszło kwaśne, na szczęście kwaśne czysto cytrynowo, więc pewnie zabutelkuje jakąś część, dla samego eksperymentu. :) Następnym razem zrobię "no boil hops" na mocnej podbudowie - przynajmniej 6-7% alko, by przynajmniej w jakimś stopniu alkohol zahamował rozwój. Można też na burzliwa sypnać chmielu... temat do ogarnięcia na wolne chwile. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałbym się na butelkę ;)

Ciekawi mnie zwłaszcza jak będzie ze smakiem chmielowym w gotowym piwie a także czy taka brzeczka jest wystarczająco stabilna mikrobiologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.