Skocz do zawartości

Górna fermentacja a temperatura przechowywania po cichej po burzliwej


piwozlop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy dla drożdży górnej fermentacji Brewferm TOP gdzie temperatura fermentacji wg. opisu powinna zawierać się w przedziale 18-25*,

mogę po zakończeniu burzliwej fermentacji 4-5 dniach, przetrzymać do 10-15 dni piwo w fermentatorze w miejscu gdzie temperatura wynosi właśnie 23-25* czy powinienem znieść fermentator do piwnicy gdzie powinienem mieć ok 18* (piwnica w bloku) ?

Chciałbym uniknąć skwaszenia piwa, zamierzam je po ok 8 dniach sklarować sztucznie żelatyną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, skoro w mieszkaniu mam za gorąco (22-25*) a za parę dni ma być 29* na dworzu to chyba całą fermentację w raz z cichą (zalecane 10 dni cała fermentacja) wykonam w piwnicy w bloku. Muszę zmierzyć tam temperaturę..

Trochę poczytałem o kwaśnym piwie i chciałbym tego uniknąć :)

Edytowane przez piwozlop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym całą fermentację zrobił w piwnicy.

Jak nie masz doświadczenia to radziłbym odpuścić sobie żelatynę, już jest ciepło, łatwo o infekcję.

Jak chcesz klarowne piwo to lepiej użyj szczepu dobrze flokulującego, np S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzliwej w temperaturze 23-25°C (plus 2-3°C samej fermentującej brzeczki) to przenoszenie do chłodniejszego na cichą i tak już chyba za wiele nie zmieni.

Najprostszym rozwiązaniem jest zbudowanie sobie pudła ze styropianu, w którym będziesz trzymał fermentor i kontrolował temperaturę wymieniając zmrożone butelki lub wkłady do lodówek turystycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te butelki nie starczają chyba na długo musiał bym co parę godzin przez 10 dni wymieniać... a człowiek pracuje..

Zrobię tak, że wleje schłodzoną brzeczkę ( tak to się nazywa?) do odkarzonego fermentatora, zakryję pokrywą, zakleje taśmą otwór od rurki, zniosę jakoś do piwnicy gdzie szybko odkryję, wsypię drożdże ( gdzieś czytałem że tak też można ) zakryję i włoże rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wykonam sobie takie pudło następnym razem :) te wasze pudła mają dno z styropianu ? pewnie wykorzystam jakieś pudło po drukarce, obłoże styropianem i folią aluminiową. Może macie jakieś zdjęcia waszych konstrukcji ? u mnie pudło pewnie będzie stało na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pudło i wkładam co 2 dni 4 butelki 1,5L z lodem i mam 8-9C teraz zmieniam co dziennie i mam 0-2

piwo ci się od temperatury nie skwasi tylko od zakażania,a to i w15C można złapać ,ale ponoć im cieplej tym łatwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jak masz dostęp do piwnicy to nie ma potrzeby kombinowania ze styropianem.

Chłodzisz, zadajesz drożdże i wtedy dopiero znosisz do piwnicy, jak obawiasz się warunków w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak (wykonane ze styropianu 5cm):

- dno i wieko: 50x50cm i na to na środek druga warstwa 40x40 (wieko z dodatkowym wycięciem w środku na rurkę)

- ściany boczne: 60x50cm

- ściana tylna i przednia: 60x40cm

Sklejone dno, tył i boczne; wieko i przód wyjmowane.

Całość wyściełana folią NRC i włożony do środka czujnik z taniego termometru pogodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gips piwowarski wsypujemy do wody w której będziemy gotować ? czy przygotować sobie np 15 L wody (jest w przepisie na moje piwo z ekstraktem słodu) wymieszać, poczekać aż osiądzie na dnie i przelać do gara a to co na dnie wywalić czy można gips wsypac od razu do gara gdzi ebędę gotowac ekstrakt słodowy i chmiel ? niby ktoś mi odpisał ale nie do końca rozumiem, jutro biorę się do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu jest problem. Mieszkam na 3 piętrze w bloku a żeby dostać się do piwnicy muszę przejść przez troje drzwi bo piwnica jest w drugiej klatce :)

trochę ciężko paradować z tym ciężarem.

Jaki ciężar? Żonie karzesz to znosić? Łapiesz fermentor, zakładam, że 25kg i idziesz sobie spokojnie powoli po schodach. Sam warzę 67kg i jeszcze z noszeniem pełnego fermentora problemów nie miałem. No chyba, że masz 70+ lat albo problemy ze zdrowiem to zwracam honor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.