Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

1 kg do gotowania rzecz jasna :) gazowanie, masz na myśli refermentacje? Jeśli tak to ilość cukru mierze tymi malymi miarkami do cukru.

Piwo jest dość nagazowane jednak nie ma kopa.

 

Uff. A jakie Ci wyszło początkowe blg ? Wyszło zbliżone do zakładanego ? Bo w sumie to nie wiem co Cię martwi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi to za dużo powiedziane, zastanawia mnie niski procent alkoholu w gotowym piwie

 

Z tego co czytam, to nie jestem w stanie wywnioskować ale napisz dokładnie skoro miałeś początkowe blg około 12 to żebyś miał 3% alkoholu powinieneś mieć końcowe blg około 7 biorąc pod uwagę, że cukier do refermentacji dawałeś suchy miarkami. Nie żebym się czepiał ale nie miałeś może końcowego blg 3 ? jeśli tak to Twoje piwko ma około 5% alkoholu i to jest OK. Ale jeśli miałeś końcowe blg około 7 to z nagazowaniem około 8g/l możesz mieć niedofermentowane piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie . Po za tym jeśli nawet mierzyłeś alkohol to w piwie trzeba przeliczać wynik ( poszukaj na forum jest gdzieś o tym )

Z takiego blg myślę że jak zeszło Ci w miarę planowo w dół to tak jak pisał poprzednik będzie ok. 5 % alk. vol.

Mnie wg brewtarget pils 12 zrobił 4,2 a drugi 12,5- 5,0% Z tym że oba były na różnych drożdżach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do początkowego blg to przy bitterze to 10 będzie OK co do końcowego to nie ma optymalnego. Jaki będzie taki będzie. A skoro nie pamiętasz ani początkowego ani końcowego blg to jak w taki razie doszedłeś do tych 3% alkoholu w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taka skala określa potencjalny poziom alkoholu, ale przy odfermentowaniu do 0°Blg. Jeśli zależy Ci na tym, żeby wiedzieć ile alkoholu jest w Twoim piwie, polecam Ci programy piwowarskie np. Beer Smith. Zapewniam Cię, że z czasem będziesz miał inne priorytety w warzeniu piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar, o którym mówisz (potential alkohol) jest w miarę miarodajny ale w przypadku odczytywania pomiaru brzeczki nastawnej czyli pokazuje potencjalną wartość alkoholu jaką możesz uzyskać z danej gęstości brzeczki po fermentacji. W przypadku robienia pomiaru już po fermentacji mija się on z celem i dlatego wyszedł Ci tak niski wskaźnik (potential alkohol) bo piwo miało już tylko kilka blg (Blg końcowe).

Poza tym zawartość alkoholu zależy w dużej mierze od rodzaju drożdży, niektóre odfermentowują wysoko inne nisko dlatego lepiej robić pomiar Blg brzeczki nastawnej i końcowej i policzyć z wzoru (Blg początkowe - Blg końcowe) / 1,938

 

Pozdro

Edytowane przez Elites
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam takowe pytanie - czy spotkaliście sie z kranikami do fermentora z gwintem 1" ? Bo kurka mam zagwozdkę - kupiłem wężyk na filtrator (gwinty 3/4 i 1/2 cala) z nadzieją, że bez przejściówki będę go mógł nakręcić (ale i tak musiał bym kombinować z jakimiś przedłużkami bo zbyt mało gwintu wystaje aby oprócz nakrętki blokującej kranik nakręcić filtrator). A tu kiszka, wygląda na to że gwint z kranika ma 1", nie ma szans aby na niego nakręcić. Czyli i tak i tak będę musiał poszukać odpowiedniej redukcji. Patrzę po sklepach i wszędzie karaniki z opisem 3/4 cala. Spotkał się ktoś z takim "kalibrem" kranika?

 

/edycja

to ja dupa jestem i ślepiec ( i sprzedawca z allegro). Kranik jest ok, tylko wężyk nie jest jak w opisie 3/4<->1/2 a 1/2<->3/8. Więc bez prześciówki i tak się nie obejdzie.

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Moje pierwsze piwo jest na fermentacji burzliwej już 6 dni. Woda w rurce już nie pracuje, piana opadła, a na ściankach widać, że i tak była ona bardzo nikła (jakieś 2cm). Blg spadło z 12 jedynie do 9. Czym to może być spowodowane i co z tym fantem zrobić? Dodam, że jest ono dosyć pijalne. Piwo to Milk Stout na S-04. Stoi w temperaturze 18C.

Edit: jeszcze fermentuje, ale bardzo powoli. Gdzieś poczytałem, że powinienem potrząsnąć fermentorem i przenieść go w cieplejsze miejsce. Czy może to pomóc?

Edytowane przez Neptune
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę masz w sam raz. Dobrze napowietrzyłeś brzeczkę przed dodaniem drożdży? Jak zacierałeś?

 

A skoro Milk Stout, to dawałeś laktozę, a ona nie fermentuje. No właśnie, jak, ile i kiedy ją dawałeś? Cukromierz masz ok? Sprawdź go w wodzie.

 

Skoro piszesz, że piwo dalej pracuje, to zostaw je w spokoju i zmierz gęstość za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzyłem, ale później się chłodziła kilka godzin i faktycznie w tym mógłby być problem. Zacierałem przez godzinę w 68C i 5 minut w 78. Laktozy jest 0,5kg na ok. 22 litry piwa, dodana na 15 minut przed końcem gotowania. Cukromierz jest ok. Na czacie jeden z szanownych forumowiczów (przepraszam, zapomniałem nicka) powiedział, że może być problem z termometrem. Piwo po potrząśnięciu fermentorem i przeniesieniu w cieplejsze miejsce zaczęło natychmiast pracować lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie gorącej brzeczki jest dużo mniej skuteczne niż chłodnej .

Właściwie to chyba napowietrzenie gorącej brzeczki jest w ogóle nieskuteczne, gdyż ją utlenia, a nie natlenia.

 

Neptune napowietrzaj brzeczkę, gdy jest już zimna. Im niższa temperatura tym więcej tlenu rozpuszcza się w brzeczce i tym więcej mają drożdże tlenu do namnożenia. W przypadku gorącej brzeczki napowietrzenie może przynieść raczej niechciane efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.