Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Nadchodzi ten dzień, w związku z tym mam pytanie. W planie sa dwie warki pierwsze chcę zrobić coś w stylu AIPA a drugie lager

Mam drożdże dolnej fermentacji czy dobrym pomysłem będzie zrobienie jako pierwszego na tych drożdżach w górniaka, a lagera jako drugiego. Czy po fermentacji w wyższych temperaturach te drożdże jakoś nie zmutują i w drugim będą dziwne posmaki ejlowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią eksperymenty za wielką wodą z india pale lager, ale to nie dla nowicjusza zabawa.

Największą zmorą nowych piwowarów jest czekanie. A w lagerach trzeba czekać. Lagerami się zajmij jak już nabierzesz wyższy poziom wtajemniczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne są drożdże do lagera, które powinny pracować w około 12°C, a inne są drożdże do AIPA które powinny pracować w okolicach 19°C.

Pierwszych kilka piw lepiej zrobić zgodnych z zasadami, czas na eksperymenty przyjdzie później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne są drożdże do lagera, które powinny pracować w około 12°C, a inne są drożdże do AIPA które powinny pracować w okolicach 19°C.

Pierwszych kilka piw lepiej zrobić zgodnych z zasadami, czas na eksperymenty przyjdzie później.

W specyfikacji napisane że 9-15stC a w górniakach 15-24 jesli będę fermentować w tych 15 to stanie się coś złego?

Na chwilę obecną mam tylko dolne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyższa temperatura tym więcej wyprodukują estrów i pewnie innych niepożądanych aromatów. Jak bardzo to będzie przeszkadzało w gotowym piwie fermentowanym w 15°C to ja nie wiem. Na pewno nie będzie to czysty lager. Ja dolne fermentacje na W-34/70 prowadzę w 9°C a górne na np. US-05 w 16°C. Jakich w ogóle zamierzasz użyć drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyższa temperatura tym więcej wyprodukują estrów i pewnie innych niepożądanych aromatów. Jak bardzo to będzie przeszkadzało w gotowym piwie fermentowanym w 15°C to ja nie wiem. Na pewno nie będzie to czysty lager. Ja dolne fermentacje na W-34/70 prowadzę w 9°C a górne na np. US-05 w 16°C. Jakich w ogóle zamierzasz użyć drożdży?

Ale w ipie te estry chyba nie będą przeszkadzały? Zrobię w 15 a lagera jak książki każą w 10.

Myślałem żeby zrobić tak dla namnożeniu drożdzy

Edytowane przez mientkijanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dostajesz tylko porady jak osiągnąć jak najlepsze efekty. Oczywiście ostatecznie zrobisz jak będziesz chciał.

 

Saszetka US-05 kosztuje około 10 PLN, więc szczerze mówiąc nie rozumiem czemu upierasz się, żeby robić AIPA na lagerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel saszetkę na 2 części zrób startery jak koniecznie chcesz oba piwa zrobić na tych samych drożdżach

Dlaczego? Czy jeśli drozdże będą fermentowały piwo w wyższych temperaturach i wytworzą w piwie niepożądane estry to im tak zostanie w w kolejnym ( mimo sprzyjających warunków ) będzie mozna wyczuć estry?

 

 

 

Tutaj dostajesz tylko porady jak osiągnąć jak najlepsze efekty. Oczywiście ostatecznie zrobisz jak będziesz chciał.

 

Saszetka US-05 kosztuje około 10 PLN, więc szczerze mówiąc nie rozumiem czemu upierasz się, żeby robić AIPA na lagerowych.

Może nie będzie to AIPA tylko dolniak na amerykańskich chmielach, myślałem o rozruszaniu drożdzy a nie chciałem robić startera z braku mieszadła. O drozdzach pomyśle przy następnych zamówieniach, nie będę kupować samych US

Edytowane przez mientkijanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie będzie to dolniak na amerykańskich chmielach tylko zepsuty "dolniak". Producent pisze o temperaturze fermentacji 9-15 a jak postawisz wiadro w 15 to w środku będzie z 17 podczas burzliwej. Chcesz robić na dolniakach żeby to może miało sens - postaw wiadro w 12 stopniach maksymalnie. Jak nie masz jak użyj górniaków - 15 stopni otoczenia będzie idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgian IPA, drożdże T-58, ekstrakt początkowy 15 Blg. 12 dni burzliwej w temp. 19-20C. W 9 dniu robię pomiar, zeszło do 5 blg, po 3 dniach kolejny pomiar, bez zmian, więc przelewam na cichą. Na cichej po 7 dniach schodzi do 4,5 blg, później pomiar co 2 dni i za każdym razem ekstrakt się obniża. Dziś w 13 dniu cichej areometr wskazał 2,5 blg.

Za szybko zlałem na cichą? Czy może to jakaś infekcja? Piwo smakuje dobrze, ale strach jest...

Edytowane przez Turu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wszystkie piwnice są wilgotne. W wilgotnej bym nie przechowywał.

Po drugie to zależy w czym chcesz przechowywać - jeśli w szczelnie zamkniętym worku to może być, lepiej np. w zamkniętym fermentorze.

Po trzecie 25 kg to ilość nie za duża ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, jakbyś chciał zrobić stek wołowy z wieprzowiny.

 

Poszedłbym nawet , że to stek wieprzowy z wołowiny karmionej wieprzowiną ;)

mientkijanek - strasznie się upierasz przy swoim choć masz dobre rady . Zastanów sie tylko czy sam fakt zrobienia piwa będzie dla Ciebie radością czy nie lepiej zrobić możliwie najlepsze piwo ?

Mówisz , że nie będziesz kupował specjalnie US-05 . Czy masz już skompletowany tak dokładnie sprzęt i surowce na najbliższy czas , że nie da się dozbierać czegoś do sensownej przesyłki lub podzielić się nią z kimś z pobliża i kupić coś " na spółę " ?

 

Turu - taki urok belgijskich drożdży , że lubią bardzo nisko odfermentować . Mnie pierwszy belg zszedł niemalże do 0 ( ok. 0,5 ) drugi po 20 dniach ma 1 blg .

 

EDIT : nie zauważyłem , że to T-58 . Może nie są to typowe belgi ale to drożdże do innych piw mocnych . Więc raczej też głęboko odfermentują .

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT : nie zauważyłem , że to T-58 . Może nie są to typowe belgi ale to drożdże do innych piw mocnych . Więc raczej też głęboko odfermentują .

Dwa razy robiłem na T58 i wcale nie schodziły nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT : nie zauważyłem , że to T-58 . Może nie są to typowe belgi ale to drożdże do innych piw mocnych . Więc raczej też głęboko odfermentują .

Dwa razy robiłem na T58 i wcale nie schodziły nisko.

Zgadzam się wcale nie schodzą za nisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.