Skocz do zawartości

Chłodzenie brzeczki


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

No w międzyczasie będę się rozglądał jednak za chłodnicą z prawdziwego zdarzenia. Zazdroszczę tym kolegą, którzy mają smykałkę montersko-ślusarską i sami sobie potrafią to zrobić - jak patrzyłem po sklepach to jakieś takie drogie są te :( ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z butelkami jest ten problem że mają sporą powierzchnię, trudno dobrze zdezynfekować.

@Kapsi, widać lubisz ryzyko, ale z gustami nie dyskutuję ;)

IMHO, jednorazowa próba nic nie dowiedzie.

Życzę powodzenia i udanych warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamrażanie nie zabija bakterii.

 

Wygięcie rurki na wiadrze i zamcowanie 2 wężyków za pomocą opaski zaciskowej to nie jest nic trudnego.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpuść butelki - jeżeli nie masz możliwości użycia wanny (o chłodnicy nie wspominając) to stosując metodę "no chill" ryzykujesz mniej, niż wkładając do brzeczki zamrożone butelki. Kilka takich butelek zbije temperaturę o ile? 20-30 stopni? Gra niewarta świeczki. Do fermentora, zamknąć i na balkon przez noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przekonaliście mnie dam se spokój z butelkami - przejrzałem posty o własnoręcznej budowie chłodnicy i faktycznie z rurki miedzianej wychodzi ok 100zł - robota też niespecjalnie trudna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę warzyłem swoją pierwszą warkę z użyciem chłodnicy i powiem tak: to jedna z najprzydatniejszych rzeczy w domowym browarzeniu. Polecam wszystkim, którzy się nad tym zastanawiają. Wiadomo koszt zakupu jest spory ale myślę, że warto. No i w sumie myślę że to zakup na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kospi , dobrze , że odpuściłeś :-) Ja jestem coraz bliżej decyzji o chłodnicy. Liczę , że efekty będą tego warte .

Co do ''seniora'' . Dobrze wiecie , że chodziło mi o seniorów - piwowarów w sensie doświadczeń :-)

 

Wysłane z mojego Pro dual 10 core przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak wyżej. Dobra chłodnica nie jest zła, a dla mnie nawet niezbędna :)

 

Przy pierwszym piwie również chłodziłem w wannie, po kilku tygodniach poszło w kanał, niebywały kwas :D

 

dodam,że zakupiłem od jakiegoś wujka z forum 99zł z przesyłką.

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ma zmienić solanka?

Sól obniża temperaturę zamarzania, więc jest szansa, że takimi butelkami schłodzimy brzeczkę szybciej. Gdybam sobie ;). Tak czy inaczej ja bym żadnych PETów do gorącej brzeczki nie pchał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odświeżam temat... Ile czasu zajmuje wam schłodzenie chłodnicą przeciętnie 25 l brzeczki i do jakiej temperatury udaje wam się zejść. NIe wiem czy to kwestia pory roku (temp wody), ale 20-25 litrową brzeczkę schładzam wodą z sieci miejskiej ok godz do temp ok 23 stopni (na końcu schodzi 1 stopień na 5-10 min)- strasznie dużo czasu (wody) zajęłoby schłodzenie jej niżej. Poza tym jaki przepływ wody ustawiacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda ma 16 stopni a wczoraj chłodziłem 20 minut do 22 stopni i kolejne 10 minut do 17. Chłodnicę mam z nierdzewki. Woda u mnie jest otwatra na 3/4 do około dwudziestu kilku stopni, później zmniejszam przepływ do około 1/4 pełnego przepływu. Kiedyś według wodomierza wyszło mi 65 litrów wody, teraz nie mierzę bo mi się nie chce

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chłodnica miedziana 10m fi10mm, warki ok. 23L. 15-20min do 30°C później sporo wolniej. Przepływ zmniejszam tak żeby woda na wylocie była jak najdłużej gorąca. No i chyba najwięcej daje ciągłe mieszanie chłodnicą, ale to strasznie niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie chłodnicą? Po co? Łycha dużo wygodniejsza, mieszać bez powietrza, lekko wirować. Graty na początku wrzątkiem umyć, potem to już woda do kwiatków :) . 30minut, 50 litrów u mnie, potem napowietrzanie, parę stopni jeszcze zbija się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to u mnie około 17 min z tych 95°C do 17-18°C

możesz podać więcej szczegółów, objętość warki temp. wody itd.?

Nijak nie mogę pojąć jak tak szybko wodą można schłodzić i do takiej niskiej temp.

 

objętość: ok 25l

sprzęt: rurka karbowana 10/13 ok 12m

dodatki: pompa zęzowa 12v 10l/min

 

W trakcie warzenia wkładam kilka butelek 5l do zamrażalnika (tak aby podczas chłodzenia woda była super zimna ale jeszcze nie zamieniona w lód, ja dałem 6 butelek). Podczas warzenia sprawdzam ale woda nie zamarzła pomieszam ją raz może dwa. Chłodnice wkładam 15 min przed końcem gotowania i czekam jak jest koniec gotowania, w tym czasie przynoszę wodę z zamrażalnika. Gdy czas gotowania dojdzie do końca włączam wode z kranu aby szybko zejść z tych 100°C do 50-40°C (zajmuje mi to około 4-5min). Podczas chłodzenia z sieci do miski wlewam 1-2 butelki wody z zamrażalnika, wkładam pompę zęzową i gdy mamy te 50°C przepinam węża i włączam pompę. Teraz pompa pompuje ok. 10l/min o temperaturze 0-1°C. Do miski wlewam tyle wody ile jest obecnie potrzebne i mieszam brzeczkę. Następny czas szybko schodzi do tych 20°C a nawet niżej. U mnie to zajeło około 10min czyli razem około 15min.

 

Przy następnej warce chciałbym dokładnie sprawdzić ile wody zużywam do chłodzenia i zmniejszyć zużycie, zmniejszająć lub nawet eliminując wodę z sieci, a dodatkowo może zastosować wodę o temperaturze poniżej "0" aby szybciej zejść do temperatury zadania drożdży.

Edytowane przez alawrak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.