Skocz do zawartości

mieszadło


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Te śmigła się nie nadają. Są za miękkie.

 

Miałeś takie śmigło w ręce? Gdybyś przeczytał cały wątek wiedziałbyś że sie nadają.

 

Oboje macie rację, nadają się i używam z powodzeniem, jednak są trochę za miekkie i od czasu do czasu trzeba korygowac wygięcie łopat, coś takiego ale z nierdzewki byłoby super :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostawi się od początku "fabryczny" kąt natarcia nie trzeba nic poprawiać. Zrobiłem na takim mieszadle 1/4 swoich warek i mi nie zmiękło ;)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem do swojego mieszadła łańcuch, jako że zacierałem grodziskie na 100% zasypie z pszenicy a bałem się iż przypali się za mocno (doświadczenie z kilku ostatnich pszeniczek) i mogę z całego serca polecić. Garnek czysty zero przypalenizny. Od dzisiaj będę używał do każdej warki z pszenicą

 

Ciekawe! Daj zdjęcie. Skąd wziąłeś łańcuch z nierdzewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam silnik od wycieraczek podłączony do zasilacza atx z regulatorem pwm. Jak regulator ustawiony jest na max to na mieszadle (ze stali nierdzewnej) jest minimalne napięcie 0,16V, jednak im mniejsze obroty tym napięcie na mieszadle się zwiększa co powoduje elektrolizę. Jest jakieś rozwiązanie?

 

Regulator: http://allegro.pl/sc...2675565807.html

Edytowane przez leech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta kadź zacierna jest uziemiona, podłączona kablem (elektryczna) czy po prostu sobie stoi?

Bo jak nie jest elektryczna, to ja bym spiął kablem mieszadło z obudową kadzi i wtedy masz różnicę potencjałów 0. Chyba nic się nie powinno stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam silnik od wycieraczek podłączony do zasilacza atx z regulatorem pwm. Jak regulator ustawiony jest na max to na mieszadle (ze stali nierdzewnej) jest minimalne napięcie 0,16V, jednak im mniejsze obroty tym napięcie na mieszadle się zwiększa co powoduje elektrolizę. Jest jakieś rozwiązanie?

 

Regulator: http://allegro.pl/sc...2675565807.html

A już myślałem że nikt tego problemu nie miał :-) Oczywiście że jest rozwiązanie jedyne słuszne i sprawdzone to galwaniczna separacja . Zastosuj plastikowy łącznik pomiędzy silnikiem wycieraczek a mieszadłem. Silnik jest zasilany prądem stałym 12 V gdzie jeden z biegunów to obudowa silnika z którą połączone jest mieszadło. Garnek jest uziemiony a woda jako elektrolit świetnie przewodzi prąd z obudowy przez mieszadło do gara a potem do uziemienia. ( Co w jaką strone płynie i jakie związki się wydzielają, co jest katodą a co anodą w tym ogniwie - tłumaczył mi mój tata - inż.chemii ale liczy się wniosek ) Robiłem testy takiego mieszadła i po ok 1h woda zrobiła się beżowa a na końcu osi i na śmigle mieszadła miałem zwykłą rdzę - to podobno utlenianie :-) oczywiście mieszadło i oś wykonane ze stali nierdzewnej ( o ile pamiętam 304 ) Po zamontowaniu plkastikowego sprzęgła problem zniknął. Dodam że ja nie stosowałem żadnego regulatora tylko zasilałem silnik bezpośrednio z ATX - obroty na poziomie 60/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta kadź zacierna jest uziemiona, podłączona kablem (elektryczna) czy po prostu sobie stoi?

Bo jak nie jest elektryczna, to ja bym spiął kablem mieszadło z obudową kadzi i wtedy masz różnicę potencjałów 0. Chyba nic się nie powinno stać.

Stanie się tyle że + płynąc do - ( albo odwrotnie :-) napotka na ujście do uziemienia zamiast napędzać silnik i spadną obroty - to wynik doświdczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój silnik też miał połączenie masy do obudowy. Jak go kupiłem by mieszadło pracowało zgodnie z gwintem musiałem na obudowę podać +12V. Okazało się podczas rozbiórki silnika że ktoś obudowę z magnesami przykręcił odwrotnie. Po prawidłowym zmontowaniu silnika na obudowie miałem masę. Mimo tego roznitowałem płytkę z szczotkami i podłączyłem osobno przewód tak ty nie było żadnej polaryzacji na obudowie. Po tej operacji nie muszę izolować mieszadła od silnika i uchwytów silnika od podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz cyknąć fotkę tego plastiku?

Nie zauważyłem żeby ktoś jeszcze miał taki problem na forum. Może w większości silnikach obudowa nie ma styczności z mieszadłem?

 

No to bardzo proszę: widok całości jako całości, zbliżenie samego łącznika, wersja przed zamontowaniem łącznika, oraz trzy rzuty samego elementu. Jak widać wykonany został z "byleczego" w tym przypadku są to elementy od systemu rur PCV do wody po małych przeróbkach.

 

Od "fachowca" wiem, że w technice samochodowej każdy element elektryczny podłączony jest do masy którą jest obudowa z karoserią włącznie i że to tak ma być :-) podobnie jest z rozrusznikiem, alternatorem napędem szyb elektrycznych itd.

 

Ja problemu nie zauważyłem na początku, ponieważ testy na wodzie przeprowadzałem przez 10 minut i skoro mieszało i grzało to uznałem ze jest OK. Nawet ze dwie warki zrobiłem i zastanawiało mnie tylko dlaczego gdy uruchamiam grzanie przez włożenie do gniazdka wtyczki silnik mieszadła zwalnia a na powierzchni zacieru gromadzi się jakiś niezwykły osad wyglądający jak drobno zmielony grafit z ołówka. Dopiero gdy postanowiłem dostroić sterownik PID co wymagało symulowania całego procesu zacierania na wodzie to wyszło że jest problem. Z elektrochemii i elektrotechniki w motoryzacji prawie doktorat na tę okoliczność zrobiłem ;-)

post-532-0-63147900-1353362096_thumb.jpg

post-532-0-85257600-1353362102_thumb.jpg

post-532-0-84110700-1353362109_thumb.jpg

post-532-0-44264500-1353362272_thumb.jpg

post-532-0-67483200-1353362272_thumb.jpg

post-532-0-93907800-1353362272_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam silnik z poloneza-dwa kable do różnych prędkości-plus, minus na masę.Garnek stoi na płycie grzejnej uziemionej.Silnik pracuje gdy "minus" jest podpięty obojętnie,czy pod masę silnika,czy do ucha garnka,mieszadło oczywiście pod oś silnika bezpośrednio.

Niech mi ktoś wytłumaczy,czy zachodzi jakaś elektroliza i czy w związku z tym wytrącają się jakieś szkodliwe związki?Czy wystarczy odizolować (np sprzęgłem-przejściówką z plastiku/bakelitu/twardego drewna)mieszadło od silnika?Masa podłączona oczywiście pod obudowę silnika-nie pod garnek

 

ps

Żadnego szlamu ,o jakim pisze kolega wyżej nie zauważyłem, a uwarzyłem tak trzy warki

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że to zależy od tego w czym gotujemy. Mój przypadek to sytuacja w której płyta grzejna jest wbudowana w garnek (taki z Lidla ) i ten układ jest uziemiony( od spodu do garnak przykecony jest przewód uziemienia ). Wtedy właśnie następuje niekorzystny przepływ prądu. W tym przypadku jest tak że minus 12V prądu stałego łaczy się poprzez wodę z uziemieniem od 230V AC.

Jeśli podepniesz minus do ucha garnka a plus do silnika to pomiędzy mieszadłem przez wodę do garnka popłynie prąd tak czy owak ale ja niestety wpływ tego zjawiska badał bym doświadczalnie. Elektroliza nastąpi jakaś na pewno - na jendej z elektrod następuje utlenianie a na drugiej redukcja w zależnosci od kierunku przepływu prądu. Może się to po prostu niczym nie objawić bo utlenianie na emalii garnka nie wystąpi a skutki redukcji na mieszadle nie będą widoczne. Skutki uleniania miszadła sa widoczne gołym okiem po około 30 minutach działania układu.

A co do substancji - nie ma obaw jeśli się coś wydziela są to raczej tlenki i nie są ani szkodliwe dla zdrowia ani specjalnie aktywne chemicznie. W trakcie burzliwej fermentacji opadną na dno i na cichą praktycznie się już nie przedostaną a po zlaniu cichej z nad osadu to już na pewno. Żadnego metalicznego posmaku w moich warkach nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.