Jump to content

Wyeast 2001 - Urquell Lager?


Recommended Posts

2001 - Urquell Lager?

 

Mild fruit/floral aroma. Very dry and clean on palate with full mouth feel and nice subtle malt character. Very clean and neutral finish.

 

Origin:

Flocculation: Medium-High

Attenuation: 72-76%

Temperature Range: 48-58F, 9-14C

Alcohol Tolerance: 9% ABV

 

Styles:

Bohemian Pilsner

 

Średnio owocowy/kwiatowy (roślinny) aromat. Bardzo wytrawny i świeży na podniebieniu z pełnym smakiem w ustach i miłym, subtelnym słodowym charakterem. Bardzo świeży i neutralny koniec.

 

Pochodzenie:

Flokulacja: średnio-wysoka

Odfermentowanie: 72%-76%

Zakres temperatur: 48-58 F, 9-13 C

Tolerancja na alkohol: 9%

 

Style:

Bohemian Pilsner

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

To bardzo 'ciekawe',że niby wytrzymują stężenie do 9%alk,gdyż na opakowaniu ich jest wyraźnie napisane ,że podejmują pracę poniżej 14,5Blg!

Pierwszy raz jak ich użyłem miałem powyżej 15Blg,i tydzień w fermentorze nic się nie działo,zaczeły pracować kiedy dolałem przegotowanej wody-obniżyłem Blg poniżej 14,5...

Jeśli chce się osiągnąć stężenie alk 9% to trzeba je zastartować poniżej 14,5Blg,a po kilku dniach dodać stężonej brzeczki i zrobić znów 14,5Blg,i po kilku dniach może powtórzyć zabieg-nigdy tego nie robiłem-w winiarstwie tak się robi co by m.in nie stresować drożdżaków.

Zrobiłem na nich do tej pory 12 warek i kolega zrobił kilka,jestem ciekaw kiedy odmówią współpracy-może dlatego można z nich tyle wyciągnąć ponieważ,mają tak niską tolerancję na Blg...

Flokulują dość ładnie zwłaszcza po cichej,jednak 'szału nie ma '-jesli chodzi o smak piwa z nich...

Link to comment
Share on other sites

Opakowania Wyeastów są "generyczne" - czyli identyczne. Gdzieś Ty zobaczył ten tekst o maksimum 14.5°Blg? Jedyna gęstość jaka tam jest podana dotyczy tego ile ma być startera ("2qt na 5gal brzeczki o SG 1.060" czyli 2 litry na 18.9 litra brzeczki 14.7°Blg).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Świetne drożdże, będę do nich wracał, dają dobrze zbalansowane piwa już po fermentacji, diacetyl na bardzo niskim poziomie.

 

Potwierdzam i polecam. Wygrały mi III miejsce we Wrocławiu tym roku (czyli pilsa niemieckiego) :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Widzę, że kilka osób poleca te drożdże do Pilsów, a robiliście coś po za nimi czy raczej się nie nadają do tego te drożdże? Jak możecie to napiszcie jakie piwka zrobiliście i czy wyszły dobrze. Rozumiem, że profil tych drożdży zgadza się z opisem? ;) Będę używał ich pierwszy raz i ciekaw jestem czy po za serią Pilsów warto coś na nich jeszcze robić.

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Te drożdże są uniwersalne, można robić na nich wszystkie dolniaki jakie sobie tylko wymyślisz.

 

Oczywiście są style ukierunkowane bardziej na słodowość, możnaby do nich użyć szczepów dających więcej pełni (jak Munich czy Bavarian) ale ja osobiście wole "słodowe" style (np. Koźlaki, Marcowe) fermentować drożdżami do Pilsów. Wychodzą wtedy bardziej sesyjne :) Pełnie można podnieść zasypem.

Edited by WiHuRa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.