Skocz do zawartości

Słabe odfermentowanie


kyniekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Składniki:

3 kg pszenicznego (ze strzegomia)

3 kg pale ale (ze strzegomia)

0,5kg karmelowego (ze strzegomia)

Drożdże: Pszeniczne Danstar Munich Wheat Beer

Chmiel: ok. 130g

 

 

Zacieranie: (najpierw : 3 kg pszenicznego + 1kg PaleAle)

45 C - 15 min

52 C - 15 min

66 C - do neg. pr. jodowej ~45 min

72 C - dosypałem reszte słodów (2 kg PaleAle + 0,5 kg karmelowego)

 

i tak trzymałem do neg. próby jodowej (ok. 40 min.)

Potem wygrzew w 78 C i filtracja

 

temp. zadania drożdży (rehydratyzowanych) ok. 25 C

 

Poczatkowe blg - 14,5 blg- (26 litrów)

Po tygodniu na burzliwej - 8,8 blg

Po 4 dniach na cichej (czyli w sumie 1,5 tygodnia) - 8,2 blg

 

 

ponieważ każde piwo do tej pory odfermentowywało mi bardzo mocno - 1- 2 blg, tym razem moim zamiarem było uzyskanie wysokiego blg koncowego (myślałem że do 4 - max 5 blg) - dlatego też te 2,5 kg słodu dosypałem dopiero w 72 C, ale nie spodziewałem się że aż 8 blg.

 

Ogólnie to nie przeszkadza mi ze tak jest odfermentowane, ale boję się że będą konkretne granaty.

Nie wiem, czy to normalne, przy takiej procedurze, czy lepiej czekać aż zejdzie do tych 4 blg?

 

Jak potem je refermentować, żeby było bezpiecznie ?

 

co myślicie ??

 

pozdrawiam!

Edytowane przez kyniekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień burzliwej nie oznacza, że fermentacja się skończyła należy w odstępie 2-3dni zrobić pomiar BLG jeżeli jest on niezmienny najczęściej można uznać fermentację za zakończoną, odfermentowanie na poziomie poniżej 50% to trochę słabo druga sprawa to, że dodałeś 2,5kg słodu w tych 72 stopniach co dało dużo niefermentowalnych przez drożdże dekstryn co za tym idzie ekstrakt końcowy będzie dość wysoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jest na forum milion tematów o słabym odfermentowaniu. Wystarczy poszukać. Po drugie, nie przyłożyłeś się do teorii. Poczytaj trochę, a zrozumiesz skąd tak słabe odfermentowanie http://www.wiki.piwo...cieranie_ziarna

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja to zrobiłem celowo - dodałem 2.5 kg słodu na przerwę dekstrynującą, żeby mieć wysokie blg końcowe.

Tylko nie spodziewałem się że aż tyle mi nie dofermentuje - myślałęm że zejdzie do ok. 5 blg conajmniej.

 

Czyałęm inne posty ale nikt nie robił celowo takiej przerwy dekstrynującej, dlatego -wydaje mi się - że mój przypadek nie pasuje do innyc, gdzie zazwyczaj albo temperatura fermantacji była za niska, albo zbyt szybko przelane na cichą. Chociaż w sumie to to też może być część powodu - bo fermentuję w ok. 18 - 19 C.

Edytowane przez kyniekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

 

Nie bardzo wiem o jakim arkuszu mówisz?

 

W sumie to pierwsza warka z refraktometrem. Wcześniej używałem zestawu menzurka/balingometr.

 

 

Edit:

 

znalazłem: http://onebeer.net/refractometer.shtml

 

Wychodzi, ze po przeliczenu mam 4,6 blg, a to już praktycznie to, czego się spodziewałem :)

 

Odkażę sobie chochlę wieczorem i zmierze starym-indiańskim (sprawdzonym) sposobem.

Edytowane przez kyniekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego też za bardzo nie rozumiem.

Dlaczego 1 blg to takie znaczenie robi?

 

Zazwyczaj na refermentacje daję 4 g cukru na 0,5 litrów piwa, co daje 8 Blg.

 

To dlaczego ten 1 stopień ma aż takie znaczenie?

 

Wg. mnie to jeśli dam np. 3 g cukru na refermentacje, to będę miał jeszcze 2 Blg zapasu, czy gdzieś tutaj się mylę w rozumowaniu?

Edytowane przez kyniekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1blg to 10g na 1kg roztworu czyli teoretycznie licząc teoretycznie, że 1l piwa waży 1kg

to masz 8g na 1l piwa czyli 0,8blg

idąc dalej tym tropem dla 0,5l masz 0,8blg które może nagazować piwo do poziomu 2,8 v/v teraz się zastanów czy jak zostanie Ci to 1blg w piwie które drożdże mogą jeszcze zjeść to możesz osiągnąć dość ciekawe nagazowanie

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 °Blg to 1% cukru w roztworze.

1% to 10 g cukru na litr.

Czyli 5 gramów do każdej butelki gratis. Oczywiście może zejść niżej.

 

Co daje nagazowanie 2,7 vol. CO2. Bez CO2 w piwie, którego w 22°C jest ok. 0,8 . W sumie 3,5 vol. of CO2.

Dodasz 4 g cukru na refermentację, więc w sumie może być nagazowanie na poziomie 5,5 vol CO2. Nie jestem pewien, ale powyżej wartości 5,0 butelki mogą eksplodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, czyli mi się przecinek o 1 miejsce w prawo przesunął.

Mogłoby być bombowo :)

 

Dobrze że zapytałem, bo nawet jak nie tym razem to innym mogłoby być nieciekawie, przez błąd w obliczeniach.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię, może ktoś będzie zainteresowany.

 

Blg przed rozlaniem zeszło tylko do ok. 4.5 - 5 Blg (odczytane z Balingometru) - ~8.2-8.4 Brix (z refraktometru).

 

Po rozlaniu próbkę piwa położyłem na kaloryferze z drożdżami z dna wiadra, żeby sprawdzić, czy oby na pewno nie ruszy fermentacja w butelkach.

 

Po 24 godzinach Blg (refraktometr) bez zmian. Tak więc udało mi się chyba osiągnąć zamierzony efekt.

Piwo z 14.5 Blg zeszło tylko do 4,5 -5 :)

 

Mam nadzieję, że teraz nigdzie w toku myślenia nie ma luki i nie powinienem się spodziewać granatów. Próbkę z kaloryfera zmierzę jeszcze raz jutro dla pewności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.