Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza warka:

 

WARKA 144 Bock 16,5°Blg – 23,5IBU – 26l

 

Skład:

 

Słody:

Słód monachijski (Czechy) – 3,5 kg

Słód wiedeński Weyermann® – 1,8 kg

Słód pilzneński (Czechy) – 1,8 kg

Słód karmelowy Carabelge® Weyermann® – 0,5 kg

Słód karmelowy monach. Caramunich® typ I Weyermann – 0,3 kg

Słód karmelowy ciemny Strzegom – 0,2 kg

Słód żytni czekoladowy Weyermann® – 0,05 kg

 

 

Zacieranie:

- 54°C - 10 min

- 62°C - 15 min

Dekokt:

- 72°C - 15 min

- 100°C - 20 min

 

- 72°C - 30 min

- 76°C –

 

Wysładzanie:

Wodą 76°C, do uzyskania 37l brzeczki

 

Gotowanie:

100 min

 

Chmielenie:

100 min – 20g Hallertauer Tradition 5,4% A-A

60 min – 15g Hallertauer Tradition 5,4% A-A

20 min – 15g Hallertau Hersbrucker (DE) 4,3 % A-A

 

 

Inne:

Mech Irlandzki – 7g

 

Drożdże:

Wyeast 2124 Bohemian Lager - gęstwa 0,5l

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w jakiej temperaturze trzymasz piwo w kegu w trakcie sztucznego, wymuszonego nagazowania? Zachowujesz jakieś standardowe warunki? Masz jakąś skalę, która +/- określa stopień nagazowania dla danego piwa w danych warunkach, np. 3x3 - mocne nagazowanie jak w Hefe-weizen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w jakiej temperaturze trzymasz piwo w kegu w trakcie sztucznego, wymuszonego nagazowania? Zachowujesz jakieś standardowe warunki? Masz jakąś skalę, która +/- określa stopień nagazowania dla danego piwa w danych warunkach, np. 3x3 - mocne nagazowanie jak w Hefe-weizen?

 

Do kega wlewam piwo, które ma temperaturę 2-4°C zamykam, dopuszczam CO2 do pełna, mieszam i znowu dobijam. Potem piwo siedzi w 8-10°C. Dla mnie to wystarczy, potem przy rozlewie już sobie dogazowuję piwo jak trzeba.

Jak jest dobrze schłodzone, to tyle CO2 wystarczy, aby piwo miało gaz i dobrze się lało. Potem zależnie, siedzi mi keg w piwnicy od 2 tyg. - 2 miesięcy. W lato krócej ;)

Piwa angielskie wystarczy 2x3bar 2x2bar.

Po kilku kegach dochodzisz do wprawy i wypracowujesz sobie swój sposób. Mi też się na początku lała piana zamiast piwa, a potem było git ;) Więc parę kegów i będziesz wiedział jak gazować piwa pod swój gust, wygodę i sprzęt.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Dobrze rozumiem, że np. 3x3 oznacza, że trzykrotnie dobijasz gazu i mieszasz?

Wcześniej sądziłem, że podłączasz gaz pod ciśnieniem 3 barów i keg sobie stoi ze stałym dopływem gazu przez 3 dni a później odłączasz gaz i redukujesz ciśnienie zaworem bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Dobrze rozumiem, że np. 3x3 oznacza, że trzykrotnie dobijasz gazu i mieszasz?

Wcześniej sądziłem, że podłączasz gaz pod ciśnieniem 3 barów i keg sobie stoi ze stałym dopływem gazu przez 3 dni a później odłączasz gaz i redukujesz ciśnienie zaworem bezpieczeństwa.

 

To ta pierwsza opcja, którą podałeś. Tylko piwo musi być dobrze schłodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że fermentujesz lagery w schemacie, około 3 tygodnie burzliwej a później 2 tygodnie na lagerowanie. Czy po koniec burzliwej podnosisz temperaturę żeby drożdże dojady cukry czy raczej 3 tygodnie jest wystarczające ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że fermentujesz lagery w schemacie, około 3 tygodnie burzliwej a później 2 tygodnie na lagerowanie. Czy po koniec burzliwej podnosisz temperaturę żeby drożdże dojady cukry czy raczej 3 tygodnie jest wystarczające ?

 

Na ostatnie parę dni podnoszę o 2-3 stopnie, w zależności jak smakuje piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 141 Marcowe II 13°Blg rozlana do 2 kegów 3x3bar

WARKA 144 Bock 16,5°Blg przelana do lagerowania. Koźlak zszedł do 4°Blg

 

WARKA 145 Imperial IPA 19°Blg po 5 dniach od zadania drożdży odfermentowała do 3°Blg szybko i bezboleśnie, a fermentowało w 14-16°C. Drożdże Wyeast 1728 Scottish Ale były zadane w 10°C Muszę powiedzieć, że narazie smakuje zacnie ;)

WARKA 146 Schwarzbier 12,5°Blg ładnie fermentuje w 10,5°C na gęstwie Wyeast 2124 Bohemian Lager

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 100 Lambic/Kriek 12°Blg po roku od warzenia, rozlana do butelek z dodatkiem cukru 3g/1l

iz47dk.jpg

 

WARKA 147 Belgian Pale Ale 12°Blg odfermentowała do 3°Blg

WARKA 148 Special Bitter 12°Blg odfermentowała do 2°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale świetny kolor :) rozpisz dokładniej co jak z tym lambikiem bo mnie żona męczy żebym zrobił. Butlę wolną mam ale jak zaplanować proces jak to wyglądało u ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WARKA 100 Lambic/Kriek 12°Blg po roku od warzenia, rozlana do butelek z dodatkiem cukru 3g/1l

 

 

i jak mocno krzywi? :)

 

Jest dobry, wręcz wydaje mi się, że bardzo dobry. Jest kwaśny, końcówka lekko słodka, mocny kwaskowaty aromat wiśni, noi jest koń ;) Fajnie bo nie wyszedł "brutalny" Lambic. Bałem się, że będę musiał dosładzać, żeby dało się go wypić, a tu nie ma takiej potrzeby. Zobaczymy za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale świetny kolor :) rozpisz dokładniej co jak z tym lambikiem bo mnie żona męczy żebym zrobił. Butlę wolną mam ale jak zaplanować proces jak to wyglądało u ciebie?

 

Nie wiem czy masz dostęp do Facebook, ale tam są zdjęcia z całego procesu i daty poszczególnych etapów.

https://www.facebook...61743912&type=3

 

Jak znajdę chwilę, to opiszę wszystko w jednym poście.

 

Polecam zrobić też Fruit Lambica, zamiast wiśni dodać truskawki. Tego mam już nagazowanego i jest rewelacyjny.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.