Skocz do zawartości

Napowietrzenie a start fermentacji


nadyb

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie za stary ten kotlet, w tym roku postanowiłem przyłożyć się do fermentacji, startery wielostopniowe, wyliczanie i namnażanie zgodnie z wielkością, rodzajem fermentacji i gęstością, kontrola temperatury fermentacji. Mam jednak niedosyt informacji odnośnie samego napowietrzania przy odpowiednim namnożeniu komórek poprzez starter.

Czy przy odpowiedniej ilości komórek namnożonych przez starter, napowietrzanie ma jeszcze jakieś zadanie w procesie fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście.

 

Namnożenie drożdży w starterze owocuje poprawną ilością drożdży na start. One i tak się w brzeczce powinny namnożyć (gęstwy po fermentacji jest sporo więcej, niż startera, prawda?), a do tego potrzebują tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Wczoraj około 22 zadałem uwodnione drożdże do 20l brzeczki o temp. 16°C. Po rozsypaniu drożdży na powierzchni wody o temp. 27°C, większość opadła na dno miseczki w około 10 min, woda pozostała w miarę klarowna, a drożdże się zbryliły. Rozmieszałem i zadałem jak wyżej. Brzeczka napowietrzana mikserem przez +- 10 min. Miałem wcześniej laga około 12h na suchych, a te 24h zaczyna mnie martwić, tym bardziej, że tak zachowały się przy uwadnianiu. Na spodzie wiadra utworzył się osad ze 3 mm, jakby z drożdży. Szykować następna saszetkę, czy jeszcze czekać? Rano jadę na służbę i nie będzie mnie przez 24h.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, smola napisał:

Wczoraj około 22 zadałem uwodnione drożdże do 20l brzeczki o temp. 16°C. Po rozsypaniu drożdży na powierzchni wody o temp. 27°C, większość opadła na dno miseczki w około 10 min, woda pozostała w miarę klarowna, a drożdże się zbryliły. Rozmieszałem i zadałem jak wyżej. Brzeczka napowietrzana mikserem przez +- 10 min. Miałem wcześniej laga około 12h na suchych, a te 24h zaczyna mnie martwić, tym bardziej, że tak zachowały się przy uwadnianiu. Na spodzie wiadra utworzył się osad ze 3 mm, jakby z drożdży. Szykować następna saszetkę, czy jeszcze czekać? Rano jadę na służbę i nie będzie mnie przez 24h.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

 

Czasem zdarza się dłuższy lag, ponoć niektórzy na US-05 nawet 72h mieli. Poczekałbym do rana, sprawdził i wtedy dodał kolejne, albo ewentualnie nawet po dyżurze. Temperatura brzeczki nie jest wysoka (przypuszczam, że to górna fermentacja), a to też ma wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smola napisał:

Dokładnie to te drożdże. Czytałem wcześniej, że potrafią łapać długiego laga, ale wywnioskowałem, że to felerna partia była.

ja miałem laga ponad 2 dni, aż temperature podniosłem, tez na US-05. Ale jak tak się zachowały przy rehydratacji to dziwne. Mimo to raczej bym poczekał. Jaki ekstrakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, smola napisał:

12 BLG, poczekam do jutra i zmierzę.

Sobie możesz co najwyżej temperaturę zmierzyć, a nie BLG... Korzystam praktycznie tylko z US-05 i szczerze powiedziawszy nie pamiętam kiedy ruszyły wcześniej niż po 24h, więc zostaw to piwo i nie wkładaj tam paluchów przez co najmniej tydzień. Co do rehydratacji to też zawsze miałem problem z tym że opada dolna warstwa a reszta zostaje sucha, więc teraz od razu je mieszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.