Jump to content

Nieszczelny fermentator


Recommended Posts

Witam całą brać piwowarską

 

Mam jedno pytanie czy ktoś miał taki problem z nieszczelnym fermentatorem , ja dopiero sie zorientowałęm po 5 dniach ze piwo nie pracuje okazało sie ze  uszczelka się podwinęła  , po usunięciu usterki piwo bardzo wolno pracuj jeden bulgot na 2 minuty , nie widziałem jak przebiegała fermentacja na burzliwej 

moje pytanie czy piwo sie mogło zepsuć jak miało dostęp do powietrza cały czas ?

pozdrawiam smakoszy 

 

Link to comment
Share on other sites

Uszczelka rurki fermentacyjnej?

Fermentujące piwo produkuje CO2 które wypycha powietrze, bez względu na to jak szczelny/ nieszczelny jest pojemnik.

Nie bój Żaby - zaskrzeczała łagodnie Żaba. - Nie bój smoka - podchwyciły smoki.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Na jedną wypowiedź się przyłączę :D

Moje komentarze z pewnego vlogu na yt ;) [w zasadzie to ich fragmenty]

1.
- respiracja -> respirator (bo przeprowadzający respirację)
- akceleracja -> akcelerator (bo przeprowadzający akcelerację)
Z powyższego: fermentacja -> fermentator - coś, co przeprowadza fermentację. Wbrew pewnemu vlogerowi, za którym wielu powtarza, to nawet nie jest człowiek zajmujący się fermentacją, a raczej chodziłoby o drożdże. Na "wiadro fermentacyjne" jak najbardziej wypada mówić "fermentor" (ot dla rozróżnienia) ;)

 

2.
Fermentor - "upolszczona" (specjalnie nie piszę "spolszczona") wersja angielskiego "fermenter", które zresztą często przyjmuje brzmienie zbliżone do polskiej wersji (z różnym nasileniem w różnych wersjach języka angielskiego). Tutaj droga ewolucji jest banalnie prosta: "[to] ferment" -> "frementer". Podobnie jak: "[to] react" -> "reactor", ten przykład również uzasadnia używanie fermentora dla pojemnika, a ferementatora dla "środka fermentującego brzeczkę", gdyż w języku polskim mamy "reaktor", czyli wyraźne zapożyczenie nazwy dla pojemnika do przeprowadzania reakcji, ale "reagent" (inaczej "odczynnik"), czyli środek reagujący.

Co ważne, angielszczyzna posłuży się zarówno słowem "reactor", jak i "fermenter" do opisania tak pojemnika, jak i środka, choć słowo "reagent" w niej występuje (nie ma za to słowa "fermentent"). Rozgraniczenie tych terminów występuje jedynie w języku polskim, który zapożycza z angielskiego nazwy dla pojemników, a nazwy odpowiednich środków "tworzy samodzielnie".

Już całkiem osobno: po co za poprawne słowo uznawano by "fermentor", gdyby "fermentator" było tym właściwym dla pojemnika? [A propos arhumentowania z użyciem SJP http://sjp.pl/fermentor ]

Link to comment
Share on other sites

A tak naprawdę to o co Ci chodzi i komu to potrzebne? To forum lingwistyczne?

Jak forum nie jest lingwistyczne to nie można już pisać poprawnie? Wpisz sobie w wyszukiwarkę, kilka razy już była dyskusja podobna do powyższej. Forum jest o piwie, i sprawy związane z nazewnictwem stosowanym w branży jak najbardziej mogą tu być.

Link to comment
Share on other sites

Można i trzeba pisać poprawnie. Ale udowadnianie na siłę swoich teorii i powtarzanie tych samych dyskusji o niczym po raz kolejny, do tego wywody na pół strony ma sens?Coś wnosi do pytania autora? Sam napisałeś, że było już wiele razy wałkowane i nadal są używane obydwie formy. 

Link to comment
Share on other sites

W ramach kompromisu proponuje wiadro, co Panowie na to? :)

 

A jeszcze ad rem: sam na burzliwej klade tylko luzno dekiel na wierzch. Raz mi sie juz zachcialo zamykac wiaderko na szczelnie (z rurka w celach testowych) podczas fermentacji pszeniczniaka. "Rzygi" drozdzowe zbieralem w promieniu pol metra :)

 

Wiec spokojna czapka, ja bedzie przykryte - wystarczy. Grunt zeby nic nie nawpadalo. A tak jak powyzej ktos juz wspomnial - warstwa CO2 nad fermentujaca brzeczka nie dopusci tlenu. 

 

@Zasada: tymi zabami i smokami ju mejd maj dej :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.