Jump to content

XII Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu czerwiec 2017


Undeath

Recommended Posts

W imieniu Wrocławskiej Inicjatywy Piwowarskiej mam zaszczyt zaprosić wszystkich piwowarów domowych, na wzięcie udziału w XII Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu. W tej edycji konkursu przedstawiamy następujące kategorie:

 

1. Pils niemiecki [11-12,5 blg] – Klasyczny styl Niemiecki, pokazujący kunszt piwowara. Nie od dziś się mówi, żeby uwarzyć dobrego Pilsa należy wykazać się wysokimi umiejętnościami piwowarskimi. Styl ten wywodzi się z czeskiego pilznera, jednak jego niemiecka interpretacja ma całkiem inne charakterystyczne cechy. Jest to przede wszystkim głębsze odfermentowanie, co za tym idzie bardziej wytrawny charakter i balans przesunięty w stronę goryczki, zwykle charakteryzuje się też jaśniejszą barwą. W przeciwieństwie do starszego brata niedopuszczalny jest w nim diacetyl, za to często można spotkać nuty siarkowe. Wszystko to dopełnia aromat szlachetnych Niemieckich chmieli kwiatowych lub korzennych (niedopuszczalne nowofalowe chmiele). W BJCP 2008 znajduje się na pozycji 2A.

 

2. Fruit Ale [12-15 blg] - Tegoroczna wariacja na temat piwa Pale Ale. Harmoniczne połączenie owoców i piwa jakim jest górnofermentacyjne Pale Ale. Piwo bazowe powinno być o czystym - pozbawionym wad profilu, lekko estrowym i chmielowym, o odpowiedniej słodowości i goryczce tak by dodatek owoców powodował uzupełnienie cech piwa, tworząc dobry balans. Dodatkowo owocowe użyte do piwa powinny być wyraźnie wyczuwalne. Oceniana będzie pijalność oraz spójność piwa jak i pomysłowość piwowara. Dokładny opis kategorii opublikujemy niebawem. Na chwile obecną, mogę powiedzieć, że w tym stylu piwa będą dopuszczalne owoce typu truskawki, jagody, maliny, wiśnie, mango, marakuja itp. natomiast pomidory, ogórki itp. pomimo botanicznego pochodzenia będą traktowane jako warzywa. Cukry z owoców powinny być wliczone do ogólnego ekstraktu piwa. Fruit Sour Ale nie zaliczają się do tej kategorii. lecz delikatne zakwaszenie uzyskane użytymi owocami, będzie dopuszczalne.

 

3. Mild [7,5-9,5 blg] - Piwo ma długą tradycję w Anglii i wykształciło się z wczesnych, lżejszych wersji porteru angielskiego. Jest to piwo lekko aromatyczne, z zaznaczonym charakterem słodowym, sesyjne i mocno orzeźwiające. W aromacie i smaku wyraźnie zaznaczone są cechy słodów i typowe cechy brytyjskich drożdży górnej fermentacji. Współczesne interpretacje tego stylu pozwalają na użycie szerokiej gamy surowców, zalecane jednak są klasyczne angielskie surowce. Najważniejszą cechą tego piwa będzie pijalność, która powinna być wysoka. W BJCP 2008 znajduje się na pozycji 11A.

 

4. Old Ale [15-22 blg] - Tradycyjny angielski styl piwa, należący do rodziny Strong Ale. W Polsce bardzo mało popularny i mało znany, choć zarówno ciekawy jak każdy z klasyków. Jest to dość szeroki styl zacierany w wyższych temperaturach niż strong ale by zmniejszyć odfermentowanie. Przeważnie ma charakter dojrzewających piw (mleczne, Brett, utlenione, skórzane) powiązane z piwami „stale”. Ale o duże mocy alkoholowej, mocniejsze niż Strong bitter i brown porters, ale przeważnie nie tak mocne i bogate jak barleywine. Przeważnie przechylone w kierunku słodowego i słodkiego balansu. „Piwo to powinno być rozgrzewającym typem piwa, najlepiej pite w pół pintówkach przy ciepłym kominku w zimne zimowe wieczory” - Michael Jackson. BJCP 2008 znajduje się na pozycji 19A.

 

Szczegóły, nagrody i regulamin będą ogłaszane na bieżąco. Więc łygi w górę i do warzenia :)

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Pils niemiecki może być z użyciem polskich chmieli? Czy tylko niemieckie wchodzą w grę?

 

Jeżeli zostaną zachowane wszystkie inne parametry stylu to tak. Sędziowie nie mają możliwości sprawdzić dokładnie odmiany chmielu, a Niemieckie chmiele są bardzo zbliżone do Polskich i Czeskich. Są chmiele charakterystyczne, które łatwo rozpoznać, ale są też takie, które są do siebie bardzo podobne ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat konkursu ? szukam, szukam i znaleźć nie mogę :)

 

Jakie konkretnie informacje szukasz?

 

Regulamin i formularz zgłoszeniowy pojawi się jak około maja, tak by dać oczywiście czas na wysyłkę. A sam konkurs odbędzie się tak jak Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa czyli 9-11 Czerwca.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Kolegę Bartosza Urbaniaka prosimy o kontakt - z Twojej paczki zawierającej Fruit Ale dotarł do Macasa jedynie protokół szkody sporządzony przez Pocztę Polską i jedna zakapslowana, ułamana szyjka butelki ;) Poza imieniem i nazwiskiem nadawcy nie dysponujemy żadnymi danymi kontaktowymi, więc nie możemy się z Tobą skontaktować.

Jak masz więcej, to oczywiście przyjmiemy paczkę od Ciebie.

 

Wczoraj udało nam się wszystkie paczki rozpakować, listę uczestników opublikujemy w przyszłym tygodniu jak wprowadzimy dane do systemu.

Odnośnie frekwencji to dane z pamięci:

Old Ale - 15 zgłoszeń

Mild - 13 zgłoszeń

Pils Niemiecki - 10 chyba

Fruit Ale - okolice 20 zgłoszeń

Link to comment
Share on other sites

Hey!

 

Rozmawiałem przed chwilą z Macasem.

 

Poza protokołem , szyjką z tego co się dowiedziałem były też 3ocalone buteleczki.

Formularz wysłałem przed chwilą mailem (dobrze jest wypełnić PDFa ;) +1 butelkę wyślę w poniedziałek.

 

 

//Bartek

Link to comment
Share on other sites

No i spoko ;) jakoś w rozmowie z Maćkiem mi umknęła kwestia, że coś ocalało. Skupilem się na bezsensie pakowania kawalka butelki przez PP ;)

Link to comment
Share on other sites

Sens jest,a jakże. Szyjka butelki z nienaruszonym kapslem, to dowód na to, że listonosz sobie piwerka nie skosztował, a potem że niby stłuczka :)

Link to comment
Share on other sites

Dobra, pozawijane, wpisane do systemu.

 

Ilość zgłoszeń:

 

Pils Niemiecki 12

Mild 14

Old Ale 16

Fruit Ale 18

 

Jutro wieczorem wrzucę listę uczestników w poszczególnych kategoriach.

Link to comment
Share on other sites

Gdyby w czymś nazwisku był błąd to przepraszam z góry. Czasami trudno odczytać co autor wpisał w formularzu.

Proszę o kontakt, poprawię w systemie.

W przypadku kiedy autorem jest więcej niż jedna osoba na liście poniżej widnieje tylko jeden autor, ten, który pierwszy wpisany był w formularzu.

 

Lista uczestników, sortowania alfabetycznie w poszczególnych kategoriach.

 

Pils Niemiecki:

 

Bimtsas Kostas
Jasiński Leszek
Kozłowski Bartosz
Krzywicki Rafał
Lejtman Mikołaj
Oczkowski Konrad
Podeszwa Tomasz
Polok Rafał
Synak Szymon
Wałęcki Marcin
Wrona Piotr
Zach Krzysztof

 

Fruit Ale:

 

Adamczyk Grzegorz
Brzeziński Piotr
Dominiak Błażej
Gradzik Mateusz
Gref Krzysztof
Haberka Mateusz
Jagiełło Tobiasz
Jaroszek Michał
Kapturski Adam
Kordek Michał
Maciąg Tomasz
Mocarski Janusz
Nalewajka Michał
Oczkowski Konrad
Pioterek Szymon
Roman Joanna
Synak Szymon
Urbaniak Bartosz

 

Old Ale:

 

Beszczyński Marek
Brzeziński Piotr
Bylica Szymon
Dzikowski Tomasz
Gradzik Mateusz
Guilherme Filip
Kuboń Piotr
Mazurkiewicz Krzysztof
Oczkowski Konrad
Pietrzyk Andrzej
Pioterek Szymon
Podeszwa Tomasz
Polok Rafał
Synak Szymon
Śvach Janusz
Wzorek Arkadiusz

 

Mild:

 

Gryko Jakub
Kapturski Adam
Kozłowski Bartosz
Mazurkiewicz Krzysztof
Nitschke Leszek
Oczkowski Konrad
Pięta Dariusz
Pięta Piotr
Pioterek Szymon
Podeszwa Tomasz
Stańko Łukasz
Suchan Grzegorz
Synak Szymon
Śvach Janusz

Link to comment
Share on other sites

Eliminacje odbędą się w Czwartek od godziny 17. Przeprowadzone zostaną we wszystkich kategoriach, tak by w finale znalazły się te piwa, które na to zasługują. Skład komisji w poszczególnych kategoriach na eliminacje:

 

Mild:
Rajmund Komosiński (sędzia PSPD)
Piotr Antolik (sędzia PSPD)
Marcin Stolarczyk (sędzia PSPD)

Pils Niemiecki:
Krzysztof Lechowski (sędzia PSPD)
Jakub Gryz (sędzia PSPD)
Krzysztof Markiewicz (Członek WIP)

 

Fruit Ale:
Piotr świerzko (sędzia PSPD)
Sebastian Baranowski (sędzia PSPD)
Paweł Bochenek (sędzia PSPD)

Old Ale:
Krzysztof Lechowski (sędzia PSPD)
Rajmund Komosiński (sędzia PSPD)
Sebastian Baranowski  (sędzia PSPD)

Krzysztof Czechanowski (sędzia PSPD)

 

Wyniki eliminacji około godziny 21-22. Lista finałowa sędziów na dniach. Finał odbędzie się w piątek od godziny 12.00.  Ogłoszenie wyników w sobotę o godzinie 17.15 - na głównej scenie, około 18-19 wyniki wrzucone zostaną w internet. 

 

Tymczasem opublikowaliśmy listę nagród: http://www.wrowar.com.pl/2017/06/nagrody-dla-zwyciezcow-konkursu-piw-domowych-2017/

 

Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia! 

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

W pilsie robicie eliminacje?!

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

 

Tak. Po doświadczeniach z poprzednich lat, gdzie puszczaliśmy wszystkie piwa bez eliminacji (bo nie było więcej niż 15) oraz delikatnie wadliwe, w finałach lądowały różne wady piw. Co za tym idzie? Słabsza predyspozycja sędziów do oceny po kilku "smrodliwych" piwach - automatycznie piwa dobre są windowane wyżej w porównaniu z piwami, które nie powinno być w finale i które są wadliwe albo niestylowe. Daje to też częstsze przerwy, zmęczenie sędziów i wydłużenie czasu sędziowania. Uważam, że do finału powinny wchodzić piwa, które zasługują na to - są dobre i bez wad. Jeżeli z tych 12 pilsów wszystkie 12 będzie na dobrym poziomie, znajdą się w finale. I odwrotnie oczywiście - nie jesteśmy związani Pucharem PSPD więc nie musimy na siłę 6 piw wrzucać do finału by dostały punkty w nim.  To się tyczy także Milda. Dla Fruita i Old Ale, tak i siak byłyby eliminacje. Podobne rozwiązanie stosował Podlaski KPD, brany za wzór dobrego konkursu, nie widzę powodu, żeby nie wdrożyć tego we Wrocławiu. Sędziowie dostali za zadanie przygotować się dobrze do każdego z stylów, część sędziów jest też świeżo po kalibracji na kapsułkach flavoractvie, więc wierzę, że od tej strony spełnimy wszystkie wymagania i ocena piw będzie sprawiedliwa z odpowiednim odzewem dla piwowarów wystawiających piwa. 

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

 

 

są dobre i bez wad.

A tak z ciekawości, a jak będzie jedno albo dwa stylowe i dobre, to też tylko te piwa w finale (a to nie jest jakoś bardzo mało prawdopodobne w niektórych kategoriach, bo podobno były konkursy w pilsach gdzie żadne piwo się pod to nie łapało ;) )?

Link to comment
Share on other sites

W sumie w tym momencie, to jest chyba nawet sprzeczne z regulaminem konkursu, który dopuszcza tylko

"7. W przypadku zgłoszenia do jednej kategorii powyżej 12 piw Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania wstępnej eliminacji."

Link to comment
Share on other sites

 

są dobre i bez wad.

A tak z ciekawości, a jak będzie jedno albo dwa stylowe i dobre, to też tylko te piwa w finale (a to nie jest jakoś bardzo mało prawdopodobne w niektórych kategoriach, bo podobno były konkursy w pilsach gdzie żadne piwo się pod to nie łapało ;) )?

 

 

Będziemy konsekwentni i sądzę, że tak ;) Może to się jeszcze nie zdarzyło ale jestem gotów nawet nie przyznać trzeciego miejsca jeżeli będą piwa słabe. Ale z doświadczenia wiem, że te 5-6 piw zawsze jest na wysokim poziomie i spokojnie zasługują na finał. 

 

 

Proponuje zmienić regulamin i wpisać eliminacje na stałe

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

 

Wpiszemy.

 

W sumie w tym momencie, to jest chyba nawet sprzeczne z regulaminem konkursu, który dopuszcza tylko

"7. W przypadku zgłoszenia do jednej kategorii powyżej 12 piw Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania wstępnej eliminacji."

 

Jest możliwość korekcji regulaminu zgodnie z pkt. 25. Wprowadzimy tą drobną zmianę na dniach. Mam nadzieje, że nikt nie będzie się czuł pokrzywdzony z tego powodu. Zapis powinien brzmieć "12 i powyżej piw" niestety przeoczyliśmy to przy pisaniu regulaminu. Od przyszłego roku natomiast zgodnie z sugestią Andrzeja jeżeli będę dalej przewodniczącym jury tego konkursu, chciałbym, aby dla każdej kategorii bez różnicy ilości piw były przeprowadzane eliminacje. 

 

W środę wrzucę listów sędziów przewidzianych na finał.

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Tylko trzeba pamiętać, że to zmienia zupełnie ideę konkursu, bo w większości konkursów (i chyba nawet wszystkich polskich jakie pamiętam, poza przypadkiem Dunkela z Podlaskiego i być może Waszym, oczywiście to już zależy ile realnie tych piw wrzucicie do finału) chodzi aby uporządkować (w jakimś tam uproszczeniu oczywiście) piwa od najlepszego do najgorszego (i nagrodzić ileś tam najlepszych), a tu pojawiają się sztywne kryteria, które są niezbędne do potencjalnego nagrodzenia piwa.

 

PS

 

 

Jest możliwość korekcji regulaminu zgodnie z pkt. 25.

A jakie to "istotne, nieprzewidziane okoliczności" wystąpiły? :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.