Skocz do zawartości

Słód żytni a odczyt blg


pan_czarny

Rekomendowane odpowiedzi

Warzyłem ostatnio piwo z dużym udziałem słodu żytniego w zasypie (35%). Miałem podczas tej warki dziwne, niespójne odczyty BLG za pomocą spławika - 18L 19,16BLG przed gotowaniem, 11,5L 15,5BLG po gotowaniu, nie trzyma się to kupy ani matematycznie, ani wydajnościowo. Spławik się nie rozkalibrował, sprawdzałem na kranówce, dla pewności jeszcze mierzyłem zapasowym - to samo.

Pytanie: czy tak lepka brzeczka (konsystencja dosłownie kiślu) może zaburzyć wynik odczytu? Google nie pomaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zanurzenie spławika wpływ ma gęstość płynu. Lepkość płynu bierze się pod uwagę podczas jego przepływu.

 

EDIT: Może to głupie pytanie, ale zapytam żeby mieć pewność: Odczyt robiłeś w tej samej temperaturze?

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co ma wpływ na gęstość i lepkość to temperatura cieczy. Jak spławikiem mierze ciepłą brzeczkę to zawsze mam mniej. Po czasie jak w miarce stygnie ciecz, to odczyt się zmienia.

Wiem że pewnie o tym wiesz ale brałeś to pod uwagę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to to co napisał bart3q, płyn stawiał tak duży opór, że spławik miał trudności z zanurzaniem, ale nie wiem czy jest to w ogóle możliwe przy brzecce, bo takiego piwa jeszcze nie robiłem. Maksymalny udział żyta jaki miałem to nieco ponad 15%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że kisiel ma wyższą gęstość, bo jak ma gęstość taką samą, a wyższą lepkość, to nie.

 

Ja ostawiam, jak bart3q, że spławik się nie ustabilizował przy pierwszym pomiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spławik nie mierzy zawartości cukru tylko gęstość cieczy, w kisielu  zawsze pokaże więcej.

Bo jest gęstszy, większa lepkość powinna wydłużyć czas osiągnięcia przez spławik docelowego zanurzenia, a co za tym idzie wskazania gęstości gęstości. IMO inna lepkość próbki nie powinna przekłamywać wyniku.

 

Edyta: logika zdań

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wąskiej probówce i lepkim/gęstym płynie, spławik potrafi się przykleić do ścianki i przestać opadać na dno. Ja zawsze sprawdzam wskazanie raz wpuszczając spławik do płynu od góry, a drugi raz "topiąc go" i patrząc do ilu wypłynie. Jak jest różnica między tymi wskazaniami to trzeba dalej kombinować ;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozkręcam go dość "srogo" w cylindrze i jak się zatrzyma odczytuję. Generalnie analogicznie jak Bartek, mierzę minimum 3 razy, jeżeli pomiary są praktycznie takie same nie mierzę dalej. Jeżeli się różnią mierzę aż uzyskam na tyle dużo pomiarów żeby za pomocą mediany wyłonić najbardziej prawdopodobną wartość. Myślę, że przy żytnich to też jest trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.