Skocz do zawartości

Warunki do fermentacji i leżakowania lagerów


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo forumowiczów warzy lagery, najczęściej wiąże się to z leżakowaniem w temp. bliskich 0°C. W jakich miejscach, przy użyciu jakich sprzętów osiągacie odpowiednie warunki do fermentacji i leżakowania? Rozumiem piwniczki, w których jest 10-15°C, ale utrzymanie okolic 0°C jest mi trudno sobie wyobrazić (tradycyjne lodówki pozwalają utrzymać pewnie coś w okolicach 5-8°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki dokładasz sterownik i masz temperaturę jaką chcesz. Ja akurat mam w lodówce -10 ;)

A ja używam zamrażarkę produkcji NRD (był taki kraj) i   malinowy sterownik Wi-Fi. Czyli Tradycja i nowoczesność ;) .

Zakres od -25 do temp. otoczenia. A tak na serio to teraz chodzi na 11.5 , histereza 0.5  stopnia i uruchamia się raz na kilka godzin na 20 minut

Edytowane przez zielony07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co zero? W 10st C też mozna leżakować.

 

Właśnie, jest jakaś różnica? Korci mnie w końcu uwarzyć lagera ale do dyspozycji mam tylko strych, który zimą schodzi do ~10-12st. Lodówkę ze sterownikiem mam tylko jedną i ona jest stale używane do fermentacji więc zajęta więc odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo forumowiczów warzy lagery, najczęściej wiąże się to z leżakowaniem w temp. bliskich 0°C. W jakich miejscach, przy użyciu jakich sprzętów osiągacie odpowiednie warunki do fermentacji i leżakowania? Rozumiem piwniczki, w których jest 10-15°C, ale utrzymanie okolic 0°C jest mi trudno sobie wyobrazić (tradycyjne lodówki pozwalają utrzymać pewnie coś w okolicach 5-8°C).

 Mam lodówkę z zamrażalnikiem. Dwoma zamrożonymi petami obniżam temperaturę w lodówce do poziomu między 0 a 2 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pudło styropianowe było w stanie uciągnąć fermentacje w okolicach 10-12°C przy wymianie zamrożonych butli PET co jakieś 12 godzin (2 butle). Ale też muszę zaznaczyć , że we wrześniu kiedy robiłem lagera akurat po paru dniach zrobiło się na dworze ciepło (koło 25 stopni) co przełożyło się na temperaturę w pokoju gdzie stało pudło, ale na szczęście wpływu wielkiego na warunki w środku nie miało :)

 

a co do leżakowania - wyczytałem że najlepiej by było, gdyby móc je przeprowadzić w temp. bliskiej 0°C, mnie udało sie wygospodarować trochę miejsca w zwykłej lodówce gdzie mam 4°C (innej opcji nie było więc z braku laku..), dodatkowo kupiłem 20l fermentor coby zaoszczędzić miejsca i od prawie 2 miesięcy piwo układa się spokojnie własnie w nim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki dokładasz sterownik i masz temperaturę jaką chcesz. Ja akurat mam w lodówce -10 ;)

Ingerowałeś przy tym w termostat lodówki?

 

Ja mam lodówkę podłączoną pod STC - 2000, chłodzenie jest ustawione na max i chłodzi max do 0 stopni.

 

Co do tematu. Swoją lodówkę kupiłem za 50zł na OLX, wchodzi idealnie jeden fermentor. Za sterownik zapłaciłem 35zł na Aliexpress. Za niecałe 100zł mam idealne warunki do warzenia lagerów nawet latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-w1209-regulowany-12v-50c-110c-i6558441724.htmlmyślę, że i taki termostat też spokojnie uciągnie sterowanie lodówką :D a kosztuje ile to widać ;) Mam 2 takie sterują nadmuchem z kominka i sprawują się bardzo dzielnie. Mają możliwość ustawienia - chłodzenie, grzanie, histerezę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.