Jump to content

Domowa czekolada gorzka.


markus383

Recommended Posts

Witajcie :)

Macie dokładny przepis jak można zrobić domowym sposobem czekoladę gorzką? Interesowałoby mnie zrobienie czekolady z 99% zawartością kakao, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć przepisu jak mogę zrobić taki specjał.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kakao w proszku + jakiś tłuszcz (najlepiej stały, np rafinowany olej kokosowy). Topisz, dodajesz kakao, a potem chłodzisz. Pamiętaj tylko o temperowaniu czekolady,  żeby nie topiła się w rękach. Jako pomoc: 

Link to comment
Share on other sites

Pomysł z czekoladą przyszedł mi do głowy właśnie przy okazji przeglądania oferty w jednym ze sklepów. 

 

Chyba rzeczywiście zrobię tak, że kupię kakao i olej kokosowy(widziałem w biedrze), wymieszam, na blat i do lodówki ;) Jednak to w przyszłą sobotę dopiero ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie da się zrobić czekolady w domu. Niestety, ale to trudne i wymagające zajęcie. Mówię tu o czekoladzie, a nie jakiś półśrodkach.

 

Z osób, które zaczynały eksperymentować z robieniem czekolady znam jednego palacza kawy z Kołobrzegu. Opisywał trochę swoje doświadczenia na forum wszystkookawie.pl w swoim wątku komercyjnym (MASTRO ANTONIO).

Link to comment
Share on other sites

Czyli jak by nie patrzeć procenty to jednak udział ziarna kakaowca (czyli kakao). Reszta to powinna być tylko dodatkiem cukru trzcinowego.

Edited by joonecky
Link to comment
Share on other sites

Żona ostatnio robiła czekoladę z samych ziaren kakaowca i wyszła świetnie. Przepis jak przepis - kupujesz ziarna podprażasz na patelni żeby łatwiej zdjąć skorupkę, potem trzeba przepuszczać kilka razy przez śrutownik albo maszynkę do mięsa do uzyskania odpowiedniej konsystencji - można dodać cukier i co tam tylko chcesz. Wzorowaliśmy się na tym: http://wposzukiwaniuslowlife.blogspot.com/2015/02/od-surowego-ziarna-kakaowego-do.html

 

Polecam smak czekolady całkiem inny niż nawet gorzkiej 90%, struktura też delikatnie inna, a sam kakaowiec jest zaliczany do superfood.

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Też robiłem z ziarna kakaowca. W zasadzie dla samego zapachu w domu podczas ucierania warto się pobawić :)  Śrutownik ciężko potem domyć, a i praca ciężka. Ostatnio robiłem po prostu blenderem i też wychodzi!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Podepnę się pod temat i powiem ważną rzecz. Żeby zrobić czekoladę potrzebujemy przede wszystkim dwóch rzeczy: kakao (choco) i mleka (late). Jeśli któregoś zabraknie, to zrobimy "wyrób czekolado-podony". :) Z tych względów biała czekolada nie jest czekoladą. :( Niestety proces konszowania jest długotrwały (2-3 dni bez przerwy) i wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury (55-105 °C), co czyni go nieopłacalnym w warunkach domowych (ale jak ktoś chce i ma warunki...).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edited by Enethion
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zrobiłem tą czekoladę kilka tygodni temu. Była świetna, jednak następnym razem dam jakieś dodatki, typu mleko, owoce, ponieważ po rozgryzieniu i trzymaniu w ustach po jakimś czasie czuć było "sypkie" kakao. Robiłem z niewielką ilością oleju kokosowego. 

Chciałem, aby kosztowała mnie mniej niż zakup w sklepie, ale nie wiem, czy udało mi się to ;) Ponadto pozostaje satysfakcja, że zrobiłem coś własnymi ręcyma :) Kolejne próby za jakiś czas :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.