Skocz do zawartości

Pomoc w doborze chmielu.


INTseed

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tą rurkę chińską 3 częściową.

Pytanie do mojej wcześniejszej warki.

Zauważyłem że nad naklejką, gdzie butelka robi się okrągła mam w większości naokoło kółka z drożdzy. A w niektórych na jednek stronie ścianki ( tak jakby lewitują przy szkle, nie dotykają drożdze ) Co to może być? Za ciepło w piwnicy? Nie pomieszałem ich po 2 dniach w domu i od razu do piwnicy?

Na teraz zamieszałem wszystkie butelki i niech stoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie z tego ładne ESB. Nie kombinuj, daj 250-500g karmelowego.

Na goryczkę daj Targeta żeby wyszło 40-45IBU, cały Northdown na flameout albo na zimno i narazie.

 

Tak jak tu, tylko podwoić ilości wszystkiego i przeliczyć IBU:

http://www.piwo.org/topic/16321-esb-13blg/

 

karmelowy jest od koloru nie od słodyczy ;)

Co? :polew:

no tak, zapomniałem że tam są cukry niefermentowalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że źle chłodzę je. Daje na balkon

Chłodzenie na powietrzu nawet przy tak niskich temperaturach jest dużo mniej efektywne niż z użyciem zimnej wody.

Opiszę może swoją metodę chłodzenia, bardzo skuteczną, lecz posiadającą jedną istotną wadę. Mamy zimową aurę, więc nanosisz śniegu do wanny/brodzika, zalewasz zimną wodą żeby powstała gęsta mieszanina śniegu i wody, wkładasz gar/fermentor z gorącą brzeczką. Jak się śnieg rozpuści to zlewasz trochę wody i dokładasz śniegu. Chłodzi się bardzo szybko 1-1,5 godziny.

Aha, pisałem o jednej wadzie... Sąsiedzi wezmą Cię za debila jak będziesz łopatą wnosił śnieg do domu.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aha, pisałem o jednej wadzie... Sąsiedzi wezmą Cię za debila jak będziesz łopatą wnosił śnieg do domu.

Chciałbym użyć podobnej metody, ale jeśli noszenie śniegu łopatą daje takie wady, to boję się co będzie z wnoszeniem śniegu w jakimś dużym naczyniu na 3 piętro w bloku :D Chyba muszę coś innego wymyślić.

 

To są martwe drożdze już?

Pewnie część martwa jeszcze z opakowania + część mniej witalnych, która już padła + jakieś, które już się zmęczyły i stwierdziły, że mają dość, ale jeszcze dychają + jakieś żywe, które stwierdziły, że przy dnie też trochę żarcia mają, więc po co unosić się wyżej, skoro można poleżeć.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A inni mówią że do 2Blg a jeszcze inni że do objętości, czyli ile wlezie.

Wysładzałem niedawno do objętości. Mam w jednym piwie,chmielonym na 20ibu ,bardzo nieprzyjemną goryczke,która napewno nie pochodzi od chmielu. Trzeba znac swoją wydajność i dobrze zaplanować zasyp,pewnie wypłukałem taniny. Z tym "ile wlezie" to bym nie szalał

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia temperatura wody użytej do wysładzania ma większe znaczenie dla jakości goryczki niż do ilu Blg wysładzasz. Spartoliłem dwa piwa robiąc steeping słodów karmelowych we wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wysładzamy i pod koniec leci 7brix a według kalkulatora woda się kończy to można jeszcze dalej lać gdybym ją miał?

Czytałem że wysładzać można do 4BLG

Śmiało możesz wysładzać dalej. Bezpieczna granica to 3 blg. Ja zazwyczaj wysładzam do 2. Zawsze to więcej piwa będzie. Tylko pamiętaj, żeby temperatura wody nie była za wysoka, bo wypłuczesz taniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Panowie następne piwo do zrobienia.

Słody to:

Słód pale ale - 6kg

Słód pszeniczny karmelowy - 0,25kg

Chmiele to cascade, citra, chinook po 100g

Drożdze us05

 

Chinooka bym dał na goryczkę.

A reszta na cichą. Chyba że inaczej to dochmielić. Czy po chmieleniu tylko chinookiem wyjdzie coś podobnego do ataku chmielu pinty? Czy może dodać też coś z innych chmieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie następne piwo do zrobienia.

Słody to:

Słód pale ale - 6kg

Słód pszeniczny karmelowy - 0,25kg

Chmiele to cascade, citra, chinook po 100g

Drożdze us05

 

Chinooka bym dał na goryczkę.

A reszta na cichą. Chyba że inaczej to dochmielić. Czy po chmieleniu tylko chinookiem wyjdzie coś podobnego do ataku chmielu pinty? Czy może dodać też coś z innych chmieli?

100g Chinnoka na goryczkę? Ostry z Ciebie zawodnik :) 200g na cichą? Również ostro jedziesz :) Oczywiście niektórzy używają 300g chmielu do warki ~25l, ale gdy ja kiedyś postąpiłem podobnie to dostałem dość mocną trawiastość, a aromatu nie było wcale więcej niż przy rozsądnych dawkach chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie następne piwo do zrobienia.

Słody to:

Słód pale ale - 6kg

Słód pszeniczny karmelowy - 0,25kg

Chmiele to cascade, citra, chinook po 100g

Drożdze us05

 

Chinooka bym dał na goryczkę.

A reszta na cichą. Chyba że inaczej to dochmielić. Czy po chmieleniu tylko chinookiem wyjdzie coś podobnego do ataku chmielu pinty? Czy może dodać też coś z innych chmieli?

100g Chinnoka na goryczkę? Ostry z Ciebie zawodnik :) 200g na cichą? Również ostro jedziesz :) Oczywiście niektórzy używają 300g chmielu do warki ~25l, ale gdy ja kiedyś postąpiłem podobnie to dostałem dość mocną trawiastość, a aromatu nie było wcale więcej niż przy rozsądnych dawkach chmielu.
Jak długo miałeś chmiel na cichej?

 

Każde z dwóch wcześniejszych mocno goryczkowe ale idzie wypić. Zapach tylko słaby w nich.

Chinooka nie dam 100g na goryczkę.

Do gotowania dam 25g na 40min i 25g na 20min.

Jest to taki test ile tego zapachu wyjdzie z 250g chmieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 dni na cichej trzymałem ponad 150g chmielu w objętości 24l. Efekt to aromat + trawa. Wydaje mi się, że bardziej doświadczeni też będą Ci odradzać 200g chmielu na cichą, dlatego poczekajmy jeszcze na inne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak ok 80IBU.

 

Chinok    30g  60 minut

Chinok    30g  30 minut

Citra        30   15 minut

cascada  30     1 minuta

 

chinok     20    wp80

citra         30   wp80

cascada  30    wp80

 

chinok     20  cicha 5dni

citra         30  cicha 5dni

cascada  30  cicha 5dni

 

Sam podobne schematy stosuje i jest fajny smak i zapach.

Z drugiej strony mi chinok bardzo smakuje i bym zmienił proporcje między nim a citrą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge zrobić wirpoola bo po gotowaniu filtruję od razu i na balkon fermentor. Jest -4 to tak za 10h powinno być te 22C Dlatego więcej chce dać na cichą. Te 250g wszystkiego. Nie wiem tylko czy to ma sens. Jednak chcę przetestować ;)

 

Jutro takie coś chce zrobić.

 

Słody:

5 kg pils

0,3 kg karmelowy

0,1 kg carapils

Chmiele:

40 g marynka 60 min

20g marynka 40 min

15 g Willamette 10 min

15 g Cascade 10 min

15 g Willamette 0 min

15 g Cascade 0 min

50 g Cascade na zimno

Drożdże:

US-05

[Zacieranie:

67°C / 60 min

 

Więcej dam cascade na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj . Daj info jak ci wyjdzie . :) .

 

Kiedyś podczas rozlewu do jednej butelki zaciągnął się chmiel z dna .Tak ok 2-3 cm było tego w butelce.

Fajnie chmielowe było, szkoda ze nie cała warka. ;)

Edytowane przez aks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może im więcej chmielu tym mniej trzymać na cichej?

Czytałem troche że chmiel nie jest nigdy taki sam ;)

W takim razie nie ma sensu walić łopatę chmielu skoro aromat jest taki sam jak przy mniejszej ilości na dłuższy czas. Uwarzyłem już kilka takich piw i co nieco wiem, dlatego radzę. Dobrze czytałeś. Chmiel może się różnić, ale zawsze zawiera zielone części (granulat, szyszka) co oznacza, że jak przedobrzysz to dostaniesz trawkę. Jak Ci nie szkoda chmielu i uważasz, że nie grozi Ci trawiastość i garbnikowość to rób tak jak chcesz. Ale koniecznie opisz tutaj efekty.

 

Od siebie jeszcze napiszę, że 2 razy chmieliłem na aromat dużą ilością chmielu. Już więcej tego nie zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.