Skocz do zawartości

Fruit Beer a zacieranie, chmielenie, dodawanie owoców ?


Rekomendowane odpowiedzi

no metoda jest bardzo fajna ale niestety w warunkach domowych mało osiągalna. Po prostu rozdrobniony materiał do ekstrakcji, płucze się z ciekłym CO2, filtruje i odciąga CO2. Tak się robi ekstrakty chmielowe w postaci żółtozielonych galaret. W domu się tego za bardzo nie zrobi bo potrzeba instalacje pracującą pod ciśnieniem 70 barów, a dla nadkrytycznej ekstrakcji nawet 300 barów. Po za tym jest to zabawa bardzo energochłonna. Dla naszych potrzeb lepsza by była ciągła ekstrakcja etanolem, a potem zagęszczenie tego na wyparce. Tak się składa że mam nawet taki aparat do ekstrakcji ale dużo do niego nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam coś w tym stylu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_Soxhleta trochę starszy model, trochę inny ten koszyczek ale działa tak samo. Na dole jest kolba z wrzącym rozpuszczalnikiem, a na górze bąbelkowa chłodnica zwrotna. Jeszcze go nie używałem bo jakoś się nie mogłem zebrać, a zamierzałem go użyć do robienia ekstraktów ziołowych. Tylko aparat ma swoją pojemność więc tego ekstraktu wychodzi sporo i o małym stężeniu, ale można potem wymienić substancję w koszyczku i jechać dalej. Albo pojedynczy ekstrakt zatężyć na wyparce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...
W dniu 16.03.2010 o 21:57, Wiktor napisał:

ja robię już drugą warkę z wiśniami, ale obie się trochę różnią:) po pierwsze w składzie słodów, bo na drugą sypałem resztki z worków bo źle trochę zakupy zrobiłem... drugie co jest inne to wiśnie, do pierwszego miałem takie z nalewki, ale na drugie musiałem wziąć takie bardzo rzadki dżem wiśniowy bo te dobre matka mi zeżarła... Jak te zmiany wpłyną na smak nie wiem, podzielę się wrażeniami, na razie piwko jest na cichej.

 

i jak wyszły te wiśniowe, lubię owocowe, ale jestem początkujący - jakieś przepisy sprawdzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 16:52, Papcio Niechmiel napisał:

 

i jak wyszły te wiśniowe, lubię owocowe, ale jestem początkujący - jakieś przepisy sprawdzone?

Panie, po 12 latach myślisz, że pamięta? :D

Wiśnia to wdzieczny owoc. Można 100% podstawowy słód, albo 50% pilzneński, 50% Maris otter, zacieranie na 68°C bo wiśnie wprowadzą troche cierpkości i potrzeba kontra. Chmiel tylko na goryczkę ze 20IBU, drożdże na początek US-05 i na cichą z 1 - 1,5 kg mrożonych wiśni. Na początek prosta receptura a powinno wyjść dość łatwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.04.2022 o 14:16, Suchejroo napisał:

Panie, po 12 latach myślisz, że pamięta? :D

Wiśnia to wdzieczny owoc. Można 100% podstawowy słód, albo 50% pilzneński, 50% Maris otter, zacieranie na 68°C bo wiśnie wprowadzą troche cierpkości i potrzeba kontra. Chmiel tylko na goryczkę ze 20IBU, drożdże na początek US-05 i na cichą z 1 - 1,5 kg mrożonych wiśni. Na początek prosta receptura a powinno wyjść dość łatwo. 

dzięki, spróbuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.