Jump to content

Pomiar ekstraktu


Konstoi

Recommended Posts

Cześć

 

Mam taką zagwostkę, fermentuje sobie przeważnie 2--4 tyg, ostatnio przestałem zlewać na cichą i pojawił się pewien problem. Po 2 tyg mierze blg refraktometrem czy drożdże skończyły swoją prace i po 3 dniach mierze ponownie. Wynik ten sam wiec przygotowywuje się do rozlewu. po 2 kolejnych dniach mierze ponownie ( a co wolno mi ) i tutaj zaczynają wychodzić kwiatki gdyż pokazuje się wiekszy ekstrakt.

 

Taka sytuacja już nie pierwszy raz wiec początkowo pomyślałem że cos źle spisałem lecz nie bo kolejne warki to samo. Mierzone przy pomocy refraktometru ( korekta oczywiście jest) oraz balingomierza wiec i tutaj nie doszukuje się przyczyny. Przeważnie taki wzrost jest o 0,2-0,5 blg wiecej. Czy ktoś może mi to wyjaśnić w jakiś logiczny sposób?

 

Pierwsza myśl że CO2 podnośi balingomierz minimalnie ale w takim przypadku co z refraktometrem?

 

Pytałem kilka osób i wszyscy mowią że to nie możliwe a ja jakoś coś takiego zauważyłem.

 

Edited by Konstoi
Link to comment
Share on other sites

Tu bardziej istotna jest temperatura samego refraktometru mój niby ma ATC, ale i tak przed każdą seria pomiarów sprawdzam na czystej kranówce czy wskazuje 0, czasami nieco odbiega od tego i czasem koryguje śrubką.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że przy rozmiarze próbki do refraktometru, może się okazywać, że piwo nie jest zupełnie jednorodną mieszaniną. Może przed pobraniem próbki zakołysz lekko wiadrem, albo weź kilka i wyciągnij średnią.

Link to comment
Share on other sites

anteks musze przyznać ci racje poprostu zrobiłem chyba przerost formy nad treścią :), po prostu mnie to zastanawia co jest grane.

 

koval_blazej wiesz zawsze pobieram z menisku przy pomocy pipety lub strzykawki wiec moze faktycznie tutaj jest problem ale z czego wynika? alkohol koncentruje się przy meniusku? 

 

PiotrekB sam refraktometr trzymany w temp pokojowej dodatkowo z ATC.

Link to comment
Share on other sites

No i sam sobie odpowiem :

 

koval_blazej miałeś racje. Przed rozlewem postanowiłem że pobiore z kilku miejsc próbki, pomierze w kilku próbach i wyszlo że im bliżej dna tym blg spadało i to znacznie. Wiec lekcja na przyszłość. Tylko czy kołysać czy mieszać ale myśle że stestuje oba wyjścia.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.