Skocz do zawartości

Witbier dla zaawansowanych


coder

Rekomendowane odpowiedzi

nie za ciemny Ci wyszedł ten wit? 0,5kg prażonej pszenicy-jaki kolor Ci wyszedł?Jak to chmieliłeś i przyprawiałeś?

Stąd też wyraźnie jest zaznaczone, że to coś "na kształt wita" - bardzo nie lubię ziaren kolendry, a chciałem spróbować jak ma się pszenica niesłodowana w piwie, więc jak już miałem eksperymentować to poszedłem krok dalej :P - i wyszło pomarańczowe. Skórki z dużego grejpfruta, dwóch małych pomarańczy i dwóch limetek na 10' i 2' po połowie + 50gr Vanguarda od 50' do końca "ciągle" - po kilka bobków co 4-5 minut...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus,

mam prośbę o ocenę receptury.

 

na 22 litry

Pilzneński - 2 kg

Płatki pszenne błyskawiczne - 1,6 kg

Słód pszeniczny - 0,5 kg

Melanoidowy (opcjonalnie dla koloru) 0,1 kg

 

Zacieranie:

52* - 15 min

64* - 45 min

72* - do negatywnej jodowej

78* - 10 min

 

wysładzanie - no sparage 11 litrów wody w 78* dodane do kadzi filtracyjnej

 

Gotowanie 70 min:

70 min - Marynka 18g

10 min - 8g kolendry, 10g curacao

3 min - 10g curacao, 10g skórki cytryny.

 

Drożdże: S-33 w 100ml brzeczki

Fermentacja: tutaj temperatura może być problematyczna, miedzy 20* a 25*

 

wyliczenia z beer smitha:

12 plato

16 IBU

7,1 EBC

5% ABV

Edytowane przez Wojciech.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem jakiś czas temu Witbier wg receptury http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Dorota_Chrapek_%28dori%29. Wyszło 12 blg, odfermentowane do 2, drożdże Wyeast Forbidden Fruit Zabutelkowane 2 tygodnie temu. Otworzyłem dzisiaj jedną butelkę żeby sprawdzić nagazowanie i zaskoczył mnie kompletny brak piany, przy nalewaniu robi się jakieś 0,5 cm i bardzo szybko znika. W smaku bardzo dobre, nagazowanie w sam raz. Czy coś się jeszcze może poprawić z czasem? Zazwyczaj nie otwieram piw tak wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężkie życie początkującego. Ciekawe swoją drogą czy to jest organoleptycznie do odróżnienia.

Oczywiście, że tak. Piwo robią głównie drożdże, a nie zasyp. Prosta rzecz, którą da się zauważyć to startery na 100% pilzneńskiego z drożdżami do pszenicy. Goździki gryzą w język a banany aż wychodzą z kolby :).

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Uwarzylem pszeniczniaka ale bez żadnych przypraw, tylko zasyp 2,9kg Słód pilznensk, 3kg przenicy i 0,1kg monachijskiego, ekstrakt 12,5 BLG

...właśnie fermentuje na burzliwej, czy jest szansa doprawic pszeniczniaka na cichej, wczesniej ktoś pisał zapodac 10g Amarillo, da on posmak cytrusowy?

oczywiscie mam przyprawy typu kollendra, suszone skurki pomaranczy i cytryny, trawe cytrynowa i jagody jalowca ale na cichą raczej chyba już za późno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam przyprawy typu kollendra, suszone skurki pomaranczy i cytryny, trawe cytrynowa i jagody jalowca ale na cichą raczej chyba już za późno?

Nie jest za późno - ja przyprawiam wyłącznie na zimno i mi to pasuje. Ale uważaj z ilością, bo jest to bardzo "wydajna" metoda.

Jak na mój gust wystarczy ok. 10g skórek + 10g kolendry na 20L piwa na 5-7 dni cichej w temperaturze ok. 15-20°C - rezultatem było bardzo aromatyczne piwo, dopiero po kilku tygodniach aromaty zaczynają z niego ulatywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

w praktyce tak się robi, w teorii powinieneś odjąć wodę zawartą w pszenicy. Pszenica ma wilgotność od 8 do 15%, a płatki trochę mniej. Także teoretycznie płatków powinno się dać mniej, ale kto by się tym przejmował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem na targu pszenicę, w związku z tym plan mam i proszę o weryfikację... radę.

 

Planowana warka około 40l

 

3,5kg słód pilzneński

1kg słód pszeniczny

2,5 kg pszenicy niesłodowanej

500g płatków owsianych

 

Coś zwiększyć/zmniejszyć?

 

Płatki i pszenica - kleikowanie w 10l wody

Po kleikowaniu 7l wody dolać i ustalić temperaturę 55-57 stopni - zasyp słodów

po 5-10 minutach podgrzać do 63-62 - przerwa 40 minut

podgrzać do 72-73 - przerwa 20 minut

78 stopni - filtracja i wysładzanie

 

Mam do dyspozycji gorzką niedojrzałą pomarańczę od skworcu, nie wiem czy wagowo przyjąć taki sam przelicznik jak dla curacao?

kolendrę chcę podzielić na dwie porcje po 10g(5min) i 15g(przed wyłączeniem palnika)

chmiel... marynka? tradition?(te mam kilka z niemieckiej hodowli)

 

Ostateczny plan jest taki żeby po chmieleniu podzielić to na dwa fermentory i zaszczepić różnymi drożdżami, S-33 i ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem roztłuc te suszone pomarańcze od skworcu, nosz... jakie twarde to to, sądzę że dam tej pomarańczy co mam z 50g tylko że zmielonej, startą skórkę z 2 cytryn i jak popatrzyłem na przepis kolegi to zastanawiam się czy na 40l te 25g kolendry to nie za cienko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.