Skocz do zawartości

Witbier dla zaawansowanych


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zna jakiś patent na ześrutowanie pszenicy ?

 

Najprościej byłoby na "rolniczym" śrutowniku. Na "porkertopodobnych" trzeba bardziej dokręcić żarna, żeby dostać odpowiednio drobną śrutę (ziarno jest twardsze niż słód, nie kruszy się tak lekko). Mi mocniejsza wiertarka pomaga :)

 

ak więc nie jest to kolendra indyjska i obebnie kolendra może być z innych źródeł niż tylko Maroko oraz Indie.

 

Ostatnio na alledrogo jest kilku sprzedających oferujących przyprawy indyjskie w tym kolendrę. Zakupiłem do sprawdzenia kilka paczek. Swego czasu miałem indyjską i różnica w aromacie a później w witku była dla mnie widoczna.

post-1292-0-57917700-1368385535_thumb.jpg

post-1292-0-33842000-1368385543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji z TB jest 37 gram chmielu lubelskiego na 60 minut gotowania :/ nie lepiej to wrzucić na 15 lub 10 ostatnich minut gotowania??

 

Trochę goryczy ma być w witku. Nie ma jednak przeszkód, żeby nie dodawać chmielu - jak się ładnie pisze "szlachetnego" - na końcowe 15/5 min gotowania. Chodzi jednak o to, żeby na pierwszym planie były inne niż chmielowe akcenty. Ilość dodanego chmielu na delikatny aromat może zależeć od tego, ile rodzajów przypraw chcesz dodać - jeśli więcej wagowo i rodzajowo to proponowałbym zrezygnować z chmielenia na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Co powiecie o tym przepisie

 

Już od jakiegoś czasu zauważyłem, iż witek po mojemu smakuje 99% osób które go pijały. Robiłem wity stylowe ale te smakowały ok 50 % populacji częstowanej.

 

Dobry wit na lato

 

na 25 l 12-13 blg

 

2,5 kg pilźnieńskiego

2 kg kaszy manny

0,5 kg owsa

0,05 karmelowy ok 200 EBC

 

obojętnie jaki chmiel goryczkowy tak by uzyskać niska goryczkę np 20 g Marynki

skórki cytrusów - ja zawszę daję 1 cytrynę i 1 pomarańczę ale też czasami wszelakie cytrusy co znajdę w markecie.

kolendra- brak lub minimalna ilość

 

us-o5 lub inne neutralne drożdże

 

Bardzo ważne by dodać skórki cytrusów w ostatniej chwili gotowania tak by olejki eteryczne się nie wygotowały. Dobre efekty daje także dodatek skórek cytrusów podczas fermentacji...

 

Przepis kolegi Bnp, różni się od tutaj podawanych, został on przedstawiony w piaskownicy, ludzie bardzo chwalą to piwo, jak rozumiem odbiega on od stylu, ale ponoć smakuje wszystkim, a piwo stylowe tylko 50% pijących. Co myślicie? Zamierzam nim częstować ludzi przyzwyczajonych do koncernówek, dlatego styl nie jest taki istotny, zależy mi na dobrym smaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie piłem pszenicy, a też chcę żeby mi smakowało :) Ci co częstuję ich domowym jednogłośnie wybierają koelscha moim najlepszym piwem, mi smakuje zarówno lekko kwaskowy pale ale na marynce, jak i pilsner, najmniej mi smakuje stout jak na razie.

Który przepis będzie lepszy? Czysto stylowy czy ten z kaszą manną? Nie potrafię jeszcze skojarzyć smaku z zasypem, 11 warek to małe doświadczenie sensoryczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie piłem pszenicy, a też chcę żeby mi smakowało

Który przepis będzie lepszy? Czysto stylowy czy ten z kaszą manną?

 

Uwarz po prostu wita, zastosuj pszenicę, płatki pszeniczne albo mannę. Propozycja bnp za wyjątkiem drożdży nie odbiega znacząco od standardu.

Na szczęście piwowarstwo jest taką dziedziną, która zostawia wiele miejsca do interpretacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylne stwierdzenie,że moja propozycja nie wpływa na smak. Zauważmy że kasza manna to nie to samo co pszenica. płatki owsiane to nie to samo co owies.

 

Mój ala wit ma profil smakowy różniący się od typowego wita, porównywalna jest tylko cytrusowość.

 

mój wit bardziej przypomina amerykańskiego ejla z intensywną cytrusowością i lekką od surowców pszenicznych orzeźwiającą kwaskowością . tak bym go zdefiniował

 

taki witek podany z plasterkiem cytryny idealnie gasi pragnienie a witek podwójny idealnie się sączy jako piwko sesyjne

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sklepie dostanę hoegaarden? Coś typu biedronki, czy świat alkoholi? Jutro mam chwilę to mógłbym go poszukać, tylko chcę wiedzieć gdzie warto zajrzeć ;)

 

''mój wit bardziej przypomina amerykańskiego ejla z intensywną cytrusowością i lekką od surowców pszenicznych orzeźwiającą kwaskowością'' jak w porównaniu do tego będzie smakował np. ten wit, który wygrał konkurs w Żywcu? Bo między jednym a drugim się waham ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warzyl ktoś z Was Wit'a na Pale Ale?? Znalazłem przykładową recepturę w Beer Smith, pół na pół Pale Ale i płatki pszenne.. Mam trochę pale ale, ale w sumie nigdy nic na nim nie warzylem.. Jak by to trzeba było zacierać?? Rozumiem, ze płatki do kleikowania, a słód? Jest jakiś specjalny trick na zacieranie Pale Ale??..

 

Wiem, wiem.. Zaraz usłyszę pewnie, ze "trzeba zrobić i się przekonać", ale chciałbym wiedzieć, czy ktoś ma jakieś dobre/złe doświadczenia z takim zasypem..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wczoraj. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać. Aby sią bardziej zaawansować (a naprawdę z lenistwa, bo nie chciało mi się drałować po płatki do miasta) zamiast płatków pszennych dodałem razowej mąki żytniej. Szkoda, że nie doczytałem przepisu bnp o kaszy mannej.

Nie nastawiałem się na błyskawiczną filtracje i ze spokojem przyjąłem jej sześć godzin jako okazję do spóźnionych wiosennych prac porządkowych w ogródku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warzyl ktoś z Was Wit'a na Pale Ale?? Znalazłem przykładową recepturę w Beer Smith, pół na pół Pale Ale i płatki pszenne.. Mam trochę pale ale, ale w sumie nigdy nic na nim nie warzylem.. Jak by to trzeba było zacierać?? Rozumiem, ze płatki do kleikowania, a słód? Jest jakiś specjalny trick na zacieranie Pale Ale??..

 

Wiem, wiem.. Zaraz usłyszę pewnie, ze "trzeba zrobić i się przekonać", ale chciałbym wiedzieć, czy ktoś ma jakieś dobre/złe doświadczenia z takim zasypem..

 

http://www.piwo.org/topic/5088-browar-quo-vadis/page__st__60#entry160402

 

Piwko wyszło, nie tylko moim zdaniem, świetne co potwierdza fakt, że zeszło w trybie expresowym. Fakt że postawiłem na cytrusowość w tym piwie i poszło dużo pomarańczy. No i miałem niezłą zabawę przy jego warzeniu :D

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariacja bo wariuję. Coś bym uwarzył a kiepsko ze surowcem a będę przelewał na cichą saisona dzisiaj więc wleję witka bezpośrednio w wiaderko po nim i z gęstwą. Zobaczymy co to się urodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.