Skocz do zawartości

4 Konkurs Piwowarów Domowych ?Prawie jak Grodzisz? 28.08.2010


josefik

Rekomendowane odpowiedzi

Wogosz akurat na podium się nie załapał, był czwarty. To jego latorośl. :tort: Choć oni chyba razem mieszają w garach.

Dzięki Kopyr za czujność :beer:. Zasugerowałem się którymś z wpisów chyba na browar.biz... Sorki. Gratulacje dla Janka w takim razie :beer:

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W każdym razie cieszę się, że jurorzy zauważyli jakościowy postęp, bo bałem się, ze krążymy w kółko. Może w tym roku i ja uwarzę grodzisza (choć podzielam zdanie szop007 o jego pijalności).

Oj co wy gadacie*. :tort: Grodzisz jest bardzo pijalny. Schłodzony z oryginalnego szkła - rewelacja. Wczoraj właśnie odkopałem z piwniczki buteleczkę swojego Grodzisza z 1. konkursu w Grodzisku (5. miejsce zajęło) i naprawdę rewelacja. Choć akurat to, że 4,5 letnie piwo było dobre, potwierdzałoby sugestię jurorów.

 

 

 

 

*tak naprawdę oczywiście nikomu nie odmawiam prawa do nielubienia Grodziskiego. Moim zdaniem miarą dojrzałości piwnej jest właśnie zidentyfikowanie stylów, których się nie lubi. Inna sprawa, że Grodziskie, to obok porteru bałtyckiego, nasz piwny skarb. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wędzonka ma się w piwie ułożyć, zdaniem jury część piw smakowała jak świeża brzeczka, piwa te gdyby dłużej leżakowały byłyby lepsze. Taka była sugestia którą przekazuję.

I to był pewno problem mojego piwa - zaszczytne pierwsze od końca.

 

Piwo młode, dwumiesięczne. Wędzonka żywa.

 

Na konkurs miało iść zeszłoroczne, ale podczas urlopu ktoś* mi dwie butelki wyżłopał z pieciu odłożonych.

Zeszłoroczne stało się po roku "ułożone". Czyli reszta tegorocznego czeka na przyszły rok;-)

 

* ktoś - sąsiad z dostępem do garażu i lodówki

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wędzonka ma się w piwie ułożyć' date=' zdaniem jury część piw smakowała jak świeża brzeczka, piwa te gdyby dłużej leżakowały byłyby lepsze. Taka była sugestia którą przekazuję.[/quote']

I to był pewno problem mojego piwa - zaszczytne pierwsze od końca.

 

Piwo młode, dwumiesięczne. Wędzonka żywa.

 

Na konkurs miało iść zeszłoroczne, ale podczas urlopu ktoś* mi dwie butelki wyżłopał z pieciu odłożonych.

Zeszłoroczne stało się po roku "ułożone". Czyli reszta tegorocznego czeka na przyszły rok;-)

 

* ktoś - sąsiad z dostępem do garażu i lodówki

 

pzdr

flood

I tu wkrada się paradoks, ponieważ piwo, które wygrało było rozlewane tydzień przed konkursem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj właśnie odkopałem z piwniczki buteleczkę swojego Grodzisza z 1. konkursu w Grodzisku (5. miejsce zajęło) i naprawdę rewelacja. Choć akurat to, że 4,5 letnie piwo było dobre, potwierdzałoby sugestię jurorów.

Również i ja zauważyłem, że im starszy Grodzisz tym lepszy.

Niedawno po ponadrocznej przerwie w degustacji tego piwa spróbowałem i ja swojego dwuletniego grodzisza i stwierdziłem (zadowolony z siebie :D) że smak i harmonia b. się poprawiły. Pierwsze degustacje Grodzisza po kilku miesiącach od butelkowania niestety mnie nie powaliły. Zdecydowanie wolałem piwo które uwarzyłem równolegle o proporcjach grodziskiego ale o 12BLG. Tego 12 BLG już dawno nie ma a ala' grodziskich jeszcze kilka w piwnicy się uchowało.

Niestety chcąc go dobrze nagazować, (a była to 7 warka) oczywiście przedobrzyłem z glukozą i ciepłe piwo strzela pod sufit.

 

Podsumowując w dużym skrócie: piwo wymaga czasu, dobrych proporcji słód wędzony-chmiel i odpowiedniego nasycenia co2.

 

Gratulacje dla laureatów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wędzonka ma się w piwie ułożyć' date=' zdaniem jury część piw smakowała jak świeża brzeczka' date=' piwa te gdyby dłużej leżakowały byłyby lepsze. Taka była sugestia którą przekazuję.[/quote'']

I to był pewno problem mojego piwa - zaszczytne pierwsze od końca.

 

Piwo młode, dwumiesięczne. Wędzonka żywa.

 

Na konkurs miało iść zeszłoroczne, ale podczas urlopu ktoś* mi dwie butelki wyżłopał z pieciu odłożonych.

Zeszłoroczne stało się po roku "ułożone". Czyli reszta tegorocznego czeka na przyszły rok;-)

 

* ktoś - sąsiad z dostępem do garażu i lodówki

 

pzdr

flood

I tu wkrada się paradoks, ponieważ piwo, które wygrało było rozlewane tydzień przed konkursem :D

Paradoksów jest dużo więcej :/ , ale piwo które wygrało to z całą pewnością nie przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wkrada się paradoks, ponieważ piwo, które wygrało było rozlewane tydzień przed konkursem :D

to nie wylkucza tego że Grodzisz im starszy tym lepszy.

 

Jak w ciągu tygodnia piwo uzyskało odpowiednie nasycenie?

Było sztucznie nasycane? Świeże drożdże do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogosz akurat na podium się nie załapał' date=' był czwarty. To jego latorośl. :D Choć oni chyba razem mieszają w garach.[/quote']

Tak sie cieszyłem z 4 miejsca a tu proszę nagle mi je odbierasz :/

Wybacz. Pomyłka. I gratuluję najgorszego miejsca. W ubiegłych edycjach było nawet premiowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wkrada się paradoks' date=' ponieważ piwo, które wygrało było rozlewane tydzień przed konkursem :D[/quote']

to nie wylkucza tego że Grodzisz im starszy tym lepszy.

 

Jak w ciągu tygodnia piwo uzyskało odpowiednie nasycenie?

Było sztucznie nasycane? Świeże drożdże do refermentacji?

To ostatnie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie wylkucza tego że Grodzisz im starszy tym lepszy.
Piwo młode, dwumiesięczne. Wędzonka żywa.

Jestem przekonany, że Piwo Grodziskie najlepsze jest świeże, najlepsze tzn. bliskie oryginałowi. Po dłuższym przechowywaniu zmienia smak, co dla wielu może być zmianą na plus, ale chyba to nie jest to, o co chodzi. Janek wygrał w tym i w zeszłym roku, w obu przypadkach piwo było rozlewane tuż przed konkursem. Nieco starsze było 2 lata temu (II miejsce).

Ja do konkursów wystawiam zawsze starsze piwa i zajmowałem kolejno VI, IV i V miejsce w tym roku z piwem równo dwumiesięcznym ( warka z 25.06) i sam czułem że zmieniło już smak, choć jako młode było bardzo podobne do piwa Janka; przecież warzymy w oparciu o jedną recepturę i na tych samych surowcach. Ogólnie brakuje nam tylko III miejsca do kolekcji :D - będzie o co walczyć w przyszłym roku. Zagadką dla mnie jest wypowiedź Pana Stamma o wielomiesięcznym leżakowaniu tego piwa, bo przecież w browarze w Grodzisku nie miało to miejsca.

Dziękujemy z synem wszystkim organizatorom konkursu, szacunek dla Jury i pozdrowienia dla wszystkich koleżanek i kolegów z którymi tak miło było spotkać się w Grodzisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadką dla mnie jest wypowiedź Pana Stamma o wielomiesięcznym leżakowaniu tego piwa, bo przecież w browarze w Grodzisku nie miało to miejsca.

Ja myślę, że to chodzi, o to, że pewne rzeczy się układają z czasem, typu wędzoność, goryczka. Ale jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to jest dobre od początku.

 

Zresztą to jest też bardziej ogólna prawidłowość. Każde piwo ma jakieś swoje optimum, po osiągnięciu którego jest już tylko gorzej. Wydaje mi się, że jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to bardzo szybko osiąga to optimum, ale z czasem jest coraz gorsze. Natomiast piwo z jakąś, może nie wadą, ale z jakąś nierównowagą np. przechmielone początkowo jest złe, ale np. po pół roku, roku okazuje się, że to przechmielenie staje się jego zaletą. Bowiem ono fajnie dojrzewa, a jednocześnie dużo chmielu sprawia, że wolniej się starzeje. Miałem tak ze swoim pilsem, który solidnie przechmieliłem, a jak go niedawno piłem no to po prostu rewelacja. Zresztą ten 4 letni Grodzisz też był przechmielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Piwo Gerdzia /3 miejsce/' date=' jak to u niego, wędzoność wychodzi na pierwszy plan,[/quote']

Wędzoność wychodziła na pierwszy plan to delikatnie powiedziane , piwo smakowało jak by w gotowano w nim boczek :D. Jury twierdziło że kieeeedyś Grodzisz tak smakował .

Gerdziowy zasyp był bardzo nietypowy :rolleyes:

Jeżeli w konkursie Gerdziu wystawił to samo piwo które miałem okazję degustować, to mogę śmiało powiedzieć, że wędzonki było tyle że spokojnie można by dodać grochu i niezła zupka by była. Bardzo dobre !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Piwo Gerdzia /3 miejsce/' date=' jak to u niego' date=' wędzoność wychodzi na pierwszy plan,[/quote'']

Wędzoność wychodziła na pierwszy plan to delikatnie powiedziane , piwo smakowało jak by w gotowano w nim boczek :/. Jury twierdziło że kieeeedyś Grodzisz tak smakował .

Gerdziowy zasyp był bardzo nietypowy :rolleyes:

Jeżeli w konkursie Gerdziu wystawił to samo piwo które miałem okazję degustować, to mogę śmiało powiedzieć, że wędzonki było tyle że spokojnie można by dodać grochu i niezła zupka by była. Bardzo dobre !

Kozi to było to :D:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadką dla mnie jest wypowiedź Pana Stamma o wielomiesięcznym leżakowaniu tego piwa' date=' bo przecież w browarze w Grodzisku nie miało to miejsca.[/quote']

Ja myślę, że to chodzi, o to, że pewne rzeczy się układają z czasem, typu wędzoność, goryczka. Ale jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to jest dobre od początku.

 

Zresztą to jest też bardziej ogólna prawidłowość. Każde piwo ma jakieś swoje optimum, po osiągnięciu którego jest już tylko gorzej. Wydaje mi się, że jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to bardzo szybko osiąga to optimum, ale z czasem jest coraz gorsze. Natomiast piwo z jakąś, może nie wadą, ale z jakąś nierównowagą np. przechmielone początkowo jest złe, ale np. po pół roku, roku okazuje się, że to przechmielenie staje się jego zaletą. Bowiem ono fajnie dojrzewa, a jednocześnie dużo chmielu sprawia, że wolniej się starzeje. Miałem tak ze swoim pilsem, który solidnie przechmieliłem, a jak go niedawno piłem no to po prostu rewelacja. Zresztą ten 4 letni Grodzisz też był przechmielony.

Pewnie z biegiem czasu aromat wędzony słabnie. Jeżeli tak, to po dłuższym czasie w moim Grodziszu będzie ledwo wyczuwalny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadką dla mnie jest wypowiedź Pana Stamma o wielomiesięcznym leżakowaniu tego piwa' date=' bo przecież w browarze w Grodzisku nie miało to miejsca.[/quote']

Ja myślę' date=' że to chodzi, o to, że pewne rzeczy się układają z czasem, typu wędzoność, goryczka. Ale jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to jest dobre od początku.

 

Zresztą to jest też bardziej ogólna prawidłowość. Każde piwo ma jakieś swoje optimum, po osiągnięciu którego jest już tylko gorzej. Wydaje mi się, że jeśli piwo jest dobrze uwarzone, to bardzo szybko osiąga to optimum, ale z czasem jest coraz gorsze. Natomiast piwo z jakąś, może nie wadą, ale z jakąś nierównowagą np. przechmielone początkowo jest złe, ale np. po pół roku, roku okazuje się, że to przechmielenie staje się jego zaletą. Bowiem ono fajnie dojrzewa, a jednocześnie dużo chmielu sprawia, że wolniej się starzeje. Miałem tak ze swoim pilsem, który solidnie przechmieliłem, a jak go niedawno piłem no to po prostu rewelacja. Zresztą ten 4 letni Grodzisz też był przechmielony.[/quote']

Pewnie z biegiem czasu aromat wędzony słabnie. Jeżeli tak, to po dłuższym czasie w moim Grodziszu będzie ledwo wyczuwalny :/

Ja bym się nie łudził, Czes pisze że zostaje :( napiszę Ci na wiosnę jak tam wygląda Twój Grodzisz, a potem przed konkursem w przyszłym roku, w końcu posiadam 2 szt. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;-)

Kto tych gości z przedostatniego miejsca dopuścił do warzenia piwa na konkursie :):(:)

Sami się dopuściliśmy żeby się nauczyć w końcu warzyć, co by w przyszłym roku chociaż wyprzedzić czesa :(:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.