Jump to content

Desprej w fermentorze!


Recommended Posts

Hej. 10 dni temu uwarzyłem swoją pierwszą warkę. Od samego początku w obawie przed zakażeniem nadużywałem despreja tzn. gdy dwukrotnie pobierałem próbki do zmierzenie blg to chochla była zdesprejowana i nie czekałem aż wyschnie, kilkukrotnie wkładałem do brzeczki termometr mokry jeszcze od despreja (na etapie chłodzenia brzeczki) tak samo z wieczkiem, gdy desprejowałem i założyłem to kilka kropel tego środka wkapało do fermentora. Poza tym rurka fermentacyjna jest od początku zalana desprejem i wczoraj przez swoją głupotę doprowadziłem do sytuacji, w której zassało połowę objętości płynu z rurki do fermentora. Dopiero po tym zdarzeniu zacząłem się obawiać. Przecież desprej to nie jest sam etanol.

 

Ogólem w fermentorze przez te dziesięć dni mogło się znaleźć nawet jakieś 10 mililitrów despreja (czy też despreju). 

Czy może to zagrozić piwu? a przede wszystkim czy może to być szkodliwe dla zdrowia? Objętość piwa w fermentorze to obecnie 9 l (wliczając osad drożdżowy i chmielowy).

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Edited by verth
Link to comment
Share on other sites

Też używam despreja, podobnie jak Ty, dezynfekując narzędzia bezpośrednio przed kontaktem z brzeczką i jeszcze nigdy nic złego mojemu piwu się nie wydarzyło z tego powodu.

A od ilu infekcji mnie desprej uratował to już się nie dowiem! :D

Link to comment
Share on other sites

Generalnie w Despreju oprócz etylowego alkoholu jest też propanol, który ma tam szereg skutków ubocznych jeżeli jest spożywany regularnie. Raczej jednorazowe wpadki nie powinny być odczuwalne zwłaszcza, że drożdże produkują go w małych ilościach coś jak metanol ;) 

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Chyba metanol ;)

Ale tak, są to nieszkodliwe ilości propanolu.

Osobiście jednak używam ostatnio spirytusu rozrobionego z wodą, tak aby miał ok 70%. Zwyczajnie kiedyś jak mi się skończył desprey, to nie miałem czasu na zamawianie i na szybko skoczyłem do spożywczaka i jakoś tak już zostało.

Edited by pogo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.