Jump to content

Jak zrobić mocarza w 10 litrowym garze?

Recommended Posts

Hej. Nie posiadam śrutownika ani zapasowych fermentorów, a ześrutowany słód szybko "wietrzeje" dlatego wpadłem na pomysł wykorzystania większej ilości słodu przy produkcji piwa. Niestety posiadam tylko gar 10 l. 3 kg słodu ledwo udaje się zatrzeć. Wpadłem na taki pomysł:

1. Pierwszego dnia zatrę i wysłodzę 3 kg słodu. Wygotuję do powiedzmy 5 l. Jak przestygnie to przeleję tę gęstą brzeczkę do plastikowej butelki/butelek. Po czym włożę wszystko do lodówki.

2. Następnego dnia znowu zatrę i wysłodzę 3 kg słodu i zacznę gotować. Wszystko co odparuje będę uzupełniał brzeczką z poprzedniego dnia. Co w gigantycznie podniesie mi ekstrakt.

Czy ma to sens? Celuję w jakieś 25-28 blg. Czy taką schłodzoną brzeczkę mogę przechowywać w lodówce przez 24 h i potem spokojnie "dogęszczać" nią brzeczkę kolejną? 

No i pytanie czy Safale 04 lub 05 uciągną taki gęsty zacier?

Edited by verth

W każdym garze, nawet bez takich kombinacji, zrobisz mocne piwo, tylko będzie go odpowiednio mniej ;)

Oba szczepy są ok.

Edited by kantor

38 minutes ago, verth said:

Właśnie, ale mi chodzi o to by mieć 9 l piwa, bo przy 3 l jak wyjdzie Grand Champion to nie będę miał go nawet na tyle by wysłać na konkurs :)

da się, tylko nie dolewaj zimnej brzeczki do gotujacej, bo co chwila bedzie Ci się wytrącał przełom. Błoto straszne się zrobi.

Jak masz możliwośc gotuj na 2 garnki i do jednego dolewaj w miarę ubywania. 

Nie wiem czy masz taką możliwość jak ocieplenie fermentora. Ja do tego użyłem 4 startych karimat i co tam mialem pod ręką. Mocne piwa tak zacieram jednotemperaturowo. Wydłużam tylko zacieranie do 90-120min. Na dnie fermentora filtr z oplotu, a w nim drut miedziany, żeby leżał stabilnie. Ja w taki sposób rozwiązałem problem z małym garnkiem przy zacieraniu.

Jankasper o dzięki, nie wiedziałem o tym, już wiem skąd u mnie brak przełomu w 1 warce i pełno błota na dnie gara (obejrzałem 100 filmików o warzeniu, przeczytałem 1000 opisów ale nikt o tym nie wspominał :D daniol88 ze względu na mały gar warzelny nie mam również dużych fermentorów. Fermentuję piwo w wiaderkach 12 l, ale zamówione 15 już do mnie idą. Swiaderny jestem z Żor, ale nie znam żadnego osobiście piwowara domowego poza mną (o ile mogę tak się nazwać będąc po 12 dniu fermentacji pierwszej warki :D).

A może po prostu kup emalie 30l nowa za około 120zł, albo używke tutaj na forum w dziale giełda. Wiem że nie o to pytasz ale przy robieniu 9l piwa schodzi czasowo niewiele czasu mniej niż przy 20l warce. I robic mocne piwo kilka dni? Nie wiem na ile wyceniasz swój czas i ile go posiadasz, ale ja bym takie rozwiązanie wybrał bo i tak prędzej czy później przesiadziesz się na wiekszy garnek.

Katohaikara nie przekonuje mnie warzenie z ekstraktów. To trochę tak jakby robić pizzę mrożoną Giuseppe, a później chwalić się, że jest się pizzermanem. crusher wiem, że tak by było najlepiej, ale musiałbym znowu zainwestować. W ogóle to nosiłem się z warzeniem jakieś 3 lata, aż uparłem się iść na kompromis i kupić małe fermentory, wykorzystać garnek który miałem itp. Dzięki temu w ogóle zacząłem warzyć. Planuję zrobić jeszcze 3 piwa (ogólnie 4) i zakończyć sezon. Jak wszystko pójdzie dobrze to na jesień będę kompletował większy sprzęt oraz śrutownik. Swoją drogą Versaar z mojej okolicy już zaoferował swoją pomoc. Dzięki :) To forum jest super!

Edited by verth