Jump to content

X Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego


Orzech1988

Recommended Posts

Częstochowski Krąg Lokalny Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE

zaprasza piwowarki i piwowarów domowych do wzięcia udziału w

Jubileuszowym X Częstochowskim Konkursie Piw Domowych Bractwa Piwnego


 

Termin konkursu będzie zgodny z IV Częstochowskim Festiwalem Piwa (szczegóły wkrótce).


 

Kategorie Konkursowe:

 

1. Double India Pale Ale (DIPA) – zwane również jako Imperial India Pale Ale.

Od klasycznej „IPY” różni się jeszcze większą chmielowością i większą zawartością alkoholu.

DIPA warzona jest na bazie słodów Pale Ale, które powinny stanowić 80-90% całego zasypu. Najczęściej używa się chmieli amerykańskich, rzadziej są to chmiele angielskie lub inne szlachetne odmiany. Preferowane drożdże to takie, które dają czysty profil piwa, ewentualnie lekko estrowy.

W aromacie dominuje chmielowość, cytrusy i kwiaty, jednakże z uwagi na wielokrotne chmielenie mogą wystąpić aromaty żywiczne, trawiaste i drewna, a także nuty brzoskwini, marakui, rodzynków, karmelu i ziół.

Barwa zawiera się w granicach od złotej, poprzez pomarańczową, bursztynową, rubinową, aż do miedzianej.

W smaku podobnie do aromatu dominuje chmielowość, cytrusy, żywice, orzechy, karmel. Alkohol wyczuwalny, ale nie dominujący.
 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 16,0-20,5 °Blg

Ekstrakt końcowy: 2,1-4,6 °Blg

Zawartość alkoholu: 7,5-10% obj.

Goryczka: 60-120 IBU

Barwa: 12-28 EBC

 

Więcej informacjo na stronie:

https://www.bjcp.org/2008styles/style14.php

https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/07/style-pspd-2013.pdf

 


 

2. American Barley Wine – dosłownie oznacza Amerykańskie Wino Jęczmienne.

Nazwa tego piwa nawiązuje do jego winnego charakteru, czyli dużej mocy oraz złożonego aromatu.

Jest to piwo ciężkie, treściwe o mocnym słodowo-owocowym profilu – zrównoważonym przez goryczkę chmielową, zazwyczaj długo leżakowane. Kolor zawiera się w przedziale od jasno-bursztynowego do miedzianego (rzadziej brązowy).
 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 19,3 – 28,1°Blg

Ekstrakt końcowy: 4,1 – 7,6°Blg

Zawartość alkoholu: 8 – 12% obj.

Goryczka: 50 – 120 IBU

Barwa: 20- 40 EBC
 

Więcej informacjo na stronie:

https://www.wiki.piwo.org/American_Barleywine

 

 

3. Porter Bałtycki – to piwo charakterystyczne dla basenu Morza Bałtyckiego. Jego geneza wywodzi się wprost z porteru angielskiego (Brown Porter), jednakże w przeciwieństwie do swojego przodka – jest piwem dolnej fermentacji. Ponadto charakteryzuje się zdecydowanie większą zawartością alkoholu.

W aromacie można wyczuć nuty słodowe, karmelowe, toffi, orzechowe, tostowe, a także zapachy przypominające suszone śliwki, rodzynki, wiśnie, a nawet aromaty winne i porto. Warto zwrócić uwagę na brak aromatów chmielowych.

Kolor waha się w granicach ciemno-czerwono-miedzianego, aż do nieprzejrzystego ciemno- brązowego.

Smak tak jak aromat powinien być słodowy. Ponadto wyczuć można wszelkiego rodzaju posmaki karmelu, toffi, orzechów, melasy, lukrecji, a także porzeczek i ciemnych owoców. Mile widziana delikatna wytrawność z odrobiną palonej kawy na finiszu.
 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 14,7 - 22°Blg

Ekstrakt końcowy: 4,2 – 6°Blg

Zawartość alkoholu: 5.5 – 9.5% obj.

Goryczka: 20–40 IBU

Barwa: 33 – 60 EBC
 

Więcej informacjo na stronie:

https://www.wiki.piwo.org/Baltic_Porter

 

 

4. Belgian Tripel – historycznie warzony był przez trapistów w Westmalle. Wśród piw klasztornych jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w XX wieku.

Tripel jest piwem górnej fermentacji, z wysoką zawartością alkoholu. Receptura powinna być oparta na zasypie z jasnych słodów z dodatkiem białego cukru, przy użyciu drożdży belgijskich. Jeśli chodzi o chmielenie, to zazwyczaj używa się szlachetnych odmian np. Styrian Goldings.

Przy degustacji możemy wyczuć złożone aromaty przyprawowe i estry owocowe, natomiast aromaty alkoholowe są delikatne. Podobnie sprawa dotyczy smaku. Dominuje połączenie przypraw, owoców, w mniejszym stopniu smaków alkoholowych.

Belgian Tripel charakteryzuje się barwą od ciemnożółtej do ciemnozłotej. Jest klarowny, średnio treściwy i dobrze wysycony.

 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 18,2 - 20,5°Blg

Ekstrakt końcowy: 2,1 - 3,6°Blg

Zawartość alkoholu: 7,5-9,5% obj.
Goryczka: 20 – 40 IBU

Barwa: 8-14 EBC
 

Więcej informacjo na stronie:

https://www.wiki.piwo.org/Belgian_Tripel
 

 

5. Piwo Grodziskie – jest jednym w pełni polskim piwem, w dodatku jednym z najstarszych piw w Europie. Jego nazwa pochodzi od Grodziska Wielkopolskiego, w którym warzono go już w XIV wieku.

Grodziskie to jasne, lekkie piwo pszeniczne, górnej fermentacji warzone przy użyciu słodu dymionego. Charakterystyczne dla tego piwa jest refermentowanie w butelkach, klarowność z osadem drożdżowym oraz wysokie nasycenie dwutlenkiem węgla.

Aby uwarzone piwo było jak najbardziej zbliżone do oryginału należałoby użyć zasypu składającego się 100% słodu pszenicznego delikatnie wędzonego dymem drewna dębowego, jednakże dobre rezultaty daje kompozycja słodów wędzonych bukiem, pszenicznego i pilzneńskiego. Zalecane są chmiele polskie, czeskie lub niemieckie, czyli odmiany takie jak: Lubelski, Żatecki, Hallertauer Mittelfrüh albo Tettnanger. Ponadto należy użyć drożdży górnej fermentacji, o w miarę czystym profilu, nie produkujące dużej ilości estrów i fenoli.

 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 7,0-8,0 °Blg

Ekstrakt końcowy: 2,5-3,0 °Blg

Zawartość alkoholu: 2,5-3,3 % obj.

Goryczka: 20-30 IBU

Barwa: 6-12 EBC
 

Więcej informacjo na stronie:

https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/07/style-pspd-2013.pdf

 

 

6. Herbaciana IPA (Tea IPA) – to kolejna wariacja na temat piwa w stylu India Pale Ale. Tym razem przy warzeniu piwa, należy również uwzględnić dodanie liści herbaty.

Z uwagi na styl bazowy (IPA) – nasza wersja będzie piwem górnej fermentacji, o intensywnym chmielowo-herbacianym smaku oraz średniej lub dużej zawartości alkoholu. Obfita goryczka oraz różne aromaty będą wynikiem użytych chmieli i liści herbat, wedle pomysłu i upodobań piwowara.

Bardzo ważnym aspektem będzie zachowany balans pomiędzy smakiem i aromatem pochodzącym od chmieli i słodów (czasem drożdży), a smakiem i aromatem pochodzącym od herbaty.

Ponadto wymagane jest, aby piwowar podał jakiego rodzaju/odmiany herbaty użył.

 

Parametry tak jak dla stylu IPA.

Ekstrakt początkowy: 12,4 - 18,2°Blg

Ekstrakt końcowy 2,5 -4,6 ºBlg

Zawartość alkoholu: 5 –7,5% obj.

Goryczka: 40 –70 IBU

Barwa: 12 –30 EBC

 

Przy tworzeniu receptury warto posiłkować się stylami American IPA oraz English IPA.

 

 

7. Black Rye IPA – czyli Ciemne Żytnie IPA.

W przypadku tego piwa bazowym słodem jest słód Pale ale lub 2-rzędowy, natomiast słód żytni powinien stanowić około 15-20% zasypu.

Aromat Black Rye IPA powinien pochodzić w głównej mierze od chmieli. Wyszczególnić można nuty cytrusowe, żywiczne, sosnowe, jagodowe, melonowe, a także kwiatowe, ziołowe, trawiaste, czy też określane jako owoców tropikalnych i pestkowych. Połączenie piwa ciemnego i żytniego może skutkować pojawieniem się nut lekko kawowych, czekoladowych czy tostowych. Ponadto może występować pieprzowy aromat słodu żytniego oraz nuta słodowo-zbożowa.

Kolor powinien zwierać się w zakresie od ciemno-brązowego do czarnego. Z kolei piana powinna być lekko brązowa do brązowa i powinna się utrzymywać. Piwo powinno być klarowne, czasem lekko mgliste lub opalizujące.

Smak Black Rye Ipa powinien kierować się w stronę średniej do wysokiej chmielowości. Tak jak w przypadki aromatu, można wyróżnić całą paletę doznań, począwszy od tropikalnych owoców, poprzez cytrusy, sosnę, skończywszy na aromatach pochodzących od ciemnych słodów (lekko karmelowy, toffi). Z kolei słody mogą wnieść posmaki zbożowe, tostowe. Ponadto pożądane jest lekka przyprawowość pochodząca od słodu żytniego.

Goryczka od średnio-wysokiej do bardzo wysokiej. Odczucie goryczki może być wzmocnione przez ciemne słody.

Odczucie w ustach powinno być średnio lekkie do średniej treściwości. Stopień nagazowania średni do średnio wysokiego.

Black Rye IPA należy do piw zdecydowanie chmielowych i gorzkich, umiarkowanie mocnych, z chmielowością stylu American IPA. Ponadto jest dużo ciemniejsze od amerykańskiej wersji, jednakże bez mocnego palonego charakteru.

Co najistotniejsze żytni charakter powinien być wyczuwalny.
 

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 12,4 – 20,5°Blg

Ekstrakt końcowy 2,6 – 4,6°Blg

Zawartość alkoholu: 5,5 – 9,0% obj.

Goryczka: 50 -90 IBU

Barwa: 49 – 79 EBC

 

 

Warto posiłkować się stylem Black IPA oraz Rye IPA

http://www.bjcp.org/style/2015/21/21B/specialty-ipa-black-ipa/

http://www.bjcp.org/style/2015/21/21B/specialty-ipa-rye-ipa/

 

 

8. Piwo Ziołowe – Gruit

Gruit jest piwem historycznym, którego rodowód sięga czasów średniowiecza. Gdy właściwości chmielu nie były odkryte, do warzenia piwa stosowano zioła.

Gruit można określić jako specjalną mieszankę ziół, która miała nadać piwu smak i aromat, a także przedłużyć jego przydatność do spożycia.

Podstawowymi składnikami mieszanki była woskownica europejska, krwawnik pospolity i bagno zwyczajne, czyli dziki rozmaryn.

Do pozostałych ziół używanych przy produkcji gruita należą: bylica pospolita, szanta zwyczajna, bluszczyk kurdybanek, wrzos zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, jagody jałowca, przytulia, nasiona kminku zwyczajnego, bylica piołun, lawenda. Później stosowano także: cynamon, oregano, imbir, biedrzeniec anyż, gałkę muszkatołową.

Poszczególne zioła, przyprawy, a nawet jagody nadawały piwu bogatego smaku i aromatu, a nawet goryczki. Niektóre kompozycje ziół były wysoce odurzające, narkotyczne, a nawet afrodyzjakalne i psychotropowe, gdy były spożywany w odpowiednich ilościach.

 

Gruit z uwagi na swój nietypowy charakter nie posiada „sztywnych” parametrów, typu: ekstrakt początkowy, końcowy, zawartość alkoholu, goryczka, czy też barwa. Z tego względu uczestnik konkursu musi określić styl bazowy (ew. słody) oraz mieszankę ziół jakich użył przy warzeniu. Mile widziany jest szerszy opis, który pozwoli na właściwą ocenę piwa.
 

Źródła:

https://birofilia.org/historie/co-to-jest-gruit.html

http://chmielenie.blogspot.com/2014/12/gruit.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Gruit

https://www.craftbeer.com/craft-beer-muses/gruit-ales-beer-before-hops

https://www.bjcp.org/styles04/Category21.php

 

 

9. Cydr – zwany jabłecznikiem – jest napojem alkoholowym, powstającym w procesie fermentacji soku z dojrzałych jabłek.

Wygląd cydru mieści się w granicach od mętnego do klarownego, a zawartość alkoholu od 1,2% do nawet 8,5% obj. Jest fermentowany przy udziale drożdży górnej fermentacji.

Cydr powinien być odfermentowany średnio- w kierunku do wysokiego. Profil cydru określa się jako czysty, nie powinny występować nieprzyjemne aromaty. Stopień wysycenia dowolny, jednakże pamiętać należy o wysokiej pijalności trunku. W aromacie zdecydowanie powinny przodować estry owocowe, aromaty jabłek, gruszek, winogron, moreli, a także porzeczek, śliwek, czy rodzynek. Dopuszczalne są niewielkie ilości aromatów kwiatowych, miodowych, trawiastych, ziołowych.

W smaku cydr charakteryzuje się kwaskowatością, wytrawnością i zbalansowaną lekką słodyczą.

Spodziewać się można smaków owocowych, od niskiego do wysokiego poziomu. Mogą również pojawić się posmaki ziołowe, skórkowe, przyprawowe i przypiekane, które wprowadzić mogą goryczkę. Wszelkiego rodzaju posmaki chemiczne, medyczne, grzybowe, siarkowe są niepożądane.

Odczucie w ustach – wytrawne, półwytrawne. Jeśli występuje rozgrzewanie alkoholowe, to jego poziom powinien być niski. Treściwość od niskiej do wysokiej. Zauważalne jest ściąganie i wysuszanie jamy ustnej oraz cierpkość na niskim, średnim poziomie.

 

Cydr oczywiście nie jest piwem, ale z uwagi na duże zainteresowanie został wprowadzony do konkursu. Jest kategorią otwartą (oczywiście w ramach ustawowej definicji cydru). Przy zgłoszeniu wprowadzamy wymóg napisania kilka słów o swoim cydrze, aby można było go właściwie ocenić.

 

Źródła:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111200690/O/D20110690.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cydr

http://paragrafwkieliszku.pl/czym-jest-cydr/

https://wkpd.waw.pl/wp-content/uploads/2017/11/171103-opis-stylu-Pomona-2018-1.pdf

 

 

10. Piwo niskoalkoholowe - Celem tej kategorii jest popularyzowanie piw o niskiej zawartości alkoholu. Do konkursu piwowarzy mogą zgłaszać smaczne, dobrze pijalne piwa o zawartości alkoholu od 0 do 4 ABV%. Piwa zgłoszone do konkursu, po ewentualnym przeprowadzeniu wstępnych eliminacji, zostaną zbadane laboratoryjnie w celu uzyskania dokładnej zawartości alkoholu.
Ponieważ jest to szeroka kategoria, wprowadzamy wymóg napisania kilka słów w zgłoszeniu o piwie, aby sprawiedliwie i precyzyjnie ocenić piwo - styl, słody, dodatki.


 

Kontakt: ckpdbp@gmail.com

Kolejne informacje dotyczące konkursu niebawem.
Piwu Cześć!

Link to comment
Share on other sites

Chętnie się zdecyduje by w końcu wysłać swoje piwo do oceny komuś, kto sie na tym dobrze zna. Czekam na termin i gdzie i jak dostarczyć piwo.

Wysłane z mojego G3312 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, rayavaldek napisał:

Kiedy orientacyjnie będzie ten konkurs ?

Z moich informacji wynika, że brane są pod uwagę dwa terminy. Czerwiec i przełom sierpień/wrzesień.

Wszystko zależy od organizatorów IV Częstochowskiego Festiwalu Piwa.

 

Gdy będę miał pewne informacje. Od razu je tutaj udostępnię

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
10 minut temu, rayavaldek napisał:

Witam,

Mam dwa pytania

- czy wiadomo kiedy będzie konkurs ?

- rozumiem, że herbaciana ipa może bazować zarówno na chmielach amerykańskich jak i na angielskich ?

 

1. Jeszcze nie wiadomo na 100%, ale bardziej prawdopodobnym terminem jest wrzesień

 

2.  "Przy tworzeniu receptury warto posiłkować się stylami American IPA oraz English IPA."

 

W stylu Herbaciana IPA -  chmiel - ma mniejsze znaczenie, można użyć dowolnych odmian (wiadomo, że chmiele nowofalowe jednak dają ciekawsze efekty)
W tekście jest jedynie wzmianka, aby mieć na uwadze style bazowe. 

 

Pozdrawiam 

T.S. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

R e g u l a m i n

X Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych Bractwa Piwnego

Częstochowa, 7 września 2019 r.

Organizator:   

Częstochowski Krąg Lokalny

Towarzystwa Promocji Kultury Piwa

BRACTWO PIWNE

 

    1.        Organizatorzy wyznaczają skład Komisji Konkursowej, której decyzje są ostateczne.

    2.        Uczestnikami konkursu mogą być jedynie osoby pełnoletnie.

    3.        W konkursie wyznaczono 10 kategorii:

                3.1.        Double India Pale Ale (DIPA) – zwane również jako Imperial India Pale Ale. Od klasycznej „IPY” różni się jeszcze większą chmielowością i większą zawartością alkoholu.

DIPA warzona jest na bazie słodów Pale Ale, które powinny stanowić 80-90% całego zasypu. Najczęściej używa się chmieli amerykańskich, rzadziej są to chmiele angielskie lub inne szlachetne odmiany. Preferowane drożdże to takie, które dają czysty profil piwa, ewentualnie lekko estrowy.

W aromacie dominuje chmielowość, cytrusy i kwiaty, jednakże z uwagi na wielokrotne chmielenie mogą wystąpić aromaty żywiczne, trawiaste i drewna,
a także nuty brzoskwini, marakui, rodzynków, karmelu i ziół.

Barwa zawiera się w granicach od złotej, poprzez pomarańczową, bursztynową, rubinową, aż do miedzianej.

W smaku podobnie do aromatu dominuje chmielowość, cytrusy, żywice, orzechy, karmel. Alkohol wyczuwalny, ale nie dominujący.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 16,0-20,5 °Blg

Ekstrakt końcowy: 2,1-4,6 °Blg

Zawartość alkoholu: 7,5-10% obj.

Goryczka: 60-120 IBU

Barwa: 12-28 EBC

Więcej informacji na stronie:

bjcp.org/2008styles/style14
pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/07/style-pspd-2013.pdf

                3.2.        American Barley Wine – dosłownie oznacza Amerykańskie Wino Jęczmienne.
Nazwa tego piwa nawiązuje do jego winnego charakteru, czyli dużej mocy oraz złożonego aromatu.

Jest to piwo ciężkie, treściwe o mocnym słodowo-owocowym profilu – zrównoważonym przez goryczkę chmielową, zazwyczaj długo leżakowane. Kolor zawiera się w przedziale od jasno-bursztynowego do miedzianego, rzadziej brązowego.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 19,3 – 28,1°Blg

Ekstrakt końcowy: 4,1 – 7,6°Blg

Zawartość alkoholu: 8 – 12% obj.

Goryczka: 50 – 120 IBU

Barwa: 20- 40 EBC

Więcej informacjo na stronie: wiki.piwo.org/American_Barleywine

                3.3.        Porter Bałtycki – to piwo charakterystyczne dla basenu Morza Bałtyckiego. Jego geneza wywodzi się wprost z porteru angielskiego (Brown Porter), jednakże w przeciwieństwie do swojego przodka – jest piwem dolnej fermentacji. Ponadto charakteryzuje się zdecydowanie większą zawartością alkoholu.

W aromacie można wyczuć nuty słodowe, karmelowe, toffi, orzechowe, tostowe, a także zapachy przypominające suszone śliwki, rodzynki, wiśnie,
a nawet aromaty winne i porto. Warto zwrócić uwagę na brak aromatów chmielowych.

Kolor waha się w granicach ciemno-czerwono-miedzianego, aż do nieprzejrzystego ciemno- brązowego.

Smak tak jak aromat powinien być słodowy. Ponadto wyczuć można wszelkiego rodzaju posmaki karmelu, toffi, orzechów, melasy, lukrecji, a także porzeczek i ciemnych owoców. Mile widziana delikatna wytrawność z odrobiną palonej kawy na finiszu.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 14,7 - 22°Blg

Ekstrakt końcowy: 4,2 – 6°Blg

Zawartość alkoholu: 5.5 – 9.5% obj.

Goryczka: 20–40 IBU

Barwa: 33 – 60 EBC

Więcej informacjo na stronie: wiki.piwo.org/Baltic_Porter

                3.4.        Belgian Tripel – historycznie warzony był przez trapistów w Westmalle. Wśród piw klasztornych jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w XX wieku.
Tripel jest piwem górnej fermentacji, z wysoką zawartością alkoholu. Receptura powinna być oparta na zasypie z jasnych słodów z dodatkiem białego cukru, przy użyciu drożdży belgijskich. Jeśli chodzi o chmielenie, to zazwyczaj używa się szlachetnych odmian np. Styrian Goldings.

Przy degustacji możemy wyczuć złożone aromaty przyprawowe i estry owocowe, natomiast aromaty alkoholowe są delikatne. Podobnie sprawa dotyczy smaku. Dominuje połączenie przypraw, owoców, w mniejszym stopniu smaków alkoholowych.

Belgian Tripel charakteryzuje się barwą od ciemnożółtej do ciemnozłotej. Jest klarowny, średnio treściwy i dobrze wysycony.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 18,2 – 20,5°Blg

Ekstrakt końcowy: 2,1 – 3,6°Blg

Zawartość alkoholu: 7,5-9,5% obj.

Goryczka: 20 – 40 IBU

Barwa: 8-14 EBC

Więcej informacjo na stronie: wiki.piwo.org/Belgian_Tripel

                3.5.        Piwo Grodziskie – jest jedynym w pełni polskim piwem, w dodatku jednym z najstarszych piw w Europie. Jego nazwa pochodzi od Grodziska Wielkopolskiego, w którym warzono go już w XIV wieku.

Grodziskie to jasne, lekkie piwo pszeniczne, górnej fermentacji warzone przy użyciu słodu dymionego. Charakterystyczne dla tego piwa jest refermentowanie w butelkach, klarowność z osadem drożdżowym oraz wysokie nasycenie dwutlenkiem węgla.

Aby uwarzone piwo było jak najbardziej zbliżone do oryginału należałoby użyć zasypu składającego się 100% słodu pszenicznego delikatnie wędzonego dymem drewna dębowego, jednakże dobre rezultaty daje kompozycja słodów wędzonych bukiem, pszenicznego i pilzneńskiego. Zalecane są chmiele polskie, czeskie lub niemieckie, czyli odmiany takie jak: Lubelski, Żatecki, Hallertauer Mittelfrüh albo Tettnanger. Ponadto należy użyć drożdży górnej fermentacji, o w miarę czystym profilu, nie produkujące dużej ilości estrów
i fenoli.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 7,0-8,0 °Blg

Ekstrakt końcowy: 2,5-3,0 °Blg

Zawartość alkoholu: 2,5-3,3 % obj.

Goryczka: 20-30 IBU

Barwa: 6-12 EBC

Więcej informacji na stronie:

pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/07/style-pspd-2013.pdf

                3.6.        Herbaciana IPA (Tea IPA) – to kolejna wariacja na temat piwa w stylu India Pale Ale. Tym razem przy warzeniu piwa, należy również uwzględnić dodanie liści herbaty.

Z uwagi na styl bazowy (IPA) – nasza wersja będzie piwem górnej fermentacji, o intensywnym chmielowo-herbacianym smaku oraz średniej lub dużej zawartości alkoholu. Obfita goryczka oraz różne aromaty będą wynikiem użytych chmieli i liści herbat, wedle pomysłu i upodobań piwowara.
Bardzo ważnym aspektem będzie zachowany balans pomiędzy smakiem
i aromatem pochodzącym od chmieli i słodów (czasem drożdży), a smakiem
i aromatem pochodzącym od herbaty.

Ponadto wymagane jest, aby piwowar podał jakiego rodzaju/odmiany herbaty użył.

Parametry tak jak dla stylu IPA.

Ekstrakt początkowy: 12,4 - 18,2°Blg

Ekstrakt końcowy 2,5 -4,6 ºBlg

Zawartość alkoholu: 5 –7,5% obj.

Goryczka: 40 –70 IBU

Barwa: 12 –30 EBC

Przy tworzeniu receptury warto posiłkować się stylami American IPA oraz English IPA.

 

                3.7.        Black Rye IPA – czyli Ciemne Żytnie IPA.

W przypadku tego piwa bazowym słodem jest słód Pale ale lub 2-rzędowy, natomiast słód żytni powinien stanowić około 15-20% zasypu.
Aromat Black Rye IPA powinien pochodzić w głównej mierze od chmieli. Wyszczególnić można nuty cytrusowe, żywiczne, sosnowe, jagodowe, melonowe, a także kwiatowe, ziołowe, trawiaste, czy też określane jako owoców tropikalnych i pestkowych. Połączenie piwa ciemnego i żytniego może skutkować pojawieniem się nut lekko kawowych, czekoladowych czy tostowych. Ponadto może występować pieprzowy aromat słodu żytniego oraz nuta słodowo-zbożowa.

Kolor powinien zawierać się w zakresie od ciemno-brązowego do czarnego.
Z kolei piana powinna być lekko brązowa do brązowa i powinna się utrzymywać. Piwo powinno być klarowne, czasem lekko mgliste lub opalizujące.
Smak Black Rye IPA powinien kierować się w stronę średniej do wysokiej chmielowości. Tak jak w
przypadku aromatu, można wyróżnić całą paletę doznań, począwszy od tropikalnych owoców, poprzez cytrusy, sosnę, skończywszy na aromatach pochodzących od ciemnych słodów (lekko karmelowy, toffi). Z kolei słody mogą wnieść posmaki zbożowe, tostowe. Ponadto pożądane jest lekka przyprawowość pochodząca od słodu żytniego.
Goryczka od średnio-wysokiej do bardzo wysokiej. Odczucie goryczki może być wzmocnione przez ciemne słody.

Odczucie w ustach powinno być średnio lekkie do średniej treściwości. Stopień nagazowania średni do średnio wysokiego.

Black Rye IPA należy do piw zdecydowanie chmielowych i gorzkich, umiarkowanie mocnych, z chmielowością stylu American IPA. Ponadto jest dużo ciemniejsze od amerykańskiej wersji, jednakże bez mocnego palonego charakteru.
Co najistotniejsze żytni charakter powinien być wyczuwalny.

Parametry - według których piwo będzie oceniane:

Ekstrakt początkowy: 12,4 – 20,5°Blg

Ekstrakt końcowy 2,6 – 4,6°Blg

Zawartość alkoholu: 5,5 – 9,0% obj.

Goryczka: 50 -90 IBU

Barwa: 49 – 79 EBC

Warto posiłkować się stylem Black IPA oraz Rye IPA.

bjcp.org/style/2015/21/21B/specialty-ipa-black-ipa/
bjcp.org/style/2015/21/21B/specialty-ipa-rye-ipa/

                3.8.        Piwo Ziołowe – Gruit

Gruit jest piwem historycznym, którego rodowód sięga czasów średniowiecza. Gdy właściwości chmielu nie były odkryte, do warzenia piwa stosowano zioła.
Gruit można określić jako specjalną mieszankę ziół, która miała nadać piwu smak i aromat, a także przedłużyć jego przydatność do spożycia.

Podstawowymi składnikami mieszanki była woskownica europejska, krwawnik pospolity i bagno zwyczajne, czyli dziki rozmaryn.

Do pozostałych ziół używanych przy produkcji gruita należą: bylica pospolita, szanta zwyczajna, bluszczyk kurdybanek, wrzos zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, jagody jałowca, przytulia, nasiona kminku zwyczajnego, bylica piołun, lawenda. Później stosowano także: cynamon, oregano, imbir, biedrzeniec anyż, gałkę muszkatołową.

Poszczególne zioła, przyprawy, a nawet jagody nadawały piwu bogatego smaku i aromatu, a nawet goryczki. Niektóre kompozycje ziół były wysoce odurzające, narkotyczne, a nawet afrodyzjakalne i psychotropowe, gdy były spożywany w odpowiednich ilościach.

Gruit z uwagi na swój nietypowy charakter nie posiada „sztywnych” parametrów, typu: ekstrakt początkowy, końcowy, zawartość alkoholu, goryczka, czy też barwa. Z tego względu uczestnik konkursu musi określić styl bazowy (ew. słody) oraz mieszankę ziół jakich użył przy warzeniu. Mile widziany jest szerszy opis, który pozwoli na właściwą ocenę piwa.

Źródła:
birofilia.org/historie/co-to-jest-gruit.html
http://chmielenie.blogspot.com/2014/12/gruit.html
en.wikipedia.org/wiki/Gruit
www.craftbeer.com/craft-beer-mu…/gruit-ales-beer-before-hops
www.bjcp.org/styles04/Category21.php

                3.9.        Cydr – zwany jabłecznikiem – jest napojem alkoholowym, powstającym
w procesie fermentacji soku z dojrzałych jabłek.

Wygląd cydru mieści się w granicach od mętnego do klarownego, a zawartość alkoholu od 1,2% do nawet 8,5% obj. Jest fermentowany przy udziale drożdży górnej fermentacji.

Cydr powinien być odfermentowany średnio- w kierunku do wysokiego. Profil cydru określa się jako czysty, nie powinny występować nieprzyjemne aromaty. Stopień wysycenia dowolny, jednakże pamiętać należy o wysokiej pijalności trunku. W aromacie zdecydowanie powinny przodować estry owocowe, aromaty jabłek, gruszek, winogron, moreli, a także porzeczek, śliwek, czy rodzynek. Dopuszczalne są niewielkie ilości aromatów kwiatowych, miodowych, trawiastych, ziołowych.

W smaku cydr charakteryzuje się kwaskowatością, wytrawnością
i zbalansowaną lekką słodyczą.

Spodziewać się można smaków owocowych, od niskiego do wysokiego poziomu. Mogą również pojawić się posmaki ziołowe, skórkowe, przyprawowe
i przypiekane, które wprowadzić mogą goryczkę. Wszelkiego rodzaju posmaki chemiczne, medyczne, grzybowe, siarkowe są niepożądane.

Odczucie w ustach – wytrawne, półwytrawne. Jeśli występuje rozgrzewanie alkoholowe, to jego poziom powinien być niski. Treściwość od niskiej do wysokiej. Zauważalne jest ściąganie i wysuszanie jamy ustnej oraz cierpkość na niskim, średnim poziomie.

Cydr oczywiście nie jest piwem, ale z uwagi na duże zainteresowanie został wprowadzony do konkursu. Jest kategorią otwartą (oczywiście w ramach ustawowej definicji cydru). Przy zgłoszeniu wprowadzamy wymóg napisania kilka słów o swoim cydrze, aby można było go właściwie ocenić.

Źródła:
prawo.sejm.gov.pl/…/download…/WDU20111200690/O/D20110690.pdf
pl.wikipedia.org/wiki/Cydr
paragrafwkieliszku.pl/czym-jest-cydr/
wkpd.waw.pl/…/u…/2017/11/171103-opis-stylu-Pomona-2018-1.pdf

              3.10.        Piwo niskoalkoholowe - Celem tej kategorii jest popularyzowanie piw o niskiej zawartości alkoholu. Do konkursu piwowarzy mogą zgłaszać smaczne, dobrze pijalne piwa o zawartości alkoholu od 0 do 4 ABV%. Piwa zgłoszone do konkursu, po ewentualnym przeprowadzeniu wstępnych eliminacji, zostaną zbadane laboratoryjnie w celu uzyskania dokładnej zawartości alkoholu.
Ponieważ jest to szeroka kategoria, wprowadzamy wymóg napisania kilka słów w zgłoszeniu o piwie, aby sprawiedliwie i precyzyjnie ocenić piwo - styl, słody, dodatki.

    4.        Uczestnik może startować w dziesięciu kategoriach.

    5.        W każdej kategorii uczestnik może wystawić najwyżej jedno, uwarzone przez siebie piwo.

    6.        Przez uczestnika rozumie się także parę lub grupę osób zgłaszającą piwo pod wspólnym zgłoszeniem.

    7.        W przypadku zgłoszenia do konkursu ogółem, tylko jednego piwa w danej kategorii, konkurs w niej nie zostanie rozstrzygnięty, a uczestnik otrzyma upominek.

    8.        W przypadku zgłoszenia do jednej kategorii powyżej 10 piw organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania wstępnej eliminacji.

    9.        Imienna lista uczestników zgłaszających piwa do konkursu, zostanie opublikowana na stronie www.bractwopiwne.pl  - po upłynięciu terminu nadsyłania piw konkursowych.

  10.        Uczestnicy zgadzają się na upublicznienie swojego imienia i nazwiska podczas ogłaszania wyników konkursu.

  11.        Zwycięzca każdej z kategorii zobowiązuje się do upublicznienia receptury zwycięskiego piwa.

  12.        Uczestnicy mają obowiązek dostarczenia piw konkursowych wraz z wydrukowanym formularzem zgłoszeniowym w terminie od 01 sierpnia 2019 r. do dnia 02 września 2019 r. na adres korespondencyjny organizatora: Andrzej Grzeliński ul. Waszyngtona 53, 42-202 Częstochowa z dopiskiem „X CKPDBP”.

  13.        W przypadku osobistego dostarczenia piw do konkursu należy je przynieść na adres: ul. Waszyngtona 53, w dniach od poniedziałku do piątku, wyłącznie w godzinach 8:00 - 15:00

  14.        Udział w Konkursie jest płatny. Sumaryczne środki zebrane z opłat zostaną przeznaczone w szczególności na pokrycie kosztów wysyłek bezpłatnych koszulek konkursowych oraz dyplomów i nagród. Opłacie podlega start w każdej kategorii konkursu, opłata wynosi 10,00 zł za jedną kategorię. Opłaty należy dokonać do dnia 31.08.2019 na rachunek bankowy skarbnika Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego: 41 1140 2004 0000 3502 7431 3828, mBank S.A. W tytule przelewu proszę wpisać: X CKPDPB oraz nazwisko i imię piwowara. Dokonanie terminowej wpłaty jest warunkiem przyjęcia piwa do konkursu.

  15.        Piwa Konkursowe oceniać będzie Komisja Branżowa: to osoby, których działalność jest związana z branżą piwowarską (sędziowie piwowarscy, piwowarzy zawodowi, sensorycy piwni).

  16.        Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii ocenione przez Komisję Branżową.

  17.        Nagrody specjalne:

              17.1.        Champion wybrany zostanie spośród następujących trzech kategorii: American Barley Wine, Herbaciana IPA lub Black Rye IPA  - piwo, które otrzyma największą liczbę punktów z ww. kategorii zostanie uwarzone w Browarze na Jurze, a Piwowar otrzyma możliwość osobistego udziału w warzeniu.

              17.2.        Browar zastrzega sobie możliwość modyfikacji receptury ze względów technologicznych.

              17.3.        Koszulki konkursowe ufundowane przez sponsorów będą przyznawane nieodpłatnie uczestnikom, którzy zajęli pierwsze 3 miejsca, w każdej kategorii oraz w następnej kolejności uczestnikom według kolejności zgłoszeń do Konkursu, do wyczerpania puli ilościowej (łącznie nie więcej niż 1 koszulka na uczestnika).

  18.        Członkowie Komisji Branżowej nie są uczestnikami konkursu w kategorii którą oceniają.

  19.        Do konkursu należy wystawić piwa jednego rodzaju w ilości  jak poniżej:

              19.1.        Kategorie oprócz piwa niskoalkoholowego       3 x 0,5L lub 4x0,33L

              19.2.        Piwo niskoalkoholowe                                           4 x 0,5L lub 5x0,33L

              19.3.        Każda butelka powinna być nieoznakowana (bez trwałej etykiety). Dopuszcza się oznakowanie na kapslu.

  20.        W konkursie mogą brać udział piwa warzone na bazie słodów, ekstraktów oraz słodów wraz z ekstraktami.

  21.        Ocena piw będzie anonimowa, a butelki przed konkursem zostaną właściwie zamaskowane.

  22.        Zwycięzcy otrzymają nagrody w dniu konkursu, za wyjątkiem nagród wydawanych bezpośrednio przez sponsorów. W przypadku nieobecności laureatów nagrody zostaną  wysłane w przeciągu 14 dni.

  23.        Organizatorzy Konkursu zastrzegają sobie prawo do częściowej zmiany powyższego regulaminu bez uprzedniego powiadomienia.

  24.        Terminy warzenia zwycięskich piw zostaną ustalony przez browary, w których będzie warzone, w uzgodnieniu z uczestnikiem.

  25.        Konkurs zostanie przeprowadzony zgodnie zaleceniami, które opisuje przewodnik dla organizatorów konkursów piw domowych, opracowany przez komisję ds. szkolenia i certyfikacji sędziów konkursów piwa – PSPD

https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/06/przewodnik-dla-organizatorow-260116.pdf

  26.        Informacji dotyczących wysyłki piwa udziela: Tomasz Sosnecki, tel. 693 664 967 (preferowany kontakt sms-em).

  27.        Wszelkich innych informacji dotyczących konkursu udzielimy pod adresem e-mail. ckpdbp@gmail.com oraz poprzez fanpage Bractwa Piwnego Krąg Częstochowa www.facebook.com/bractwopiwneczestochowa/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Czy była by możliwość dostarczenia piwa 15 sierpnia wniebowzięcie NMP.

  będę  przejeżdżał przez Częstochowę w drodze  na wczasy .

Edited by ireneuszj69
Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.06.2019 o 20:48, ireneuszj69 napisał:

Czy była by możliwość dostarczenia piwa 15 sierpnia wniebowzięcie NMP.

  będę  przejeżdżał przez Częstochowę w drodze  na wczasy .

Tak, istnieje taka możliwość.
W tym dniu piwo należy dostarczyć do:

Multitap Piwiarnia Częstochowa

Aleja Najświętszej Maryi Panny 31
Po godzinie 16:30

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, yoshko napisał:

Czy w Herbacianym IPA może być użyta herbata  dodatkami np. róża, kwiaty, zioła itp.?

Wszystko można,ale czy to będzie herbaciane piwo, herbata to herbata, zastosowanie  bergamotki już czyni z herbaty jakieś aromatyzowane dziadostwo, a z piwa z tym dodatkiem piwo z  pomarańczą  a nie herbatą.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.06.2019 o 19:50, Orzech1988 napisał:

Tak, istnieje taka możliwość.
W tym dniu piwo należy dostarczyć do:

Multitap Piwiarnia Częstochowa

Aleja Najświętszej Maryi Panny 31
Po godzinie 16:30

A w inne dni po 16.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Formularz zgłoszenia piwa do X CKPDBP 2019r.
 
Po zapoznaniu się z regulaminem X CKPDBP dostępnym powyżej lub na profilu facebookowym  https://www.facebook.com/events/407344940084351/ prosimy wypełnić ten formularz oddzielnie dla każdego wystawionego do konkursu piwa .
 
 
LINK do formularza zgłoszeniowego:
 
 
 
Pozdrawiamy
Bractwo Piwne Krąg Częstochowa
Piwu Cześć!
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie X CKPDBP 2019, na formularzu zgłoszeniowym jest napisane "oznaczenie na butelce/kapslu" a w regulaminie
jest napisane "Każda butelka powinna być nieoznakowana (bez trwałej etykiety). Dopuszcza się oznakowanie na kapslu"
Czy można w takim razie na butelkę nakleić etykietę z nazwą browaru i stylem piwa czy nie można ? Będę wysyłał kilka 
styli więc jak ma być oznaczona butelka żeby było wiadomo, że to konkretny styl piwa ? 
Przy drukowaniu formularza zgłoszeniowego nie drukuje się kategoria piwa i rozumiem, że mogę wpisać ją na formularzu odręcznie ?

Pytam o to wszystko żeby piwa nie zostały odrzucone z powodu złego sposobu oznaczeń.

pozdrawiam serdecznie
Edited by BROWAR KWARTA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.