Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

10 warek później niż chciałem, ale w końcu zrobię to piwo, na które nastawiałem się już od dłuższego czasu. Sięmię lniane, lukrecja, słód owsiany i barwnik karmelowy - ledwo się wczoraj powstrzymałem przed dorzuceniem jeszcze pół kilo kukurydzy (ale nie wszystko stracone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 10 warek później niż planowałem, ale w końcu jest.

 

#110 Lou

warzone 08.11.2013

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pale (DMGP/Strzegom) 3.20kg
  • słód owsiany (Steinbach) 1.00kg
  • słód czarny (Castle Malting) 0.50kg
  • słód monachijski ciemny (Castle Malting) 0.30kg
  • słód amber (Warminster) 0.20kg
  • syrop inwertowany No.2 0.45kg

Chmiele:

  • Challenger gran. 2012 6.5% a-k 50g
  • Sybilla gran. 2012 6.5% a-k 10g

Drożdże:

  • WY1728 Scottish Ale II pok.

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g
  • siemię lniane 25g (gotowanie 75')
  • korzeń lukrecji 15g (gotowanie 75')
  • barwnik karmelowy E150 100g (gotowanie 10')

Schemat zacierania:

  • 67-66°C - 90' (13.5l wody)
  • 75°C - 15' (+5l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 26.5l

Czas gotowania: 80

Schemat chmielenia:

  • 60' - 50g Challenger
  • 30' - 10g Sybilla

 

Receptura inspirowana Maclay's Oatmalt Stout z 1909 roku. Nazwa na cześć Lou Reeda, który zmarł 27.10.2013.

 

Wybicie 23l 15.5°Blg. Zadane drożdżami 09.11.2013 rano w temp. 18°C, fermentacja w temp. 18°C (otoczenie 15°C). W wiadrze 20.5l - mało co udało się odzyskać z osadów.

 

Lepkość brzeczki daleka od spodziewanej, powiedziałbym że nieledwie trochę podwyższona. Zapowiada się, że piana będzie marna - przy napowietrzaniu z trudem udało się uzyskać rzadki kożuszek, który dodatkowo okazał się bardzo nietrwały. Gdy będę powtarzał tę warkę, to dla większego efektu dam 800g płatków żytnich, powinno to dać odpowiednią oleistość. Być może użycie bezłuskowego słodu owsianego Steinbach również wpłynęło negatywnie na lepkość.

 

http://brewlog.zgodowie.org/brew/19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straciłem 2 litry piwa, zyskałem potwierdzenie że umiem robić piwo. Nie jestem pewien, czy się opłacało.

 

"Blaszka" na pewno się przyda ;)

 

A że taki chytrus jesteś to nie wiedziałem, czterech flaszek mózgotrzepa Ci żal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#109 SKOT poszło do butelek z syropem ze 108g glukozy (2v/v). Skończyło na 2.8°Blg, co mu daje 4.3% alkoholu. Idealnie.

 

Kolor bursztynowy, fajna ziołowa goryczka, ani śladu ziemistego charakteru, który do tej pory kojarzyłem z Fuggle. Piwo jest rześkie i jeżeli nie będę miał problemów z przegazowaniem, to może się przeproszę ze Scottish Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#110 Lou przelane na cichą przy 5°Blg. Nie powiem, spodziewałem się że będzie mniej. Drożdży też było dużo, namnożyły się jak głupie. Przez ten tłuszcz z siemienia lnianego?

 

Jutro mielenie, w piątek warzenie - kolejne czarne piwo, tym razem double stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#111 Export Stout

warzone 22.11.2013

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pale (DMGP/Strzegom) 5.00kg
  • słód amber (Warminster) 0.50kg
  • słód monachijski ciemny (Castle Malting) 0.30kg
  • słód barwiący (DMGP/Strzegom) 0.30kg
  • jęczmień palony (Castle Malting) 0.10kg

Chmiele:

  • Savinski Goldings gran. 2012 3.7% a-k 50g
  • Fuggle gran. 2012 5.0% a-k 30g
  • Goldings gran. 2012 6.0% a-k 10g
  • Sybilla gran. 2012 6.5% a-k 5g

Drożdże:

  • Wyeast 1728 Scottish Ale III pok.

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g

Schemat zacierania:

  • 67-66°C - 90' (14l wody)
  • 75°C - 15' (+5.5l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 27.5l

Czas gotowania: 90

Schemat chmielenia:

  • 60' - 30g Savinski Goldings + 30g Fuggle + 10g Goldings + 5g Sybilla
  • 20' - 20g Savinski Goldings

 

Miał być stout eksportowy, wyszedł zwykły - prawdopodobnie pomyliłem się przy odmierzaniu wody i przy ważeniu słodu. Wynik wskazuje, że pomyłka przy odmierzaniu wody wyniosła 1 litr (za dużo), a przy ważeniu słodu 1 kg (za mało).

 

Wybicie 24.5l 13°Blg. Zadane drożdżami 23.11.2013 rano w temp. 17°C, fermentacja w temp. 16°C. W wiadrze 23.5l.

 

No nic, piwa na Żywiec nie mam, ale to się też wypije. Powtórki nie będzie, bo nie mam już słodu palonego, no i nie chce mi się warzyć trzeciego czarnego piwa pod rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za małe zaśmiecanie wątku, ale chciałbym w tym tygodniu zatrzeć warkę wg Twojego przepisu #67 Inna Blondynka. mały problem w tym, że nie mam chmielu perle. mam magnum, sybilla, cascade, jakieś 10 gr challanger i 20 gr lubelskiego. będę bardzo wdzięczny za sugestię czym mógłbym zastąpić perle. z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.