Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

no popatrz ;) każdy mógłby to inaczej rozumieć. Iiny facet mógłby pójść w 'tango, po mieście, a tu okazuje się, że piwowarzy domowi to idealni mężowie - wolą stać przy garach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Kobiety, to apel do Was - mówcie do nich konkretnie! Jak uważacie, że efektywne wykorzystanie czasu oznacza koszenie trawnika, to powiedzcie mu to! Jak ma kupić pomidory, to napiszcie na karteczce, że 2 kg, bo inaczej kupi 2 sztuki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam. Moja po powrocie sprawdza tylko, czy mieszkanie całe, czy psy i rybki żyją. I czy ja jestem w miarę ok, czy też wyglądam jak po tygodniowej libacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Kobiety, to apel do Was - mówcie do nich konkretnie! Jak uważacie, że efektywne wykorzystanie czasu oznacza koszenie trawnika, to powiedzcie mu to! Jak ma kupić pomidory, to napiszcie na karteczce, że 2 kg, bo inaczej kupi 2 sztuki ;)

A na czorta miałyby mówić? Jakby wszystko jasno przedstawiły nie miałyby powodów do wyrażania swego niezadowolenia. Oczywiście w sposób taki, by się biedny chłop nagłówkował o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#71 BB przelane na krótką cichą przy 3°Blg, liczę że jeszcze z 0.5°Blg uda się drożdżętom urwać. Podczas przelewania miało temperaturę ok. 26°C, więc nawet nie próbowałem go ani wąchać, ni smakować.

 

Gęstwa była w pierwszym pokoleniu po płukaniu w ClO2 i wyglądała normalnie. Chyba nie taki diabeł straszny i będę to praktykował częściej. Mam nadzieję, że w dobrej kondycji te drożdże przefermentują mi jeszcze ze 2-3 piwa (to jest 4-te). A potem je znowu przepłuczę w ClO2 i... zobaczymy co dalej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#70 PA przelane na cichą przy ~2.8°Blg. Ładny zapach, kolor trafiony, czyli złoto. Drożdże (US-05) po 3 warkach poszły do kanalizacji, jak na suche to i tak dobry wynik.

 

Nieco ponad roczny Propagator WY3068 napuchł ładnie w 4 dni i wlałem go wczoraj do startera. W sobotę pierwsza pszenica w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże (US-05) po 3 warkach poszły do kanalizacji, jak na suche to i tak dobry wynik.

 

Wydaje mi się, że nie ma tu wielkiej różnicy. Nawet, jeżeli stan wyjściowy (z szaszetki, torebki) drożdży plynnych jest jest lepszy niż suchych (czystość mikrobiologiczna) to pewnie po pierwszym zbiorze i tak się wyrównuje - w końcu na ile sterylnie jesteśmy to w stanie zrobić w domu. Jak do tego dodać jeszcze starter przy płynnych, to się zastanawiam, czy do brzeczki trafiają one czystsze, niż suche po rehydratacji. Ciekawe, czy są jakieś aktualne badania w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto dostał w Żywcu mojego Ambrożego, to już może się wziąć do próbowania. Po 2 miesiącach leżakowania dotarł wreszcie do swojej szczytowej formy, a ja właśnie wypiłem ostatnią butelkę z piwnicy. :D

 

Czas machnąć nas†ępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto dostał w Żywcu mojego Ambrożego, to już może się wziąć do próbowania. Po 2 miesiącach leżakowania dotarł wreszcie do swojej szczytowej formy, a ja właśnie wypiłem ostatnią butelkę z piwnicy. :D

 

Czas machnąć nas†ępne.

 

Wychyliłem w połowie tygodnia, nic mu nie brakuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota z soboty, ale jakoś tak się zeszło, że nie miałem kiedy wpisać.

 

#72 Pszeniczne Jasne

z dnia 07.07.2012

 

Zasyp:

  • słód pszeniczny (Weyermann) 2.40kg
  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 1.50kg
  • słód karmelowy ~25 EBC (Weyermann Carahell) 0.20kg
  • słód pszeniczny karmelowy (Weyermann Carawheat) 0.10kg

Chmiele:

  • Lubelski gran. 2011 3.9% a-k 20g

Drożdże: Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen I pokolenie (starter 1.5l z 14-miesięcznego Propagatora)

Zacieranie (14l wody):

  • 45-43°C - 35'
  • 65-62°C - 20'
  • 73-70°C - 60' (+4l wody)
  • 76°C - 5'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 26l

Gotowanie: 90'

Chmielenie:

  • 60' - Lubelski 20g

Wybicie 23l 12.5°Blg, rozcieńczone do 12.5°Blg. Zadane drożdżami 08.07.2012 rano w temp. 24°C, fermentacja w temp. 20°C. W wiadrze mam 22l.

 

W weekend powtórka z porteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#71 BB wlane do kega z 84g cukru białego (planowane nagazowanie 2v/v). Wylicza mi, że ma 4.8% alkoholu, ładny kolor, bardzo klarowne.

 

Na porter przyjdzie jeszcze czas, jutro jadę ze strong bitterem do kega, 12.5°Blg i tak pod 40 IBU (Challenger na goryczkę i Goldings na aromat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeżynka, ledwo co fermentacja ruszyła.

 

#73 SBA

z dnia 13.07.2012

 

Zasyp:

  • słód pale (Castle Malting) 3.60kg
  • słód karmelowy bursztynowy (Weyermann Caraamber) 0.20kg
  • pszenica prażona (Warminster) 0.20kg
  • słód czekoladowy (Weyermann Carafa I Special) 0.04kg

Chmiele:

  • Challenger gran. 2011 6.0% a-k 44g
  • Goldings (East Kent) gran. 2011 5.1% 16g

Drożdże: Wyeast 1028 London Ale (gęstwa, V pokolenie)

Dodatki:

  • gips 4g
  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (11.5l wody, 4g gipsu):

  • 68-64°C - 90'
  • 75°C - 10' (+5l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj ok. 24.5l

Gotowanie: 70'

Chmielenie:

  • 60' - Challenger 44g
  • 10' - Goldings 16g
  • 10' - mech irlandzki 3g

 

Wybicie 21l 12.5°Blg. Zadane drożdżami 14.07.2012 rano w temp. 23°C. Fermentacja w temp. 20°C. W wiadrze 19.5l. Chyba znowu gdzieś zrobiłem błąd z liczeniem wody, bo podczas wysładzania musiałem dolać 0.5l wody żeby dociągnąć do założonej objętości.

 

Takie zwykłe ESB do kega na zakończenie sezonu. Przełom badziewny, brzeczka mętna jak diabli. Drożdże po tym piwie przejdą drugie mycie w ClO2, bo przed nimi 2 poważne piwa, na koniec kariery: porter i old ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend po roku leżakowania wypita została ostatnia butelka Siekiera, który wywalczył mi pierwszy sukces w konkursie piwowarskim, czyli III miejsce w Katowicach. Choć może "wypita" to za duże słowo, bo żeśmy złapali po łyku i reszta poszła do zlewu. Pięknie klarowne, ani trochę nie przegazowane, ale jednak w smaku winno-cydrowe, lekko kwaśne, okropne. Bez kartonu, więc nie wiem czy to utlenienie, czy infekcja.

 

Kiszka, panie dzieju. Wstyd na całą dzielnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#70 PA poszło dziś do butelek z syropem ze 126g cukru białego, celuję w nagazowanie około 2.4v/v. Nic już nie drgnęło podczas klarowania, skończyło fermentację na 2.8°Blg, co mu obecnie daje 5.2% alkoholu.

 

Wygląda i pachnie nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#72 Przeniczne Jasne poszło do butelek. Jakoś słabo odfermentowało, tylko do 3.5°Blg, ale i tak ma 5% alkoholu. Jest ciut bardziej pełne niż moje dotychczasowe wajzeny, ale bez tragedii. Kolor ładny, w kierunku pomarańczowego. I banany, wreszcie jest ten zapach, na który czekałem cały rok.

 

Nagazowanie ~2.8v/v - 170g cukru białego w syropie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wieczorem robione. Miało być drugie jasne, ale coś mi się odwidziało.

 

#74 Pszeniczne Ciemne

z dnia 21.07.2012

 

Zasyp:

  • słód pszeniczny (Weyermann) 2.20kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann) 1.80kg
  • słód pszeniczny karmelowy (Weyermann Carawheat) 0.30kg
  • słód karmelowy ciemny (Weyeramnn Caraaroma) 0.20kg
  • słód czekoladowy (Weyermann Carafa II Special) 0.05kg

Chmiele:

  • Lubelski gran. 2011 3.9% a-k 30g

Drożdże: WY3068 II pokolenie (gęstwa)

Zacieranie (14l wody):

  • 45-43°C - 35'
  • 63-61°C - 30
  • 73-71°C - 45' (+4l wody)
  • 76°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 27l

Gotowanie: 90'

Chmielenie:

  • 60' - Lubelski 30g

 

Wybicie 21.5l 15°Blg, rozcieńczone do 13.2°Blg. Drożdże zadane 22.07.2012 rano w temp. 20°C, fermentacja w temp. 20°C. W wiadrze mam 23l. Brzeczka pachnie przepięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#73 SBA przelane do klarowania przy 3°Blg. Przyda się ze 2 tygodnie cichej, bo w piwie pływały wielkie białawe gluty drożdży, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Nie ma pośpiechu, bo piwo jest przeznaczone do wypicia dopiero na zakończenie sezonu we wrześniu.

 

Jako że nie byłem szczególnie zadowolony z drożdży Wyeast 1028 London Ale, to po 5-tym przefermentowanym piwie zwolniłem je do kanalizacji. Dwa pozostałe brytyjskie piwa, jakie mam do zrobienia w tym roku (porter i old ale) przefermentuję pewnie S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#74 Pszeniczne Ciemne poszło do butelek, FG 3.8°Blg, co mu daje 5.3% alkoholu. Do refermentacji 186g cukru białego na ok. 23l piwa. To może być całkiem niezłe piwo, szkoda że pod koniec sierpnia nie ma żadnego konkursu z kategorią dunkelweizen. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #75 to miała być następna jasna pszenica, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie. Uciekła mi temperatura, i to wcale nie mało, żadne tam 4-5°C, pojechało do 35°C. Minęło 6 godzin aktywnej fermentacji, zanim udało mi się schłodzić do rozsądnych 21°C.

 

Jeżeli coś z tego wyjdzie, to na pewno dam znać. Na razie nie wpisuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi teraz przez 24h podbiło o 5 stopni. ale wywaliłem węża przez okno puściłem wodę i zaraz doprowadzę tałatajstwo do porządku. Jeszcze trochę i by się samospasteryzowało, jako prawdziwy browarnik powinieneś pilnować żeby tak się nie stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#73 SBA poszło do kega z 90g cukru białego na sypko (~2.0v/v). Skończyło fermentację na 3°Blg, co mu daje 5.2% alkoholu. Pachnie fantastycznie, ale już wiem, że nie ma co się jarać, bo za 2 tygodnie ten zapach zniknie bez śladu. Takie te drożdże 1028 London Ale jakieś nie tentego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.