Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Ho-ho-ho!

 

#83 RBA (Rye Brown Ale)

z dnia 23.11.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 2.30kg
  • płatki żytnie błyskawiczne (Szczytno/Melvit) 1.20kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann Munich Type I) 1.10kg
  • słód karmelowy jasny 70 EBC (Weyermann Caraamber) 0.20kg
  • słód karmelowy ciemny 350 EBC (Weyermann Caraaroma) 0.15kg
  • słód czekoladowy (Weyeramnn Carafa I Special) 0.05kg

Chmiele:

  • Hallertau Spalt Select gran. 2010 6.1% a-k 44g
  • Styrian Goldings gran. 2011 5.2% a-k 6g

Drożdże: Danstar Nottingham (II pok., gęstwa z warki #82)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (14l wody):

  • 55-54°C - 15'
  • 65-61°C - 40'
  • 73-70°C - 50' (+4l wody)
  • 75°C - 5'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l, do obj. ok. 27l

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • 60' - Spalt Select 34g
  • 10' - mech irlandzki 3g
  • 5' - Spalt Select 10g + Styrian Goldings 6g

Wybicie 23l 13.8°Blg. Zadane drożdżami 24.11.2012 rano w temp. 18°C, fermentacja w temp. otoczenia 16°C. W wiadrze 20.5l - zapomniałem że tej brzeczki z chmielin nie da się za dużo odzyskać i zrobiłem za mało o jakiś litr.

 

Wyszło dokładnie to, co chciałem - ciemne, o silnym, zbożowym aromacie, śliskie od żyta.

 

Jeżeli tylko temperatura w piwnicy nie spadnie poniżej 15°C "na pięterku", to za 2 tygodnie kolejny eksperyment z surowcami niesłodowanymi - tym razem groch.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z dnia 23.12.2012

Ho-ho-ho jutro Wigilia :D

 

Ciemne żytnie - to musi być ciekawie połączenie, chodził za mną żyto od pewnego czasu, szkoda że nie mieszkamy bliżej bo chętnie bym czegoś takiego spróbował.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z dnia 23.12.2012

Ho-ho-ho jutro Wigilia :D

 

Z rozpędu pewnie. :D

 

Ciemne żytnie - to musi być ciekawie połączenie, chodził za mną żyto od pewnego czasu, szkoda że nie mieszkamy bliżej bo chętnie bym czegoś takiego spróbował.

 

Warto. Pierwszą taką warkę zrobiłem wiosną i było fantastyczne. Potem próbowałem jeszcze zrobić jasne, ale już nie bardzo mi pasowało.

 

Żyto daje lekko kwaskowaty posmak, który dobrze jest przykryć czymś wyrazistym (Caraaroma). Lepiej jest oszczędnie sypać słody karmelowe, bo śliskie wrażenie z żyta dodaje również piwu ciężkości. Płatki żytnie to bardzo wdzięczny surowiec, niekłopotliwy, a daje szczególny, łatwo wyczuwalny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałem przeoczyć w tych moich eksperymentach z Polish Farmhouse Ale (taką sobie nazwę wymyśliłem na moje "polskie piwo"). Dlatego wracam o kilka kroków i kolejne piwo będzie z bardziej "normalnych" surowców, a groch poczeka do wiosny. Muszę przejrzeć notatki, bo któreś płatki (albo kasza) na pewno są tym, czego szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#81 PA zapowiada się nieźle. Piana boska, zbita i trwała jak beton, wyrazisty profil słodowy, goryczka delikatna i krótka, taka jak lubię. Potrzebuje jeszcze ze 3-4 tygodnie żeby się przegryzło, będzie doskonałe w święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu Lallemand (Danstar) pojawiły się 2 nowe szczepy drożdży w postaci suchej, American West Coast i Saison. Liczę na to, że do wiosny pojawią się w ofercie krajowych sklepów i będzie mi dane ich spróbować. Może też poruszy to trochę obecny duopol producentów i druga firma też coś nowego wprowadzi do oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#82 BAA rozlałem do butelek z syropem ze 116g cukru białego. Skończyło fermentować na 3°Blg, co mu daje 6.1% alkoholu. Na razie gryki nie czuć za bardzo, ale może wyjdzie na wierzch za jakiś czas, jak się chmiel ułoży. Na etykiecie będzie nazwa Friar Buck. :)

 

A oto towary do piątkowego warzenia. Jałowca na razie jest 90g, może dokupię jeszcze trochę...

 

IMAG0458.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieliłem słód na jutrzejsze Zagrodowe Jasne (Zimowe). I mam coraz gorsze zdanie o słodzie Castle Malting, pyłu z łuski tyle co w tym z Optimy, który sprzedawał Bogutyn Młyn, zamiast kamieni są kawałki płyt wiórowych. Gdyby kosztował tyle, co ten z Optimy, to jeszcze bym jakoś to przełknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczoraj. Powinno się nazywać "Wiatr w Oczy", bo to była seria katastrof: zepsuła się grzałka elektryczna, waga, a na koniec przytkał się palnik gazowy.

 

#84 Zagrodowe Jasne Zimowe

z dnia 07.12.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 3.20kg
  • słód monachijski jasny (Castle Malting) 0.80kg
  • płatki jęczmienne błyskawiczne 0.80kg

Chmiele:

  • Brewer's Gold gran. 2010 7.4% a-k 30g
  • Styrian Goldings gran. 2011 5.2% a-k 20g

Drożdże: Danstar Nottingham (III pok., gęstwa z warki #83)

Dodatki:

  • szyszkojagody jałowca 90g
  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (14l wody):

  • 55-54°C - 15'
  • 64-61°C - 40'
  • 73-71°C - 40'
  • 75°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 27l

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • FWH - jałowiec 90g
  • 60' - Brewer's Gold 30g
  • 10' - Styrian Goldings 20g
  • 10' - mech irlandzki 3g

 

Wybicie 23l 13.8°Blg (wyliczone z korekty wskazań cukromierza). Zadane drożdżami 08.12.2012 rano w temp. 11°C, fermentacja w temp. otoczenia 14°C. W wiadrze mam 20.5l.

 

Chmiel wydzieliłem "na oko" 2/3 paczuszki 100g Brewers's Gold i również "na oko" 2/3 tego Styrian Goldings. Spróbowałem brzeczki i wydaje mi się bardzo łagodnie nachmielona, liczyłem na coś ostrzejszego... Na pewno do powtórzenia wiosną, w bardziej sprzyjających warunkach.

 

I na tym kończy się sezon na ejle w roku 2012. Teraz tylko pozostaje czekać, aż temperatura w piwnicy zjedzie do jakichś 11-12°C (teraz w najzimniejszym miejscu jest 13°C) i będą lagery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

pytanie mam ;jak piwo z płatami żytnimi się klarują,normalnie czy z oporami ?

 

co do słodów to pewnie trafiłeś na taki worek,kiedyś miałem pal ale od nich i to byłą masakra,pewnie torebka po cukrze(objętość)łuski i pyłu,ale to jeden taki przypadek jak do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje się klarują normalnie - myślę, że pomaga w tym solidna przerwa białkowa, 15' w 54-55°C.

 

Właśnie dziś #83 poszło do butelek z syropem ze 112g cukru białego (2.3v/v). Skończyło fermentować na 3.5°Blg, co mu daje 5.7% alkoholu. Nie ma tragedii. I jest klarowne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,zrobiłem pierwszy raz z tymi płatkami (1 kg na 4 kg słodu) i się zastanawiam,bo na słodzie żytnim lekko opalizujące zostało,ale tego słodu było procentowo więcej no i wysładzanie przez sitko,tu poszło jak z normalnym zacierem,kompletnie mnie zaskoczyło,myślałem ,że choć trochę przymuli.

 

przerwy nie robiłem(nigdy nie robię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy lager w tym sezonie, ostatnie piwo w tym roku i ponownie wiatr w oczy. Miało być "po czesku", ale nie mogłem się urwać wcześniej z roboty i na dekokcję już nie było czasu. Będzie zwykłe, polskie 10,5.

 

#85 10,5

z dnia 21.12.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 3.00kg
  • słód wiedeński (Weyermann) 0.40kg

Chmiele:

  • Lubelski gran. 2012 3.5% a-k 37g
  • Marynka gran. 2011 9.0% a-k 10g
  • H. Tradition gran. 2012 5.5% a-k 10g

Drożdże: Wyeast 2000 Budvar Lager I pok. (starter 2l)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (12l wody):

  • 55-54°C - 5'
  • 65-61°C - 15'
  • 73-71°C - 45' (+4l wody)
  • 76°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 24.5l

Gotowanie: 80'

Chmielenie:

  • 60' - Lubelski 20g + Marynka 10g
  • 10' - mech irlandzki 3g
  • 10' - Lubelski 17g + H.Tradition 10g

Wybicie 21.5l 10.5°Blg. Zadane drożdżami 22.12.2012 rano w temp. 9°C, fermentacja w temp. 12°C (temp. otoczenia 10°C). W wiadrze 21l.

 

Brzeczka sikowato-żółta, mętna jak nieszczęście.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#84 Zagrodowe Jasne Zimowe rozlałem do butelek od razu po fermentacji, bez klarowania na cichej. Skończyło na 3.5°Blg, co mu daje 5.7% alkoholu. Refermentacja z użyciem 114g cukru białego na ok. 20.5l piwa (2.3v/v).

 

Piwo nie klarowało się na cichej, więc trudno jest mi ocenić klarowność. Po nocy w butelkach wygląda na to, jakby zaczynało się klarować, więc może nie będzie bardzo mętne.

 

W smaku dość łagodne, pełne i niezbyt goryczkowe, więc jeżeli chodzi o zamierzenia główne, to pudło. I jałowca też w nim nie czuć, tak że i tutaj też pudło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,właśnie znalazłem nr na blogu ;).

co do płatków żytnich,dałem 1 kg na 3 kg słodu,drożdze us05 i po 2 tygodniach burzliwej klarowne jak normalne piwo,

pytałem o to ciemne,bo też mam plan na ciemne,tamto poprzednie to Ale chmielone tylko nelsonem.

 

teraz patrze na nr64 i to z nelsonem pewnie podobnej barwy ;).

okazuje się ,ze będę robiła ciemniejsze,coś burgundowego zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.