Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Porter #77 Jackson Brown przelany na cichą przy 4.5°Blg. Nie powiem, spodziewałem się trochę mniej, ale to piwo dla żony, więc nic się nie stanie, jak będzie ciut słodsze.

 

Drożdże na piątkowe IPA zebrane. Chyba będę zacierał nieco niżej, bo S-04 to jednak słabo jedzą, a chciałbym mieć fg w granicach 2.5-3°Blg.

 

Może spróbuj mocniej napowietrzyć brzeczkę. Moje smutne doświadczenia z niedofermentowaniem były głownie wtedy gdy zawalałem napowietrzanie. Cały zeszły sezon po zmianie napowietrzania przy żadnym piwie nie mogłem powiedzieć że mi drożdże słabo zarły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ciągu 60-minut około 3°C, ale otwieram i mieszam co kwandrans.

 

Ja angielskie zacieram na gęsto (słód:woda 1:~2.7), więc nie ma potrzeby mieszać.

 

Może spróbuj mocniej napowietrzyć brzeczkę. Moje smutne doświadczenia z niedofermentowaniem były głownie wtedy gdy zawalałem napowietrzanie. Cały zeszły sezon po zmianie napowietrzania przy żadnym piwie nie mogłem powiedzieć że mi drożdże słabo zarły.

 

Drożdży było dużo, bardzo dużo, cała gęstwa z poprzedniej warki, ze 400ml samych drożdży.

 

Może to duża ilość słodów karmelowych i palonych (ponad 1kg), a może mnie termometr znowu okłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter #77 Jackson Brown przelany na cichą przy 4.5°Blg. Nie powiem, spodziewałem się trochę mniej, ale to piwo dla żony, więc nic się nie stanie, jak będzie ciut słodsze.

 

Drożdże na piątkowe IPA zebrane. Chyba będę zacierał nieco niżej, bo S-04 to jednak słabo jedzą, a chciałbym mieć fg w granicach 2.5-3°Blg.

 

Może spróbuj mocniej napowietrzyć brzeczkę. Moje smutne doświadczenia z niedofermentowaniem były głownie wtedy gdy zawalałem napowietrzanie. Cały zeszły sezon po zmianie napowietrzania przy żadnym piwie nie mogłem powiedzieć że mi drożdże słabo zarły.

 

Ja mialem nie tyle granaty co przegazowane piwa. Ale za to odpowiedzialne jest moje lenistwo i rutyna. Niektore drozdze potrzebuja wiecej niz 7 dni na burzliwej by dofermentowac piwo jak nalezy. Ale mowimy tutaj o dofermentowaniu o0,5 ballinga jak nie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#76 ESB (hmm? myślałem że to piwo nazywa się SBA?) poszło do butelek z syropem ze 104g cukru białego (~2.1v/v). Skończyło fermentowanie na 4°Blg, co jakiś podejrzany kalkulatorek przelicza na 4.9% alkoholu. Jutro porównam to z wyliczeniami godnymi zaufania.

 

Ale jest fajne. Całkiem fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątkowa IPA będzie nie do powtórzenia, zasyp z resztek. Jedyne co wiem na pewno, to że wsypałem końcówkę ok. 190g Chateau Crystal, bo potem już było tylko zbieranie "byle dobić do 4.9kg". Resztka pale, resztka wiedeńskiego, dobite ok. 300g jasnego monachijskiego. Uzbierało się.

 

Z chmielem będzie podobnie, resztka Fuggle, resztka Goldings, dobite Marynką i Sybillą do ~45 IBU.

 

Jak będzie wystarczająco dobre, to pojedzie do Krakowa. A jak nie, to zostanie spożyte na miejscu, przez lokalnych mazowieckich smakoszy. I nikt się nie będzie zastanawiał, jak to na profil smakowy wpłynął miks słodów z dna pojemników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to robione w piątek wieczorem.

 

#78 L.IPA

z dnia 21.09.2012

 

Zasyp:

  • słód pale (Castle Malting) 2.60kg
  • słód wiedeński (Weyermann) 1.80kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann) 0.30kg
  • słód karmelowy 150 EBC (Castle Malting) 0.20kg

Chmiele:

  • Goldings gran. 2011 5.1% a-k 90g
  • Styrian Goldings gran. 2011 5.2% a-k 18g
  • Fuggle gran. 2011 4.6% a-k 16g

Drożdże: Safale S-04 III pokolenie (gęstwa z warki #77)

Dodatki:

  • gips 8g
  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (12l wody w tym 10l RO, 8g gipsu)

  • 67-66°C - 90'
  • 76°C - 15'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj ok. 26l (w tym 5l RO)

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • 60' - Fuggle 16g + Goldings 50g
  • 10' - Goldings 22g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Na zimno:

  • 5d - Goldings 18g + Styrian Goldings 18g

Wybicie 24l 14°Blg, zadane drożdżami rano 22.09.2012 w temp. 18°C, fermentacja w temp. 20-19°C. W wiadrze mam 22l.

 

Trochę lipna ta IPA, bo naprawdę "z resztek". Poszedł cały słód pale, cały wiedeński, cały karmelowy, wszystek chmiel Fuggle i prawie cały Goldings. Angielska część sezonu została oficjalnie zamknięta.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem sobie co też tam to #76 sobą reprezentuje no i nie zachwyca, no nie zachwyca. Zapach owszem, ładniusi, jakieś toffi, jakaś lekką drożdżówka, jakieś owoce suszone, ale smak to już niestety cienizna. Goryczka anemiczna, w ogóle też nie czuć tej pełni, która podobno powinna w tym piwie być, a tu pustka, od Murmańska aż po Krym. I ten taki cierpkawy posmaczek, niewyraźny, ale wyczuwalny.

 

Chyba się jednak z drożdżami S-04 nie polubimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzenie w Skansenie w Kuligowie nad Bugiem. Kto nie był - niech żałuje. Świetna atmosfera, dużo dobrego jedzenia.

 

#79 Country Mild

z dnia 30.09.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 2.00kg
  • słód monachijski (Weyermann Munich Type I) 0.80kg
  • słód karmelowy 100 EBC (DMGP/Strzegom) 0.40kg
  • słód czekoladowy (Castle Malting) 0.20kg

Chmiele:

  • Styrian Goldings gran. 2011 5.2% a-k 30g

Drożdże: Safale S-04 (suche, rozsypane na brzeczkę)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (9l wody):

  • 68-65°C - 90'
  • 76°C - 15' (+6l wody)

Wysładzanie i filtracja: 1x6l + 2x5l, do obj. ok. 26l

Gotowanie: 90'

Chmielenie:

  • 60' - Styrian Goldings 30g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Wybicie 23l 9.5°Blg. Zadane drożdżami wieczorem w temp. 22°C, fermentacja w temp. ~19°C. W wiadrze równe 20l.

 

Zacząłem o 11, skończyłem około 18. Warunki były polowe, więc musiałem iść na parę kompromisów - nie uwadniałem drożdży, bo nie byłbym w stanie zachować odpowiedniej sterylności wody. Z podobnego powodu nie odbierałem również brzeczki z błota. Ale wydajność wyszła taka, jak zakładana.

 

Piwo zostanie wypite prawdopodobnie 27 października podczas kolejnej imprezy w Skansenie. O ile nie pójdzie w krzaki. ;)

 

I jeszcze zdjęcióweczka waszego ulubionego piwowara:

 

267141 504541142892159 259691316 O

 

I parę zdjęć z procesu:

 

IMAG0388.jpg

 

IMAG0390.jpg

 

IMAG0394.jpg

 

IMAG0395.jpg

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał radę, pomimo chwilami niezłego wiatru. Osłoniłem go trochę dechami (widać na zdjęciu) i gotowało się że hej! :)

 

Sporo ludzi, większość oczywiście chciała się napić piwa, ale kilka osób również zainteresowało się jak się to robi. Kolega mahometus wpadł podejrzeć jak się filtruje, spotkałem jeszcze jednego kolegę z okolic, który złapał bakcyla, ale do tej pory robił z puszek. Podobno nad Bugiem były piękne widoki, ale nie mogłem zostawić towaru, więc się opieram na tym, co usłyszałem od żony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#78 L.IPA przelane na cichą przy 3.8°Blg. Nie ma tragedii.

 

Zebrałem jednak drożdże. W sobotę rano pójdą robić piwo o roboczej nazwie "Borowik". Wpisałem sobie recepturę na hopville, ale poszła w pioch przy zapisywaniu, nie wiedzieć czemu i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będzie warzony Borowik, bursztynowe ale aromatyzowane szyszkojagodami jałowca. Po długiej serii piw o brytyjskiej proweniencji wracam na kontynentalne śmieci.

 

Wczoraj z niepokojem spróbowałem porteru #77 Jackson Brown - niepokój okazał się na wyrost. Piwo zapowiada się wyśmienicie, chociaż sądziłem że z taką ilością słodu karmelowego i prażonego (1kg) będzie nieco pełniejsze w ustach. Ale może to taka uroda drożdży S-04, że potrzebują nieco więcej czasu, żeby się ułożyć. Bo ESB zaczyna się robić całkiem znośne (ale ta cierpkość pozostała, niestety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieło z piątku.

 

#80 Borowik

z dnia 05.10.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 2.90kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann Munich I) 0.90kg
  • słód karmelowy jasny 70 EBC (Weyermann CaraAmber) 0.30kg
  • słód karmelowy ciemny 350 EBC (Weyermann CaraAroma) 0.10kg
  • słód czekoladowy (Weyermann Carafa I Special) 0.10kg

Chmiele:

  • Marynka gran. 2011 9.0% a-k 10g
  • Sybilla gran. 2011 6.2% a-k 20g
  • Lubelski gran. 2011 3.9% a-k 18g

Drożdże: Safale S-04 IV pok. (gęstwa)

Dodatki:

  • jałowiec (suszone owoce) 30g
  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (14l wody, 15g jałowca):

  • 55-54°C - 10'
  • 65-61°C - 25'
  • 73-71°C - 50' (+4l wody)
  • 76°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 26l

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • 60' - Marynka 10g
  • 60' - Sybilla 20g
  • 10' - jałowiec 15g
  • 10' - Lubelski 18g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Wybicie 23l 12.3°Blg (wyliczone z korekty wskazania cukromierza). Zadane drożdżami 06.10.2012 rano w temp. 18°C, fermentacja w temp. 18°C. W wiadrze mam 21.5l.

 

Jałowiec w brzeczce jest ledwo wyczuwalny w smaku i w zapachu, choć pachniało fantastycznie podczas zacierania. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dodany został po rozgnieceniu ziaren w moździerzu. Mam wrażenie, że zapach jakby "został" w młócie i błocie po chmieleniu - im bliżej było dna i pokładu osadów po whirlpoolu, tym zapach jałowca był bardziej intensywny.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#79 Country Mild przelany na cichą przy ~3.8°Blg. Tak dużo było ryzyka przy robieniu tego piwa, że postanowiłem nie kusić losu i odpuściłem sobie zbieranie gęstwy. Zresztą, i tak nie miałbym co z nimi zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem dałem chmiel na zimno do #78 L.IPA - 18g EKG + 18g Styrian Goldings. To piwo i tak nie będzie się nadawało na konkurs do Krakowa, więc postanowiłem sprzątnąć trochę zamrażalnik przed dostawą tegorocznego chmielu. Posiedzi tam ze 4-5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.