Skocz do zawartości

Soda kaustyczna po terminie


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek - nie wiedziałem jaki dział będzie najlepszy więc wybrałem piaskownicę.

 

W październiku zakupiłem sobię sodę kaustyczną z jednego z Piwowarskich Sklepów Internetowych.

Przez ten czas użyłem raz więc jeszcze większa część opakowania (ponad 0.7KG) mi zostało.

 

Ale okazuje się że data ważności tego ustrojstwa jest do Grudnia 2020..

Nie rozumiem jak sklep mógł sprzedać taką chemię z tak krótką datą ważności?! - czy to norma??

 

Czy można tego nadal używać? Czy utylizować? I jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale jest to niepoważne - może ktoś 1kg zużywa w chwile ale raczej nie jest to normą i nie powinno się tak śmiesznie niskiej daty przydatności sprzedawać..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Szagi napisał:

Załadowali to do butelki pet i na niej jest etykieta o dacie przydatności do 12.2020.

Sody kaustycznej nie powinno się przechowywać w butelce PET, jesteś pewien, że to PET a nie plastik HDPE?

Co do terminu to jest podawany dla bezpieczeństwa. Do pojemnika z czasem dostają się mikroskopijne ilości wilgoci, kurzu i innej materii organicznej. To wszystko bardzo powoli reaguje w śladowych ilościach i produkt zmienia swoje właściwości. Stąd też te terminy. To jest podobnie jak z terminem przydatności wody butelkowej, wynika z właściwości fizyko/chemicznych pojemnika w którym jest przechowywana i wpływu środowiska na tę butelkę.

Kilka ładnych lat temu kupiłem pudełko 5 kg, jest też kilka lat po terminie. Opakowanie szczelne, przechowuję w suchym miejscu. Nic mi się nie zbryla i używam do dzisiaj. Zatem używaj i tyle.

Wracając do tej butelki PET. Soda kaustyczna jak dostanie wilgoci to powoli zhydrolizuje ten polimer/plastik i stanie się kruchy. Któregoś dnia może pęknąć przy jakimś udarze mechanicznym. Jeżeli jest trzymana w suchym miejscu to raczej nie ma powodu do obaw. Zdaje się, że na forum kiedyś widziałem jakieś wpisy, że NaOH pozostawione na dłuższy czas w petainerze przeżarło dno i zaczęło wyciekać, ale ręki nie dam rady uciąć. Tam oczywiście było dużo wody i hydroliza zachodziła szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się przejmujesz. Tak jak napisał @Wuuu, to jest silna chemia. Dobrze i szczelnie zamknięta wytrzymuje latami. Moja soda ma na bank ponad trzy lata, już nie pamiętam kiedy ją kupowałem :P Działa nadal ale jest cały czas zamknięta szczelnie. A data ważności? Takie jest prawo, że na każdym produkcie musi być podana, co z tego że jakiś produkt nie traci swoich właściwości po latach. Spójrz na konserwy, też ją mają, a mogą poleżeć nawet 10 lat i nadal są dobre :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DanielN napisał:

Sody kaustycznej nie powinno się przechowywać w butelce PET, jesteś pewien, że to PET a nie plastik HDPE?

Co do terminu to jest podawany dla bezpieczeństwa. Do pojemnika z czasem dostają się mikroskopijne ilości wilgoci, kurzu i innej materii organicznej. To wszystko bardzo powoli reaguje w śladowych ilościach i produkt zmienia swoje właściwości. Stąd też te terminy. To jest podobnie jak z terminem przydatności wody butelkowej, wynika z właściwości fizyko/chemicznych pojemnika w którym jest przechowywana i wpływu środowiska na tę butelkę.

Kilka ładnych lat temu kupiłem pudełko 5 kg, jest też kilka lat po terminie. Opakowanie szczelne, przechowuję w suchym miejscu. Nic mi się nie zbryla i używam do dzisiaj. Zatem używaj i tyle.

Wracając do tej butelki PET. Soda kaustyczna jak dostanie wilgoci to powoli zhydrolizuje ten polimer/plastik i stanie się kruchy. Któregoś dnia może pęknąć przy jakimś udarze mechanicznym. Jeżeli jest trzymana w suchym miejscu to raczej nie ma powodu do obaw. Zdaje się, że na forum kiedyś widziałem jakieś wpisy, że NaOH pozostawione na dłuższy czas w petainerze przeżarło dno i zaczęło wyciekać, ale ręki nie dam rady uciąć. Tam oczywiście było dużo wody i hydroliza zachodziła szybko.

Nie jestem pewien czy PET bo brak jakichkolwiek oznaczeń na plastiku.

 

 

IMG_20201203_093651.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szagi napisał:

zakupiłem sobię sodę kaustyczną z jednego z Piwowarskich Sklepów Internetowych.

W sklepach piwowarskich najlepiej jest kupować artykuły piwowarskie :) 

W Czechowicach - na miejscu - masz fajny sklep z chemią w dobrych cenach - https://mineraly-ziemi.pl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anatom napisał:

W sklepach piwowarskich najlepiej jest kupować artykuły piwowarskie :) 

W Czechowicach - na miejscu - masz fajny sklep z chemią w dobrych cenach - https://mineraly-ziemi.pl/

 

 

Żebym to wcześniej wiedział ;/

Dzięki!

 

Czyli co to jest PET nie? I raczej średnio bezpiecznie to tak trzymać jak rozumiem? ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, yoshko napisał:

Marxam sprzedaje  w fajnych szklanych butelkach :)

 

Ciekawe bo właśnie od nich kupiłem..

Na zdjęciu była szklana butelka ale co dostałem widzieliście na zdjęciu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anatom napisał:

słabo to wygląda żeby sodę w petach sprzedawać

Dla ścisłości, zeby ktoś sie nie pomylił.

To jest Ług sodowy czyli wodorotlenek sodu, czyli soda kaustyczna.

"Sodą" potocznie nazywa się wodorowęglan sodu, czyli tzw. "sodę oczyszczoną", która w przeciwieństwie do kaustycznej, w przypadku spożycia nie rozbi tak szybko dziur w zębach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, DanielN napisał:

Sody kaustycznej nie powinno się przechowywać w butelce PET

Zrób tak jak kolega ci radzi, jak nie znajdziesz żadnego pojemnika z HDPE, to przesyp do słoika (najlepiej z plastikową nakrętką) i zapomnij o sprawie. 

Kwestia zachowania "suchości" jest błędna, gdyż samo powietrze już zawiera wodę i pet ulegnie depolimeryzacji tyle, że proces dłużej zajmie w przeciwieństwie gdyby przechowywać roztwór. Konsekwencji pisać nie trzeba.

Co do sklepu w/g mnie to bardzo słabo, a przede wszystkim nieodpowiedzialnie, w karcie charakterystyki jest wyraźna informacja w czym przechowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojej reklamacji do sklepu jedyne co się zmieniło to zniknęło zdjęcie Sody znajdującej się w szklanej butelce ?

 

Więc jak rozumiem zamierzają teraz jawnie wysyłać wszystkim w PETach :)

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.