Skocz do zawartości

US-05 start fermentacji


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

@bielok@zielony07Tylko to są wnioski trudne do oceny, bo nikt nie zapewni takich samych warunków do porównania fermentacji. Często w paczce sucharów jest bardzo dużo (tj. tyle,  że wręcz może być mowa o overpitchingu) i ubicie ich części nie zaszkodzi. Przy 10 l 11° Plato może być ok, przy 20 l i 16° już nie. Poza tym trudno powiedzieć,  czy były uwadniane prawidłowo, czy saszetki miały podobną startową liczbę żywych komórek (czas i warunki przechowywania). Czas trwania lagu też nie jest jedynym wyznacznikiem zdrowej fermentacji i stanu drożdży. To trochę jakby powiedzieć,  że już x lat temu zauważono, że lager fermentuje w 20 stopniach szybciej.  Czy lepiej? Zwykle nie,  czasem pewnie tak (przy konkretnych szczepach lub w konkretnych warunkach), co nie znaczy,  że nie warto wiedzieć, jak jest w teorii i wtedy ewentualnie to świadomie ignorować. Nawet jeśli komuś coś działa (co też trudno ocenić obiektywnie), to też nie znaczy,  że jest to rozwiązanie uniwersalne.

 

Z drugiej strony na pewno rację (jak zwykle :) ) ma @DanielN , że producenci też nie stoją w miejscu i poprawiają produkt.

 

Na Brülosophy dwukrotnie (tu i tu) robili eksperymenty, uogólniając: wyniki były takie,  że trudno (lub nie da się) odróżnić, które jest które. Oczywiście w specyficznych warunkach eksperymentów.

 

Tak czy inaczej, póki na sucharach ktoś się nie zabiera za RISa czy imperialne IPA  zwykle pewnie na jedno wyjdzie,  ważne, żeby smakowało ;) .

Edytowane przez Łachim
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za tą dyskusję - myślę, że następnym razem sypnę na pianę :)

 

Piwo o którym mówiłem w temacie dalej coś nie bulka aczkolwiek na ściance mam widoczną piankę drożdżową na 1-1,5 cm więc chyba ok?


Zanim ta rozmowa doszła do tego momentu to zrobiłem jeszcze jedno piwo na US-05 uwodniłem w 18 zadałem do brzeczki o temp. 18 i wrzuciłem do lodówki ustawiając 15 st.
to było 2 dni temu. Jako że musiałem wrzucić 2 wiadra do 1 lodówki to wtedy zrobiłem tak że to piwo zostawiłem z rozszczelnioną pokrywą, dzisiaj zmieniłem ideę w miejsce rurki fermentacyjne dałem wężyk i weżyk połączyłem z rurką fermentacyjną. W wiadrze ładna pianka drożdże pracują. Tylko czemu nic mi nie bulka ani w jednym ani w drugim? Zauważyłem jednak wypchnięty płyn  w rurce fermentacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.