Skocz do zawartości

Rozcieńczanie brzeczki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

 

 

Planuje swoją pierwszą warkę z zestawu słodów na 20l. Nie mam jednak garnka o wystarczającej pojemności. Z tąd moje pytanie, czy mogę zrobić brzeczkę w garnku 10l , przefiltrować ją, nachmielić, schłodzić i rozcieńczyć z wodą by otrzymać 20l / porządane BLG?

Pozdrawiam

Edytowane przez Jarek.Ogarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jarek.Ogarek napisał:

Cześć

 

 

 

Planuje swoją pierwszą warkę z zestawu słodów na 20l. Nie mam jednak garnka o wystarczającej pojemności. Z tąd moje pytanie, czy mogę zrobić brzeczkę w garnku 10l , przefiltrować ją, nachmielić, schłodzić i rozcięczyć z wodą by otrzymać 20l / porządane BLG?

Pozdrawiam

A w czym zacierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby można. Ale musiałbyś więcej chmielić, żeby po rozcieńczeniu chmiel nie zniknął.

Inna sprawa, że 10 litrowy garnek pozwoli Ci zrobić miniwarkę rzędu 5 - 7 litrów piwa.

Zaizoluj wiaderko z kranikiem, wkręc filtrator i tak zacieraj i filtruj. Wtedy filtrat będzie mógł być gęstszy i po rozcieńczeniu będziesz miał sensowniesze piwo.

 

A co planujesz uwarzyć na początek?

Nie masz od kogo pożyczyć większe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zły pomysł, a garnek 20 l ułatwi Ci to znacząco.

10 l wrzącej brzeczki w garnku 10 l to jest proszenie się o wykipienie, szczególnie przy zadawaniu chmielu.

W 20 litrowym 10 l brzeczki będzie spokojnie wrzeć, bez zagrożenia

A chłodnicę to generalnie warto kupić/ pożyczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość zacierania i warzenia w 20l garnku to bym się nie zastanawiał. Ten mniejszy posłuży i tak do grzania wody na wysladzanie. Na koniec w garnku 20l w wannie czy misce możesz schłodzić brzeczkę do powiedzmy 60 stopni a później możesz chłodzić przy użyciu lodu i wody w misce. Przy chłodzeniu w wannie początkowo temperatura jeszcze spada ale później coraz wolniej się chłodzi i tu zapas lodu na 2 etap bardzo się przydaje. Możesz zostawić też ze 2 butelki wody mineralnej na korektę gestosci bo w 20l garnku pewnie uwarzysz z 16l i ze 3 litry bedziesz musiał dodać. Jak je ochlodzisz to masz od razu kilka stopni mniej na calej brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tylko kilka warek, ale właśnie w garnku 10 l. W ~8l wody zacierałem nawet około 3-3.5 kg słodu. Jeszcze na indukcji. Powiem tak, da się, ale 1) wydajność bierze w łeb niesamowicie, 2) jest ogromny problem z utrzymaniem jednorodnej temperatury, a później ogrzewaniem tej lepkiej masy. Później po gotowaniu uzyskiwałem około 4 - 5 litrów bardzo gęstej brzeczki, schładzałem w zlewozmywaku, wypełnionym zimną wodą do około 70 stopni. Wrzucałem chmiel, później szybciutko schładzałem do około 40 stopni i dolewałem lodowatej wody mineralnej z lodówki. Uzyskiwałem w ten sposób pomiędzy 9 a 12 gotowej brzeczki. Na brak goryczki nie narzekałem. Czy można? Wszystko można, ale teraz jestem po zakupie kociołka i będę w nim warzył. Za 20 litrowe warki jednak bym się nie zabierał w ten sposób, tylko jeżeli już to jak Panowie wyżej pisali. Zaizolowany fermentor z filtratorem. I po filtracji gotowanie. Zimną wodą zawsze na koniec będziesz mógł skorygować baling, jeżeli będzie za wysoki. A jeżeli będzie za niski to można dodać puchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jarek.Ogarek zmienił(a) tytuł na Rozcieńczanie brzeczki

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.