Skocz do zawartości

Kocioł zacierny i duży skok tempetatury


invector

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze moje warzenie z zacieraniem i pierwszy raz na kotle automatycznym. 

Kupiłem taki kocioł ze względu na małą moc kuchenki gazowej i teoretycznie łatwość całego procesu. 

Zauważyłem kilka niedoskonałości tego urządzenia. Pierwsza to różnica w temperaturze wskazywanej przez kocioł a rzeczywistej to prawie 2°C 

Ale najgorsze to pętla histerezy która wynosi 3°C. Podczas gotowania brzeczki jak osiągnęła temperaturę 100°C to ładnie bulgotało, ale jak wyłączyła się grzałka po osiągnięciu zadanej temp. to bulgotanie ustawało aż spadło do 97°C i dopiero wtedy załączała się grzałka i tak w koło. 

Jaki wpływ na produkt końcowy będzie miało takie przerywane gotowanie? 

Dodam że burzliwa wystartowała ładnie. 

Wiem że będę musiał pokombinować z nastawami, ale nie miałem świadomości tego typu problemów przy pierwszej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, invector napisał:

Pierwsze moje warzenie z zacieraniem i pierwszy raz na kotle automatycznym. 

Kupiłem taki kocioł ze względu na małą moc kuchenki gazowej i teoretycznie łatwość całego procesu. 

Zauważyłem kilka niedoskonałości tego urządzenia. Pierwsza to różnica w temperaturze wskazywanej przez kocioł a rzeczywistej to prawie 2°C 

Ale najgorsze to pętla histerezy która wynosi 3°C. Podczas gotowania brzeczki jak osiągnęła temperaturę 100°C to ładnie bulgotało, ale jak wyłączyła się grzałka po osiągnięciu zadanej temp. to bulgotanie ustawało aż spadło do 97°C i dopiero wtedy załączała się grzałka i tak w koło. 

Jaki wpływ na produkt końcowy będzie miało takie przerywane gotowanie? 

Dodam że burzliwa wystartowała ładnie. 

Wiem że będę musiał pokombinować z nastawami, ale nie miałem świadomości tego typu problemów przy pierwszej warce.

Temp zależy od miejsca mierzenia, co do pętli to nigdy nie zwróciłem na to uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, invector napisał:

Ciężko nie zauważyć (przynajmniej w moim przypadku) jak co kilka minut przestaje się gotować, a po pewnym czasie zaczyna i tak w koło przez całą godzinę. 

Dlatego zastanawiam się co wyjdzie z takiego warzenia. 

Co to za kocioł? Moim zdaniem w trybie gotowania histereza zawsze powinna być wyłączona i grzałka na 100% mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie na wyświetlaczu masz jakiś wskaźnik który sygnalizuje załączenie grzania i ciekawi mnie czy to normalne. Na mój gust to 3 * różnicy to trochę dużo. 

Może to też zależy od klasy i tym samym ceny kotla, im droższy tym temperatura utrzymywana jest na jednakowym poziomie. 

Ja mam taki

 

https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna-25-Ltr.html?gclid=CjwKCAjwkYGVBhArEiwA4sZLuDOv_7lY74CvmgunKHzaLm5_BgfT5ACuxajXvpl1Wo1i0oPNimNNNRoC4PUQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, invector napisał:

Ale pewnie na wyświetlaczu masz jakiś wskaźnik który sygnalizuje załączenie grzania i ciekawi mnie czy to normalne. Na mój gust to 3 * różnicy to trochę dużo. 

Może to też zależy od klasy i tym samym ceny kotla, im droższy tym temperatura utrzymywana jest na jednakowym poziomie. 

Ja mam taki

 

https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna-25-Ltr.html?gclid=CjwKCAjwkYGVBhArEiwA4sZLuDOv_7lY74CvmgunKHzaLm5_BgfT5ACuxajXvpl1Wo1i0oPNimNNNRoC4PUQAvD_BwE

Jakaś pompa do tego? Jak wygląda cyrkulacja? Ile wat podczas gotowania?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, invector napisał:

Ale pewnie na wyświetlaczu masz jakiś wskaźnik który sygnalizuje załączenie grzania i ciekawi mnie czy to normalne. Na mój gust to 3 * różnicy to trochę dużo. 

Może to też zależy od klasy i tym samym ceny kotla, im droższy tym temperatura utrzymywana jest na jednakowym poziomie. 

Ja mam taki

 

https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna-25-Ltr.html?gclid=CjwKCAjwkYGVBhArEiwA4sZLuDOv_7lY74CvmgunKHzaLm5_BgfT5ACuxajXvpl1Wo1i0oPNimNNNRoC4PUQAvD_BwE

No Ty masz warnik  tak naprawdę. Bez pompy jak zwykły gar - zawsze będzie sytuacja, że temperatura się nie rozłoży bo niby jak ma to się stać? Grzejesz od dołu i u góry niższa temperatura. Jedyna rada to ciągle mieszać. 

Do gotowania daj 3000W, bez problemu. Warzenie powinno być konkretne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, invector napisał:

Ale ta histereza mnie niepokoi... Jak by było 1°C różnicy między włączeniem a wyłączeniem, to okej, ale 3? 

Może jest możliwość wejścia w jakiś tryb serwisowy i zmiana tej wartości? 

Przy zacieraniu było tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zacieraniu tak samo. 

Muszę wyjaśnić pewną kwestię... 

Sterownik w tym kotle jest dość prymitywny. Ustawia się w nim żądaną temperaturę np. 62°C i czas np 30min. Grzanie startuje i jak osiągnie 62°C to załącza się timer i zlicza czas do tyłu. Jak zejdzie do 0min. Wyłącza się kocioł sygnalizując pikaniem koniec procesu. Wtedy ustawiam kolejne np. 72°C i 30min. 

Podobnie z warzeniem. Nie ma możliwości ustawienie programu tak aby cały proces zaprogramować od początku do końca i cześć. Każdy krok trzeba wpisywać osobno. Nie przeszkadza mi to jakoś specjalnie i to nie z tym jest problem. 

Ocieplenie kotla pewnie zrobię chociaż zauważyłem że przy zacieraniu temperatura przelatywała poza żądaną i to o dwa stopnie. Przy ustawieniu 62°C grzałki się wyłączały a temp. Jeszcze wzrastała do 64 (bezwładność) . Myślę że to załatwi pompka która lepiej rozłoży temperaturę zacieru. Jednak to nie pomoże w kwestii histerezy, grzanie załączy się dopiero jak temp. Spadnie z 62°C do 59°C

I powtarzam, nie ma znaczenia czy zacieram czy warze, bo sterownik nie ma takiej możliwości programowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, invector napisał:

Przy zacieraniu tak samo. 

Muszę wyjaśnić pewną kwestię... 

Sterownik w tym kotle jest dość prymitywny. Ustawia się w nim żądaną temperaturę np. 62°C i czas np 30min. Grzanie startuje i jak osiągnie 62°C to załącza się timer i zlicza czas do tyłu. Jak zejdzie do 0min. Wyłącza się kocioł sygnalizując pikaniem koniec procesu. Wtedy ustawiam kolejne np. 72°C i 30min. 

Podobnie z warzeniem. Nie ma możliwości ustawienie programu tak aby cały proces zaprogramować od początku do końca i cześć. Każdy krok trzeba wpisywać osobno. Nie przeszkadza mi to jakoś specjalnie i to nie z tym jest problem. 

Ocieplenie kotla pewnie zrobię chociaż zauważyłem że przy zacieraniu temperatura przelatywała poza żądaną i to o dwa stopnie. Przy ustawieniu 62°C grzałki się wyłączały a temp. Jeszcze wzrastała do 64 (bezwładność) . Myślę że to załatwi pompka która lepiej rozłoży temperaturę zacieru. Jednak to nie pomoże w kwestii histerezy, grzanie załączy się dopiero jak temp. Spadnie z 62°C do 59°C

I powtarzam, nie ma znaczenia czy zacieram czy warze, bo sterownik nie ma takiej możliwości programowania. 

Póki masz sterowanie histerezą, a nie PID to zawsze będziesz miał przeregulowanie związane z bezwladnością cieplną. Tak jak pisałem to prosty warnik i tyle, Klarstain ma też kotły z pompą, strerownikiem lepszym itp, ale wiadomo to są większe koszty.

 

Godzinę temu, invector napisał:

I powtarzam, nie ma znaczenia czy zacieram czy warze, bo sterownik nie ma takiej możliwości programowania. 

Ale tu nie chodzi mi o sterownik a o grzałkę. Jedynym przypuszczeniem moim było, że 1500W może byc niewystarczająca, żeby utrzymać temperaturę wrzenia. Mimo to radzę spróbować 3000W do gotowania  - zrób testy na wodzie. Jeśli dalej będzie spadać do 97 i załączać grzanie to dramat. Sprawdź manual czy nie ma możliwości ręcznego sterowania mocą, choć wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Suchejroo napisał:

Jeśli dalej będzie spadać do 97 i załączać grzanie to dramat. Sprawdź manual czy nie ma możliwości ręcznego sterowania mocą, choć wątpię.

Będzie, tak jest skonstruowany sterownik. 

Mogę to wyeliminować np. Ustawić 110°C

I włączyć grzanie, nie ma znaczenia czy będzie 1500W czy 3000W wtedy będzie ładnie grzało ale nie załączy się timer. Będę wtedy musiał kontrolować czas zewnętrznym zegarem. 

Trochę to słabe bo po to ten sterownik tam jest aby ułatwiał życie. Ale jak się nie ma co się lubi... 

Tylko wciąż nie mam odpowiedzi na pytanie... 

Co będzie z piwem uwarzonym w takich skokach? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, invector napisał:

Będzie, tak jest skonstruowany sterownik. 

Mogę to wyeliminować np. Ustawić 110°C

I włączyć grzanie, nie ma znaczenia czy będzie 1500W czy 3000W wtedy będzie ładnie grzało ale nie załączy się timer. Będę wtedy musiał kontrolować czas zewnętrznym zegarem. 

Trochę to słabe bo po to ten sterownik tam jest aby ułatwiał życie. Ale jak się nie ma co się lubi... 

Tylko wciąż nie mam odpowiedzi na pytanie... 

Co będzie z piwem uwarzonym w takich skokach? 

 

Jak juz wyżej wspomniano kupiłeś warnik więc nie wymagaj zbyt wiele. Tam jest prosty sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wytrzymałem i po 4 dniach po butelkowaniu otworzyłem jedną butelkę. 

Jeszcze stoją w 23°C w celu nagazowania 

Jutro przeniosę do piwnicy 14°C , ale jest rewelacja ??? przepyszne. To jest to co powinno być. To jest 14 warka którą

Zrobiłem. 13 wcześniejszych zrobiłem z brewkitów i mogę stwierdzić z całą stanowczością że brewkit to gówno. 13 warek razy 23 litry to jest 300 litrów gówna które pije do dziś. Ale skoro nawarzyłem piwa to muszę go wypić. Teraz robię to aby zwolnić butelki dla piwa takiego jakie powinno być. Tylko zacieranie, nie miałem pojęcia jaka to różnica, ale teraz wiem. 

Dziękuję i pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.