Skocz do zawartości

Mech irlandzki - jak? warto?


Przem

Rekomendowane odpowiedzi

Klarowność wychodzi mi trochę poniżej oczekiwań więc tak sobie pomyślałem, żeby spróbować mchu ale już na etapie sposobu użycia jest niezły rozstrzał:

 

pozbierałem info ze sklepów piwowarskich:

 

alepiwo.pl: Mech w ilości 3-5g (około 1 łyżeczka ) na 20l warki,  dodaje się na ostatnie 10 min. gotowania warki. Przed dodaniem preparatu powinno się go przygotować zalewając go połową szklanki ciepłej wody, minimum pół godziny przed użyciem.

homebrewing.pl: Dodajemy go w ilościach 5 g na 10-15 minut przed zakończeniem gotowania brzeczki. Przed użyciem należy mech przygotować dodając go do szklanki ciepłej wody na godzinę przed planowym wykorzystaniem.

browamator.pl: Dawkowanie: przeciętnie ok. 5 g na 20 litrów. Sposób użycia: odważoną porcję mchu wymieszać w wodzie (na każde 100 g mchu 500 ml wody). Pozostawić na 10-15 minut i dodać do brzeczki na ostatnie 10-15 minut gotowania.

twojbrowar.pl: Użycie: 5g/25L. Dodawać 10min przed końcem gotowania brzeczki.

browar.biz: Dodany na ostatnie 10-15 minut warzenia (tj. chmielenia) wytrąca białka występujące w brzeczce, co powoduje mniejsze zmętnienie piwa. Na 20 litrową warkę stosuje się łyżeczkę mchu (3-5 g). Produkt należy rehydratować poprzez zalanie szklanką ciepłej wody na kilka godzin przed użyciem.

homebeer.pl: Zalecane wykorzystanie: ok. 5g na 10-15 minut przed zakończeniem gotowania brzeczki. Na godzinę przed planowym wykorzystaniem mech należy namoczyć w szklance ciepłej wody.

 

i dodatkowo skonfrontowałem to z Palmerem:

 

PALMER:
- str 161: Dodaj 5 minut przed końcem gotowania. Wrzuć środki do klarowania piwa na gorąco. Mieszaj brzeczkę przez minutę, żeby środek rozpuścił się i dobrze rozprowadził w brzeczce. Nie gotuj dłużej niż 5 minut!
- str 207: 5 minut przed końcem gotowania dodaj mech
- str 533: Mech irlandzki wrzuca się na ostatnie 5-20 minut gotowania. Mech jest zwykle dostępny jako suche płatki które uwadnia się przed użyciem. Typowa dawka to 1 łyżeczka na 19L brzeczki (125mg/l)

 

który jak na złość sam jest mocno niekonsekwentny bo raz pisze o 5-20minutach a raz "nie gotuj dłużej niż 5 minut" z wykrzyknikiem. Raz pisze żeby wrzucić do gotującej brzeczki i mieszać żeby się rozpuściło a raz o uwadnianiu

 

 

Podsumowując:

- rozbieżność ilości: 2,4g u Palmera przez 5 gram podawane najczęściej przez sklepy (to jednak 100% różnicy)

- rozbieżność czasu: 5, 10, 10-15, 5-20 minut

- rozbieżność uwadniania: konieczne czy nie

- rozbieżność w uwadnianiu (przy założeniu że uwadniamy) od 10-15min, przez pół godziny, godzinę po nawet kilka godzin

 

no i bądź tu człowieku mądry... :)

 

nie jestem specjalnym detalistą i wiem że browar nie apteka, ale z drugiej strony wartoby wiedzieć czego się trzymać, zamiast wyważać otwarte drzwi

 

 

A teraz 2 pytania do praktyków, jak w temacie:

 

1. przede wszystkim czy warto? No bo jak macie dzięki temu lepsze efekty to jest co kminić a jak to kwiatek do kożucha to może szkoda czasu

 

2. przy założeniu że jednak warto, ile dodajecie i w jakiej procedurze (uwadnianie? moment dodania?)

 

 

PS. mech traktuję jako stosunkowo najprostszy sposób, żelatyny itd itp to jednak otwarcie fermentora, konieczność sterylizacji dodawanego produktu itede itepe. A mech... bach, tak jak chmiel na bezpiecznym etapie. Ostatnio sporo robię na US-05 no i temat klarowności trochę mi zaczął dokuczać. Ale proszę nie gadajmy o US-05, tylko o mchu...

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Przem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno poprawia klarowność brzeczki. Ja dodawałem uwodnione 5 g na ostatnie 15 minut gotowania - wytrącało się więcej osadu (także zawsze trochę więcej strat trzeba liczyć), piwo wychodziło klarowniejsze, negatywnych efektów nie zaobserwowałem.

Od jakiegoś czasu przestawiłem się na whirlfloc - efekty podobne, cena podobna, minimalnie prostsze dodawanie (wg mnie spokojnie wystarcza 0,5 tabletki na 20 litrów na ostatnie 10-15 minut gotowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/1/2022 at 12:11 PM, Przem said:

Podsumowując:

- rozbieżność ilości: 2,4g u Palmera przez 5 gram podawane najczęściej przez sklepy (to jednak 100% różnicy)

- rozbieżność czasu: 5, 10, 10-15, 5-20 minut

- rozbieżność uwadniania: konieczne czy nie

- rozbieżność w uwadnianiu (przy założeniu że uwadniamy) od 10-15min, przez pół godziny, godzinę po nawet kilka godzin

Żadne z tego rozbieżności. Polskie sklepy dają 3-5g, Palmer 2.5g na typową warkę 20l. Nie ma co tego na wadze odważać - 1 łyżdczka wystarczy.

Różnica czasu między 10 a 20 minut również jest pomijalna.

Uwodnienie - polecam, wg. mnie nieco lepiej wtedy działa - albo można dać bliżej wyłączenia palnika.

PS. Whirlfloc to jest to samo co mech irlandzki. Wrzucasz pół tabletki na 20l na 10-15 minut i wsio. Zajmuje mniej miejsca i nie śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.