Skocz do zawartości

Podchloryn sodu


Bolt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
 

Czas na serie wędzonek. Jak zneutralizować podchloryn sodu aby uniknąć apteki w piwie? Rozkłada się od temperatury ale czy wystarczy samo podgrzewanie wody do zacierania? Czy jest tak samo usuwany jak chlor przez pirosiarczyn sodu?  Nie chce żadnego filtra bo to jednorazowe warki. Czy wystarczy zwykle odstanie wody? Jakie macie sposoby? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadwęglan do dezynfekcji też nie jest idealny. Lepszy jest np. Star San. Jeśli chodzi o podchloryn to ponoć płukanie gorącą wodą w dużej ilości i ewentualnie dodatek pirosiarczynu pomagają, ale nie wierzę w dezynfekcję wymagającą spłukiwania, a przy wędzonkach ryzyko chlorofenolu jest spore.

 

Skoro piszesz, że masz go w wodzie, to wiem, że Amerykanie z powodzeniem stosują filtry węglowe i pirosiarczyn w małych ilościach. Odstanie wody chyba może nie być wystarczające.

 

Łatwiej może być też kupić wodę źródlaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bolt napisał:

Tylko że ja mam go naturalnie w wodzie wodociągowej. 

 

No to niezłą masz wodę skoro "naturalnie" występuje on w wodzie ;)

 

Jeżeli masz podwyższony chlor w wodzie to po prostu przegotuj wodę lub odstój w jakimś naczyniu - a następnie zdekantuj ją do garnka zostawiająca z 1 litr na dnie. Nie da to wiele ale trochę chloru się ulotni. Druga sprawa - dzbanki filtrujące z węglem aktywnym zbijają chlor, więc możesz polecieć kranówkę przez dzbanek. Siarkowanie nie ma sensu - zasiarzysz sobie wodę i drożdże Ci nie ruszą ;) Chlor w wodzie kranowej musi też nie przekraczać pewnych norm - woda z kranu musi być zdatna do picia, więc stężenie które w niej występuje nie powinno mieć wpływu na piwo - podczas gotowania i tak wyparujesz go. Bardziej niebezpieczne jest to jak woda stoi w rurach dlatego po powrocie z wakacji warto spuścić najpierw trochę wody, bo reaguje z produktami które odkładają się w rurach - powstają związki chloropochodne, które są rakotwórcze.

 

20 godzin temu, Bolt napisał:

Tak czytałem. Dodam pirosiarczyn albo kupię wodę i tyle. Szkoda mi zniszczyć koźlaka jaki pójdzie do solidnego wymrazania. 

 

Lepiej kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to było uproszczenie z tym naturalnie ;) mowa oczywiście o tym, że dodają go wodociągi. Woda jest dla mnie smaczna i ciagle ja stosuje do innych piw i codziennie pije zwykła kranówkę. 
Po prostu tutaj mam obawy przed apteka. A nie po to sam wędzilem słód etc Mam ambitny plan na dziwnego koźlaka z świerkiem, malinami a do tego wymrazanie i dym :D  
Dzięki @Undeath

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.