Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 53 - Witbier VII

 

Piwo warzone wczoraj, 12-07-2013. Skład:

 

Pilzneński - 1,7 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Monachijski - 0,1 kg

Płatki pszenne - 1,2 kg

Płatki owsiane - 0,5 kg

Łuska gryki - 350 g

 

Kleikowanie płatków w lodówce (zalanie 12 litrami wrzątku) przez 90 minut. Następnie dolanie 3 litrów wody i wsypanie słodów. Temperatura początkowa 67°C. Zacierałem przez 155 minut, w tym czasie spadła do 61°C. Filtracja, pomimo dużej ilości łuski gryki, okazała się koszmarem. Praktycznie nic nie leciało, niewiele też zmieniło podgrzanie do 75°C. Coś ruszyło po dolaniu 5 litrów wrzątku - bardzo powoli zleciało wszystko. Dolana woda do wysładzania zeszła już bez problemów. Ostatecznie chmiel wrzuciłem do brzeczki po trzech godzinach od końca zacierania.

 

Chmielenie:

25 g Styrian Goldings 4,4% AA (granulat) - nie wiem dokładnie ile, ale chyba ze 120 minut

80 g skórki pomarańczy i 5 g zmielonej kolendry - 10 minut

 

Wynik końcowy: 18 l brzeczki, 14°Blg. Niestety podczas gotowania trochę się przypaliło - pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło, ale jak na razie nie wyczuwam tego w aromacie fermentującego piwa, który jest całkowicie zdominowany przez przyprawy, skórki oraz drożdże Belgian Ardennes. Starter z tych drożdży zadałem w temperaturze 28°C. Od nastawienia wody do kleikowania do zadania drożdży minęło około 12 godzin i chyba jest to mój niechlubny rekord.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję dodatkowy filtrator w postaci metalowej siatki połączonej z podziurawioną starą pokrywką od garnka. Jest on ustawiony nad filtratorem z oplotu. Spróbuj coś takiego zastosować, daje fajne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 54 - Witbier VIII

 

Piwo zacierane w sobotnią, upalną noc, 04-08-2013. Skład:

 

Pilzneński - 1,8 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Płatki pszenne - 1 kg

Płatki orkiszowe - 0,4 kg

Płatki owsiane - 0,2 kg

Ześrutowany owies - 0,15 kg

Łuska gryki - 0,2 g

 

Kleikowanie na lenia (zalanie wrzątkiem) w lodówce turystycznej płatków i owsa w 12 l wody przez 2 godziny, następnie dolanie trzech litrów wody i zacieranie całości przez ponad trzy godziny - od 70°C do 63°C. Filtracja znów koszmarna, widzę, że w przypadku płatków dodawanie łuski niewiele zmienia. Jedyną w miarę skuteczną metodą, do której narazie doszedłem, to rozcieńczanie wszystkiego wrzątkiem, czyli na dzieńdobry najlepiej zalać lodówkę do pełna wrzątkiem. Nie pamiętam ile to wszystko dokładnie trwało, ale chmiel wrzuciłem po około trzech i pół godziny od początku filtracji.

 

Chmielenie:

25g Perle 5,5% AA (szyszka) - 60 minut

40 g skórki pomarańczy - 10 minut

40 g skórki pomarańczy i 5 g zmielonej kolendry - 3 minuty

 

Wynik końcowy: 20 l brzeczki 12°Blg. Gęstwa Belgian Ardennes zadana w temperaturze 33°C i po czterech godzinach niestety bardzo żwawo już pracowały w temperaturze 28°C. Mierzyłem wieczorem i było już 23°C, ale zobaczymy, jaki wpływ na piwo będzie miał ten "ciepły start".

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 55 - Belgian Blond Ale

 

Piwo zacierane w czwartek, 15-08-2013. Skład:

 

Pilzneński - 3,5 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Carmel Pils - 0,3 kg

Karmelowy 30 (Strzegom) - 0,1 kg

Aroma - 0,1 kg

Cukier kandyz - 0,5 kg

 

Zacieranie w lodówce, od 69 do 65°C, 70 minut.

 

Chmielenie:

8 g Marynka 7,8% AA (szyszka) - 60 min

19 g Brewers Gold 7 % AA(granulat) - 60 min

Cukier kandyz 0,5 kg - 10 minut

30 g Styrian Goldings 4,4% AA (granulat) - 1 minuta

 

Wynik końcowy jeszcze nie znany - póki co zadałem gęstwę z belgian ardennes, napowietrzyłem i zostawiłem w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 55 - Belgian Blond Ale

 

Gęstość 15°Blg, objetość około 23 l. Ardennesy zadane w temperaturze 27°C, w tej chwili 24°C i mocno pracują. Zastanawiam się, czy będą chciały pójść na spacer, bo jak czytałem na tym forum, to mają do tego tendencję. Na razie podeszły wysoko, ale chyba już piany nie przybywa.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 56 - Belgian Dubbel

 

Piwo zacierane w sobotę, w ostatni dzień sierpnia. Skład:

 

Pilzneński - 3,2 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Monachijski - 0,5 kg

Karmelowy czerwony (Strzegom) - 0,4 kg

Aroma - 0,2 kg

Cara Munich - 0,2 kg

Karmelowy 300 (Strzegom) - 0,1 kg

Cukier kandyzowany - 0,5 kg

 

Zacieranie: w lodówce, 66°C przez 30 minut, następnie dolewka 2 l wrzątku i 69°C do 65°C przez 60 minut.

 

Chmielenie:

15 g Warrior 15,9% AA (granulat) - 60 minut

24 g Styrian Goldings 4,4% AA (granulat) - 15 minut

 

Coś mi nie wyszło to zacieranie zgodnie z planem. Już w garnku widziałem, że brzeczki jest jakoś dużo, gęstość też była niska. Po wlaniu do fermentatora już wiedziałem, że drożdże z niego wyjdą i tak też się stalo. Uzyskałem około 25 l brzeczki o gęstości 13°Blg. Jakby było mało, po rozpoczęciu chłodzenia uświadomiłem sobie, że nie dodałem cukru. Tak więc wspałem go podczas chłodzenia, gdy jeszcze brzeczka była gorąca. Nie zmierzyłem już gęstości po dodaniu cukru, ale myślę, że ma około 15°Blg, czyli sikacz jak na dubbla, ale gdzieś tam w dolnej granicy stylu. Drożdże to gęstwa z belgian ardennes. Piwo w tej chwili intensywnie pracuje, z założonym "blow off tube".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 57 - Mild "biały kruk"

 

Piwo warzone w ostatni dzień lata. Skład:

 

Pale Ale - 2,8 kg

Crystal - 0,17 kg

Cara-red - 0,08 kg

Czekoladowy - 0,21 kg

 

Zacieranie: lodówka turystyczna, od 70°C do 64°C, 75 minut. Po wsypaniu ziarna do wody inne obowiązki oderwały mnie od warzenia, więc tym razem przez ponad godzinę ani razu nie machnąłem łychą w lodówce.Różnicy w wydajności (ani w niczym innym) na razie nie widzę.

 

Chmielenie:

27 g EKG 6,5 % AA (granulat) - 60 min

Pół łyżeczki mchu irlandzkiego - 5 min

 

Wynik końcowy - 10°Blg, około 22 l. Uwodniona torebka US-05 zadana w temperaturze 24°C.

 

 

Warka 56 - Belgian Dubbel

 

Piwo trafiło do butelek w piątek, 20-09-2013. Gęstość końcowa 2°Blg, 24 l, 140 g cukru. W ten sposób zakończyła się moja współpraca z drożdżami Belgian Ardennes, którą oceniam bardzo pozytywnie ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik to już mi służy tylko do gotowania brzeczki, ewentualnie do dekokcji. Dzięki lodówce zacieranie rozpoczynam wieczorem poza kuchnią i wracam do niej z zacierem gotowym do filtracji gdy już dzieci pójdą spać i nikt mi nie "pomaga" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dolanie wrzącej wody

 

Tak myślałem :), a tak z praktycznego punktu widzenia, ile potrzeba wlać wrzątku, aby przeskoczyć z 66°C do tych 76°C przy standardowej 20 litrowej warce, pytam ponieważ sam chciałbym przejść na zacieranie w lodówce

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mash out się nie bawię - może z wyjątkiem wita, ale wówczas wlewam wrzątku do pelna, nie bacząc na temperaturę. Gdybyś jednak chciał to zrobić, to tak jak pisali koledzy, musiałbyś dolać odpowiednią ilość wrzątku, a ilość tą możesz wyliczyć w toolkiecie piwowara, a dokładnie w tym arkuszu:

http://tomasz_zieba.republika.pl/piwo/piwo_obliczenia.xls

zakładka "infuzyjne". W standardowej lodówce (moja ma 27 l) przy zasypie okolo 4 kg, żeby zrobić masch out musisz zacierać na gęsto np. 2,5 l/kg. Przez dolewanie wrzątku do lodówki możesz także robić inne przerwy, np. ferulikową w weizenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 58 - AIPA

 

Pierwsza moja AIPA, którą uwarzyłem w sobotę 5 października miała poniższy skład:

 

Pale Ale - 4,6 kg

Pszeniczny - 0,6 kg

Monachijski - 0,4 kg

Cara-red - 0,14 kg

Karmelowy czerwony Strzegom - 0,06 kg

Pół łyżeczki gipsu piwowarskiego do zacierania.

 

Zacieranie w lodowce - 30 minut w 66°C, następnie dodanie 2,5 l wrzątku i kolejne 60 minut od 70°C do 67°C.

 

Chmielenie:

10 g Warrior 15,9 % AA (granulat) - 60 min

10 g Warrior 15,9 % AA (granulat) - 45 min

10 g Chinook 10,5 % AA (granulat) - 45 min

10 g Warrior 15,9 % AA (granulat) - 30 min

10 g Chinook 10,5 % AA (granulat) - 30 min

15 g Simcoe 11,9 % AA (granulat) - 15 min

15 g Citra 12,7 % AA (granulat) - 15 min

Pół łyżeczki mchu irlandzkiego - 15 min

20 g Simcoe 11,9 % AA (granulat) - 1 min

20 g Citra 12,7 % AA (granulat) - 1 min

 

Wynik końcowy: 21 l pachnącej chmielem brzeczki o gęstości 16°Blg. Gęstwa z US-05 zadana w temperaturze 24°C szybko podjeła pracę.

 

Dodatkowo w piątek 04-10-2013 warka 57 Mild trafiła do butelek - 21 l, gęstość 3°Blg z dodatkiem 70 g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak ;) dobrze receptura wygląda, a co dasz na cichą? I po co monacha tak dużo? Wydaje mi się że i tak piwo będzie dość treściwe przy takim zasypie i zacieraniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.