Jump to content

Chmiel świeży lub mrożony

Recommended Posts

Telewizja i reklamy szkodzą, ale udało im sie zainspirować reklamą o piwie z chmielem mrożonym.

W ubiegłym sezonie , uwarzyłem piwo z chmielu zerwanego prosto z krzewu. Magnum + sybilla.

w czasie gotowania prześliczny zapach chmielu, po fermentacji także, prawie tak silny jak te piwa z dodatkami

w czasie dojrzewania piwa zapach i smak ulegały znacznym zmianom. po miesiącu  intensywny zapach chmielu osłabł,pojawiło sie nieco zapachy/ smaku trawy.

Trawiastość nie była zbyt intensywna  a piwo pijalne. obecnie  po blisko roku piwo jest poprawne.

Pomysłowy Dobromir  wymyślił, że  może nie będę się bawił z suszeniem chmielu, tylko cwanie zapakuję próżniowo  po 200g, i do zamrażarki .

Następna warka wypadła w marcu. i tu niespodzianka ,  chmiele mrożone po wyjęciu z opakowania pięknie pachniały, podczas warzenia zero zapachu, goryczka bardzo słaba

( trzeba wziąć po uwagę kłopoty z przeliczaniem chmielu suszonego i mokrego  ok 5x więcej). Chmielu jak by nie było, znikł, poratowałem się suszonym.

Z mojej strony polecam warzenie piwa w okresie zbioru chmielu, wyszło fenomenalnie, z dal od tych chemicznych zapachów w piwodajniach.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczania z chmielem świeżym lub mrożonym, podzielcie się

Piore

A to gdzie trzymałeś chmiel przed reklamą? Wszyscy trzymają w zamrażarce.
Ja jedynie ostatnio zrobiłem piwo z chmielu wsypanego na cicho do piwa.
Po zabutelkowaniu wziąłem ten chmiel i dodałem na koniec gotowania następnego piwa. Wyszło dobrze.

2 godziny temu, p_adamski napisał(a):

chemicznych zapachów w piwodajniach.

Ło!

Weź coś więcej opowiedz bo brzmi srogo.

PS. Poprawilem ort w temacie.

• zasada changed the title to Chmiel świeży lub mrożony