Skocz do zawartości

Długość fermentacji


ViennaMate

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory wykonałem dopiero pięć warek, właściwie to piąta jest dopiero na burzliwej. Tak naprawdę tylko pierwsza warka - nota bene jedyna z brew kitu - fermentowała w spodziewanym tempie. Każda następna fermentowała szybciej niż opisy, które dałem radę znaleźć na tym czy na innych forach. 

Gwoli ścisłości - mam na burzliwej Rauchweizena na drożdżach FM41 i po przeczytaniu wpisów na temat Weizenów spodziewałem się ospałych i wolno pracujących drożdży. Zrobiłem dość prosty starter na 24 godziny przed zadaniem i drożdże pracowały już po 8 godzinach, a po 36 godzinach zjadły... 7,5 stopnia Blg. 

Czy to normalne? Czy mam jakieś powody do niepokoju? Temperatura brzeczki przy zadaniu drożdży to około 25 stopni, czyli wysoka, ale nie ekstremalna. Od tego momentu cały czas temperatura wynosi 21°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wysokiej temperaturze na starcie, to nic dziwnego. Błąd jaki popełniłeś, to zadanie w wyższej temp oraz jej późniejsze obniżenie. U mnie startują w 17°C i po dwóch dobach podnoszę codziennie o 0,5°C dochodząc do 22°C na koniec fermentacji. Zwykle to trwa około 8 do 10 dni. Możesz spodziewać się fuzli, po których jest kac, a w aromacie wyczuwalny alkohol.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał(a):

Przy takiej wysokiej temperaturze na starcie, to nic dziwnego. Błąd jaki popełniłeś, to zadanie w wyższej temp oraz jej późniejsze obniżenie. U mnie startują w 17°C i po dwóch dobach podnoszę codziennie o 0,5°C dochodząc do 22°C na koniec fermentacji. Zwykle to trwa około 8 do 10 dni. Możesz spodziewać się fuzli, po których jest kac, a w aromacie wyczuwalny alkohol.

Nigdy nie było alkoholu w aromacie ani w smaku. A kac to nie wiem, nigdy nie piję tyle żeby móc to sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje możliwość niedofermentowania piwa. Zaczynasz w górnej granicy lub wyższej, następnie obniżasz temperaturę, drożdże mogą stać się ospałe i leniwe. Poza tym w niższych temperaturach wydzielają mniej produktów ubocznych fermentacji, które konsumują w trakcie jej podnoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.