Skocz do zawartości

Dodawanie syropu cukrowego na cold crash


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

używam do fermentacji zbiorników stożkowych i ciągle mam problem z dodawaniem glukozy do refermentacji. Obecnie przelewam piwo do butelek i sypię glukozę, ale sposób jest mało precyzyjny i można łatwo złapać infekcję, a dodatkowo chce dodawać wit C jako przeciwutleniacz i ciężko odmierzyć  dawkę na jedną butelkę. 
 

Próbowałem zrobić syrop i dać do fermentowa, ale nawet po spuszczeniu drożdży ze stożka zostaje ich trochę na ściankach i po zamieszaniu piwo jest bardzo mętne i zrobiony cold crash nie ma sensu.

 

Teraz wpadłem na pomysł, żeby na początku Cold Crash dodać syrop cukrowy i zostawić na 1-2 dni w temperaturze 1 stopni. W takiej temperaturze drożdże nie powinny pracować i nie przejedzą mi cukru. Co o tym myślicie? 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mimo że to jest poza normalnym zakresem pracy drożdży, w jakiejś części mogą przejeść cukier. Możesz to sprawdzić dodając do roztworu cukru w słoiku odrobinę gęstwy i zostawiając w lodówce na czas analogiczny jak cold crash, a potem sprawdzić, czy część przefermentowała. Nie jest to dokładny eksperyment, ale wydaje mi się, że będzie niezłym przybliżeniem tego, co się dzieje.

Może warto dać syrop do kega i wymieszać całość w kegu, może z dodatkiem wit. C? Druga opcja to klarowanie, np. żelatyną. Inna możliwość to dropsy cukrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eselchen napisał(a):

Cześć, 

używam do fermentacji zbiorników stożkowych i ciągle mam problem z dodawaniem glukozy do refermentacji. Obecnie przelewam piwo do butelek i sypię glukozę, ale sposób jest mało precyzyjny i można łatwo złapać infekcję, a dodatkowo chce dodawać wit C jako przeciwutleniacz i ciężko odmierzyć  dawkę na jedną butelkę. 
 

Próbowałem zrobić syrop i dać do fermentowa, ale nawet po spuszczeniu drożdży ze stożka zostaje ich trochę na ściankach i po zamieszaniu piwo jest bardzo mętne i zrobiony cold crash nie ma sensu.

 

Teraz wpadłem na pomysł, żeby na początku Cold Crash dodać syrop cukrowy i zostawić na 1-2 dni w temperaturze 1 stopni. W takiej temperaturze drożdże nie powinny pracować i nie przejedzą mi cukru. Co o tym myślicie? 

 

Ale kombinujesz...

Załóżmy, że masz 40 butelek do zabutelkowania i chcesz uzyskać 2.5vol (131gr cukru)

Rozpuszczasz te 131gr cukru w 200l wody

Ustawiasz butelki w rzędach po 5

Teraz bierzesz strzykawkę 20ml, napełniasz całą i do każdej butelki dawkujesz po 4ml

I masz aptekarską precyzję.

Wit C też możesz tam rozmieszać (tylko nie w gorącym roztworze)

 

Bawienie się w mieszanie piwa, żeby cukier/glukoza się rozpuściły i osiągnęły jednakowe stężenie w całej objętości piwa to najlepszy sposób na jego natlenienie, a chyba dziś włąśnei o tym problemie pisałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fotohobby napisał(a):

 

Ale kombinujesz...

Załóżmy, że masz 40 butelek do zabutelkowania i chcesz uzyskać 2.5vol (131gr cukru)

Rozpuszczasz te 131gr cukru w 200l wody

Ustawiasz butelki w rzędach po 5

Teraz bierzesz strzykawkę 20ml, napełniasz całą i do każdej butelki dawkujesz po 4ml

I masz aptekarską precyzję.

Wit C też możesz tam rozmieszać (tylko nie w gorącym roztworze)

 

Bawienie się w mieszanie piwa, żeby cukier/glukoza się rozpuściły i osiągnęły jednakowe stężenie w całej objętości piwa to najlepszy sposób na jego natlenienie, a chyba dziś włąśnei o tym problemie pisałeś

Super pomysł z dozowaniem syropu strzykawką do każdej butelki. W tygodniu będę butelkował dwa fermentory i przetestuję patent.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.