Skocz do zawartości

Maceracja chmielu


zokol

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem koledzy. Przyszedł mi do głowy pomysł, aby macerować chmiel w mocnym (40-60%) alkoholu, przed dodaniem go na zimno. W teorii, miałoby to ułatwić uwalnianie olejków aromatycznych i zapobiec ewentualnej infekcji. 

Co myślicie, o takim pomyśle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zokol napisał(a):

Czołem koledzy. Przyszedł mi do głowy pomysł, aby macerować chmiel w mocnym (40-60%) alkoholu, przed dodaniem go na zimno. W teorii, miałoby to ułatwić uwalnianie olejków aromatycznych i zapobiec ewentualnej infekcji. 

Co myślicie, o takim pomyśle? 

A ta infekcja to od czego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anteks napisał(a):

A ta infekcja to od czego?

 

Pewnie jestem przewrażliwiony, ale czytałem, że jest takie ryzyko. Jest jeszcze kwestia rozpuszczania się olejków aromatycznych w alkoholu. Czy choćby patrząc na to pod kątem, miałoby to jakikolwiek sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko infekcji jest przede wszystkim od warzenia piwa w domu :)

Akurat chmiel na zimno z zachowaniem minimalnych zasad higieny (czyste ręce, czyste opakowanie chmielu, w miarę czyste pomieszczenie) jest jednym z mniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, anteks napisał(a):

 

ps ten mocny alkohol z tymi rozpuszczonymi olejkami dodasz by podnieść % piwa?

W żadnym razie. Wyliczyłem, że dodanie 100ml , 40% alkoholu  , do 20l warki, zwiększyłoby całkowitą zawartość o niecałe 0,2 % . Chodziło mi wyłącznie o olejki. W każdym razem, chyba sobie odpuszczę ten pomysł. Przynajmniej, na razie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zokol napisał(a):

W żadnym razie. Wyliczyłem, że dodanie 100ml , 40% alkoholu  , do 20l warki, zwiększyłoby całkowitą zawartość o niecałe 0,2 % . Chodziło mi wyłącznie o olejki. W każdym razem, chyba sobie odpuszczę ten pomysł. Przynajmniej, na razie :P

w tych 100ml to ile chciałeś tego chmielu macerować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, anteks napisał(a):

w tych 100ml to ile chciałeś tego chmielu macerować?

Myślałem o okolo 50g i przemyślałem to. Żeby nie wyszła z tego  pulpa, musiałbym dodać znacznie więcej alkoholu. Odpuszczam temat. Dziękuję za dyskusję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.