Skocz do zawartości

Browar "Kar-Kamis"


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Kożuch zebrany chochelką, prezentuje się bez tego badziewia o wiele lepiej. Po tygodniu fermentacji spadło do niecałych 3blg. Po próbie na pierwsze wrażenie bardzo łagodne-słodowe a po chwili dość intensywna goryczka. Widocznie marynka w tym sezonie ma dużo alfa. Wieczorem przelewam na cichą i zastanawiam się czy chmielić na zimno, a jeśli tak to ile granulatu lubelskiego (tylko taki aromat mam) dodać? Jeśli dodam to przy przelewaniu najpierw na dno dam granulat a potem przeleję. Chyba w ten sposób powinno się lepiej wymieszać. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warka #18 Dziwne IPA przelane na cichą z dodatkiem 20g granulatu lubelskiego w trakcie zacierania czegoś takiego:

 

3,8 kg pilzeński

400g Caramunch typ I

Płatki owsiane błyskawiczne 200g.

Płatki pszeniczne błyskawiczne 200g.

Granulat lubelski 65g. typ 45

Zacieranie:

52 stC 20 min

64 stC 30 min

72s tC 30 min

Gotowanie:

75min. w 15 min 30g. , w 65 15g. , w 70 20g. lubelski

Co do drożdży to już mam problem. Miały być s-23 czyli typowy lager, ale gęstwa jak się okazało nie wystartowała :cool: . Za chwilkę dodaję gęstwę z us-05 i niech się dzieje co chce . Nazwa warki #19 brzmi "Lagerowe Ale" :)

 

P.S. wyszło 24l 12Blg

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo gryczane #16.

Piwko jak dla mnie troszeczkę za mocne. Posmak gryki troszkę duży. Odczucie wytrawności, piana niezbyt obfita, ale gęsta i kremowa :P . Kilka fotek poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne warka #17.

Bardzo ładna piana, a w smaku dominują goździki z nutką banana. Dzikus którego dodałam na końcu gotowania nie zrobił jakiegoś dziwnego smaku. Ogólnie piwko dobre :P . I kilka fotek poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia, piękna piana :P, ja rozlałem w czwartek mojego pszeniczniaka. Już nie moge się doczekać kiedy będzie gotowy. Przechodząc obok piwa patrze i oblizuje się ze smakiem. Pewnie nie będę mógł się doczekać i otworzę pierwszą butelkę po tygodniu leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pszenicznym to zawsze piana jest większa, przynajmniej u mnie. To gryczane jak pamiętam ważyłeś wg przepisu z ksiazki BA. Trochę poczekaj będzie coraz lepsze. JK

Z pianą to faktycznie standard. W pszeniczniaku moim zdaniem nie piana lecz smak jest najważniejszy, a piana tak jak piszesz zawsze będzie większa, ale nie lepsza jakościowo i smakowo. Uwielbiam piankę gęstą i trwałą taką jak "bita śmietana", jest to preludium do napicia się tego co misie lubią najbardziej :) . Niestety nie mam książki z BA i gryczane to był mix przepisów z forum browar.biz i strony BA z moim wymysłami. Piana w gryczanym była taka jak lubię. Musiałem zastosować drożdże górnej fermentacji zamiast dolnej, bo nie mam chłodni.

Trochę poczekaj będzie coraz lepsze

Niestety rozdałem i wypiłem :P . Dochodzę do wniosku, że musiałbym robić warki po przynajmniej 50l. :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę czyli 02.08.08 warzyłem takie coś:

Pilzeński 2kg

Carahell 200g

Caraaroma 50g

Miód wielokwiatowy 1,3kg

Cukier kandyzowany 250g

11 kulek jałowca

15g. świeżo startego imbiru

Marynka szyszki 20g

Lubelski szyszki 30g

Drożdże US-05 gęstwa

 

Zacieranie:

52°C 15min.

63°C 45min

72°C 20min

Gotowanie:

70 min, w 10min marynka, w 55min lubelski . Miód wcześniej sycony 30min. Cukier kandyzowany w 60min. i 11 kulek jałowca oraz 15g. świeżo startego imbiru

Wyszło 25l. 12,5°Blg Warka zyskuje nazwę #20 "Miodowe Ale"

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za ciosem dzisiaj następna "warka" #21 "miodowe srtong ale"

Sycenie 1,8kg. miodu 30min. w 12l. wody

Gotowanie 30min.

Od początku 20g marynka szyszka. W15 min. 300g karmelu cukrowego, w 25min 15g lubelski szyszka

Drożdże Wyeast 1388 Belgian Strong Ale gęstwa

Wyszło ok. 11l. 14,5°Blg

Piękny czerwono-burgundowy kolor i przedziwny jak na warkę miodowy zapach ciekawe co z tego wyjdzie :lol:

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co z tego wyjdzie -piwo miodowe- odpowiedź jest prosta. Nie zapomnij o sąsiedzie zza miedzy JK

Albo wyjdzie "piątniak szampanowo-chmielowy" :lol: . O sąsiedzie zza miedzy nie zapomnę, masz to jak w banku! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#20 "Miodowe Ale" powinna być już w niedzielę na cichej, a ja notorycznie siedzę w pracy. Przeleję najwcześniej w środę może w czwartek :) . Tragedia czasowa trwa :D .

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzy dni temu warka warki #19 "Lagerowe Ale" po od fermentowaniu do 2,5°Blg trafiło do butelek z dodatkiem 200g. glukozy.

Zdekantowałem też warkę #20 "Miodowe Ale" od fermentowało do 1,5°Blg, warka bardzo dziwnie pachnie. miód robi swoje :beer: .

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar we "warce" #21 "miodowe srtong ale" wykazał 1°Blg . Chyba jutro przeleję na cichą, a po 3-4 dniach zabutelkuję z dodatkiem 50g. glukozy. Co ciekawe warka straciła piękny czerwono-burgundowy kolor i wygląda jak pils, za to w smaku przypomina reds'a. Chyba żona nałogowa abstynentka się ucieszy :) .

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#21 to raczej miód pitny tak wnioskuję z receptury. Jeżeli to piwo to 3-4 dni cichej to mało. 11 litrów to 22 butelki po 3-4 g glukozy na butelkę to jest ok. 70-90 gram glukozy. Można mniej tylko dłużej poczekasz na nagazowanie. JK

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Warka" #21 "miodowe srtong ale" przelana na cichą. Blg rzeczywiście spadło do 0 , niezły obrazek :D . W smaku redso-podobne, a zawartość alkoholu testowana na smak mnie powaliła. Jak pomyślę że dodam jeszcze ok. 4g glukozy jak pisał Wena do re fermentacji to będzie jeszcze mocniejsze, niestety nie lubię mocnych piw, a nie zamierzam go rozcieńczać. Czy może mnie ktoś z was oświecić jak obliczyć zaw. alk. z 14,5°Blg odfermentowane do zera plus powiedzmy 80g. glukozy dodane do 11l. ?

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj warka #20 powędrowała do szkła z dodatkiem 230g. glukozy Od fermentowało 1 do1,5°Blg . Troszkę imbiru i jałowca w połączeniu z miodem namieszało bardzo w smaku i aromacie. Piwko zdecydowanie musi poleżeć spokojnie aby się uspokoiły smaki i aromaty, chociaż tego się spodziewałem. Do butelek trafiła też "warka" #21 po od fermentowaniu do 0°Blg :) . Dodałem 100g. glukozy bo uznałem że trzeba "szampana piwno-miodowego" nieco bardziej nagazować. Do pięciu butelek dodałem też po jednym goździku. Na tym kończę eksperymenty z nie piwami lub pół piwami i otwieram sezon lagerowy i basta! :)

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj powstała warka #22 "Wariacja Urquellowa"

 

3,5 kg pilzeński

0,5 pilzeński prażony 1godz./110°C

0,28 carahell

0,035 zakwaszający

0,5 płatki ryżowe błyskawiczne

0,4 płatki jęczmienne błyskawiczne

 

50g. żatecki szyszka

30g. lubelski szyszka

 

łyżeczka mchu irlandzkiego

 

drożdże WYEAST Urquell

 

Zacieranie

Poraz pierwszy zacierałem dekokcyjnie.

Słody wsypane do 15l. wody 50°C podgrzane do 64°C 10 min

dekokt 1/3 zacieru: 74°C 20 min, gotowanie 10 min. W tym czasie kocioł odpoczywał szczelnie opatulony w koc.

po zmieszaniu dekoktu z zacierem głównym 30 min w 72°C

podgrzanie do 75°C 10 min , filtrowanie.

 

Gotowanie

75min. od początku 30g. lubelskiego i 20g. żateckiego. Na ostatnie 15min. 30g. żateckiego i mech irlandzki.

Schłodzone do 19°C , zadany litrowy starter z gęstwy i przeniesione do pomieszczenia o temp. 8°C

Wyszło okolo 28l. 12,5°Blg , wydajność 68%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.