Skocz do zawartości

Browar "Kar-Kamis"


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

No to skosztuj. Wystarczy sięgnąć do piwniczki ;) Wygląd może mylić :)

Wygląd wcale nie mylił. Piwo rewelacja. Ładny, jasny kolor, lekko mętne takie jak być powinno. Bogata piana, tak trwała, że została na dnie szklanki po wypiciu piwa :). W zapachu dominują goździki, banany prawie nie wyczuwalne, ogólne zapach bardzo przyjemny. Smak bardzo dobrej pszenicy, zrównoważony z bardzo lekką goryczką.

Dzięki Jejski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skosztuj. Wystarczy sięgnąć do piwniczki :D Wygląd może mylić :cool:

Wygląd wcale nie mylił. Piwo rewelacja. Ładny' date=' jasny kolor, lekko mętne takie jak być powinno. Bogata piana, tak trwała, że została na dnie szklanki po wypiciu piwa :). W zapachu dominują goździki, banany prawie nie wyczuwalne, ogólne zapach bardzo przyjemny. Smak bardzo dobrej pszenicy, zrównoważony z bardzo lekką goryczką.

Dzięki Jejski :)[/quote']

Jestem pod wrażeniem, że z własnego słodu pszenicznego i drożdży wb-06 , specjalistka od pszenicy pisze takie rzeczy. Cały czas tęsknię do piwa bardzo "bananowego". Raz udało mi się uwarzyć "banana w butelce" i do teraz nie wiem jakim sposobem. Przeważnie dominują w moich pszenicach estry goździkowe, a nie ma równowagi z bananowymi :| Dziękuję Dori.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z własnego słodu pszenicznego i drożdży wb-06 , specjalistka od pszenicy pisze takie rzeczy. Cały czas tęsknię do piwa bardzo "bananowego". Raz udało mi się uwarzyć "banana w butelce" i do teraz nie wiem jakim sposobem. Przeważnie dominują w moich pszenicach estry goździkowe, a nie ma równowagi z bananowymi :) Dziękuję Dori.

Nie przesadzaj z tą specjalistką :cool:

Sama byłam zaskoczona, że ze słodu własnej produkcji można zrobić tak wyśmienite piwo :D

Może za brak "bananów" odpowiada temperatura fermentacji? W jakiej temperaturze fermentowałeś to piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 19°C

Spróbuj następnym razem podnieść temperaturę fermentacji.

Szkoły są różne, już nie raz były dyskusje w jakich temperaturach powstaje więcej "goździków", a w jakich więcej "bananów". Według mnie w wyższych temperaturach powstaje więcej estrów, a więc i octanu amylu odpowiedzialnego za zapach bananowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas tęsknię do piwa bardzo "bananowego".

No popatrz, a ja odkąd spróbowałem pszeniczki Weihenstephana próbuję zrobić piwo goździkowe, i mi nie wychodzi. Tzn., raz wyszło, ale w pilsie :cool:

 

Co do teorii: goździk to fenol, banan to ester; czyli jak chcesz dużo bananów musisz zwiększyć produkcję estrów, które z kolei są produkowane głównie w fazie rozmnażania drożdży, czyli może pomóc agresywne natlenianie i zadanie nieco za małej ilości drożdzy. Temperatura też powinna pomóc, ale niekoniecznie, bo mogą powstać posmaki "gumy balonowej" która przykryje banany. Mozesz też zrezygnowac z innych posmaków które tłumią banany: goździków (zrezygnuj z przerwy ferulikowej), chmielu (mało - 10 IBU) i karmelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemna Pszenica #32 dofermentowała na cichej do 2,5°Blg i już siedzi w butelkach z dodatkiem 140g. cukru i 105g. glukozy. Jest to największa warka jaką zrobiłem! Mam 56 butelek 0,5l i dwie 0,65l :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie red-brown Ale #33 po tygodniu burzliwej w temp. 15°C odfermentowało do 2-2,5°Blg . Wymyśliłem sobie żeby fermentować to piwo prawie jak lagera, czyli w możliwie małej temp. jak dla drożdży Danstar Nottingham . W smaku dość mocno akcentuje się chmiel, zwłaszcza żatecki. Drożdże dostają odemnie ksywę "Żarłacze Szare" :) , jedzą wszystko co dostaną, nawet chyba fermentaror :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #26 "Bohemian Pilsener Konkursowe"

...

Jak będzie przed ostatnie w turnieju to będę szczęśliwy :D

Spokojnie Jejski, Ty za skromny jesteś :) Piwo wyszło bardzo dobre, o solidnej pianie, właściwym nasyceniu, ładnie się wyklarowało. Zapach ładny chmielowy, w smaku również bardzo dobry, dobrze nachmielony pils. Przepraszam za zwięzły opis, ale poetą nie jestem, napiszę jeszcze tylko, że wypiłam z naprawdę z dużą przyjemnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwięzły opis, ale poetą nie jestem,

a wcześniej nasza first lady napisała

 

marcin napisał:

 

witam panowie

 

... i takim sposobem zostałam zwolniona z udzielania odpowiedzi cool

:) Nie mogłem się powstrzymać od złośliwości. A teraz Zapraszamy Dori do tego wątku http://www.piwo.org/forum/t1124-Receptura-na-%22Noteckie%22.html i poprosimy o recepturę :)

 

Edyta. No tak trochę mało to może wynkika, ale napisała poetą, a nie poetką :)

Edytowane przez cyfronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwięzły opis' date=' ale poetą nie jestem,[/quote']

a wcześniej nasza first lady napisała

 

marcin napisał:

 

witam panowie

 

... i takim sposobem zostałam zwolniona z udzielania odpowiedzi cool

:) Nie mogłem się powstrzymać od złośliwości. A teraz Zapraszamy Dori do tego wątku http://www.piwo.org/forum/t1124-Receptura-na-%22Noteckie%22.html i poprosimy o recepturę :)

 

Edyta. No tak trochę mało to może wynkika, ale napisała poetą, a nie poetką :)

Kurcze, zanim przeczytałam edit to musiałam pół kufla saisona wypić, ale w końcu zajarzyłam o co chodzi :) Widzisz poetą nie jestem i nie zostanę, a poetką kto wie... ;)

Twoje zdrowie moim saisonem ;):):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przerywam chwilowe milczenie! 10 dni temu uwarzyłem pszeniczne i nie zmierzyłem początkowego °Blg i nie z mojego pomysłu fermentacja przebiega na nie ocieplonym strychu, czyli w dzień ok. 30°C w dni słoneczne i ok 15°C w nocy. Skoro nie miałem wyboru co do temp. fermentacji i zostałem postawiony przed eksperymentem w temacie: " Wpływ wahań temperatury fermentacji na produkcję estrów i fenoli w piwie pszenicznym". Drożdże to WB-06. Potrzymam na tym strychu do dwóch tygodni i będę butelkować bez cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warki #33 I #34 dwa dni temu powędrowały do butelek. W moim życiu trwa nieustająca walka z przebudową podwórka i letnią kuchnią czyli w zasadzie przyszłą główną siedzibą mojego browaru. Osadziłem "nowe" drzwi, naprawiłem dach, zbiłem tynki, zainstalowałem kanalizację, a przede mną instalacja wodna, tynkowanie, kafelki, instalacja elektryczna i internetowa, malowanie, wyciąg kominowy, meblowanie itd. itp. Kiedy skończę tego nawet najstarsi Indianie nie wiedzą. :rolleyes:

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim życiu trwa nieustająca walka z przebudową podwórka i letnią kuchnią czyli w zasadzie przyszłą główną siedzibą mojego browaru. Osadziłem "nowe" drzwi, naprawiłem dach, zbiłem tynki, zainstalowałem kanalizację, a przede mną instalacja wodna, tynkowanie, kafelki, instalacja elektryczna i internetowa, malowanie, wyciąg kominowy, meblowanie itd. itp. Kiedy skończę tego nawet najstarsi Indianie nie wiedzą. :rolleyes:

Jejski, widze że inwestujesz w browar, normalnie podziwiam i gratuluję :)

wszysy z niecierpliwością oczekują otwarcia twego browaru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przerywam ciszę! Po ponad trzy tygodniowej przerwie spowodowanej zmianą łącza i znacznie dłuższej powodowanej moimi remontami coś w końcu napiszę :monster: . Czasami gościnnie zerkałem na forum gdy nie miałem łącza, ale sił i okazji do pisania brakowało :/ . Remont browaru prawie na ukończeniu. Brakuje tylko blatów, osadzenia zlewozmywaka itp. oraz instalacji elektrycznej. I z instalacją jest chyba największy problem bo sam z zawodu jestem elektrykiem, chyba trzeba zatrudnić fachowców :P . W piwnicy pusto, we fermentatorach też, nic puki co nie warzę, jest po prostu strasznie! Ten sezon spisuję na straty. Jakąś warkę jeszcze w moim nowym browarze popełnię ale nie będzie to pełnia satysfakcji. Nie truję więcej i pozdrawiam całą ekipę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.