Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji pytanko w temacie "kobiecego" piwa: czy ktoś ma doświadczenia w piwie o smaku kawowym? Najlepiej też z resztek. Wyobrażam sobie, że zamiast soku malinowego można by dodać kawy rozpuszczalnej, zaparzonej i ostudzonej. Tylko jakiej i ile?

 

 

 

http://www.piwo.org/topic/9629-browar-domowy-wonneberg/page__st__20/

warka #31, tyle że nie z resztek a normalnie uwarzone piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xylitol niestety fermentuje, przynajmniej większość tego, który jest u nas dostępny. Słodzik z Lidla składa się z cyklaminianu sodu i sacharynianu sodu. Dla mnie neutralne smakowo, a na pewno lepsze niż aspartam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xylitol niestety fermentuje, przynajmniej większość tego, który jest u nas dostępny. Słodzik z Lidla składa się z cyklaminianu sodu i sacharynianu sodu. Dla mnie neutralne smakowo, a na pewno lepsze niż aspartam.

Nie fermetuje! Cukier który jest do niego dosypywany i owszem. Trzeba kupować u sprawdzonych sprzedawców. Niestety raz się kumpel naciął. Sprawdzaliśmy 3 różne, jeden trefny fermentował. Reszta cisza przez tydzień. Zaczął gdy dosypaliśmy cukru. (to tak żeby sprawdzić czy drożdze żyją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie fermetuje! Cukier który jest do niego dosypywany i owszem. Trzeba kupować u sprawdzonych sprzedawców. Niestety raz się kumpel naciął. Sprawdzaliśmy 3 różne, jeden trefny fermentował. Reszta cisza przez tydzień. Zaczął gdy dosypaliśmy cukru. (to tak żeby sprawdzić czy drożdze żyją)

Ja wiem, że prawdziwy ksylitol nie fermentuje, tylko domieszki do niego, ale wiem też, że ciężko kupić bez domieszek. Albo może tylko ja mam takiego pecha. Niby sklep w którym kupuję jest godny zaufania, ksylitol nie jest chiński tylko ponoć z fiński (chociaż brzmi podobnie ;) ), a fermentuje.... Poza tym w nadmiarze powoduje "szybszą przemianę materii" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując wątek, dodam, że to piwo miodowe to jest rekord świata :) Miód to był ciemny-jesienny (jakoś tak) z akcji miodowej z wino.org - smak wielokwiatowy z wyraźną, ale nie mocną nutą gryki. Do refermentacji też dałem miód, ale trochę za dużo - 10 g/l - liczyłem, że ma mniej cukru fermentowalnego. Proponuje 8 g/litr.

 

Fermentacja w zimnej piwnicy - 15-17°C. Warzone 1,5 miesiąca temu, a już znika w zastraszającym tempie....

 

 

Warka #49 Miodowe

 

- Pilzneński - 3 kg

- Caramunich I - 0,15 kg

- Abbey - 0,85 kg

- Płatki owsiane - 0,4 kg

- Ksylitol - 0,75 kg

- Miód - 4 kg

 

- Challenger 45 g - 60 min

- Fuggles 12,5 g + Styrian Goldings 12,5 g - 10 min

- Fuggles 12,5 g + Styrian Goldings 12,5 g - 5 min

 

Wyszło około 40-45 l, 16 BLG, S-04

 

"Popełniłam" właśnie piwo po raz drugi (tylko w większej porcji)... Zbyszku, raz jeszcze dziękuję za świetną recepturę! :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego wątku nakręciłem się na takie malinowe piwko dla mojej ukochanej. Pomysł mam taki, żeby zrobić normalną zacieraną warkę ~12Blg, 20L, 25IBU.

Po burzliwej połowę takiej warki chcę przelać zaciągając część gęstwy do drugiego fermentora i teraz kolejno do obu dodać po dwie butelki syropu malinowego i po bańce wody 5L i ew. herbatkę chmielową. Dosłodzić przed rozlewem zamierzam ksylitolem (jeśli znajdę gdzieś na miejscu) ,lub słodzikiem jakimś od biedy. Czy takie piwko później przelewać na cichą?

Czy taki zasyp będzie ok?

 

Pilzneński - 3,5kg

Wiedeński - 0,5kg

Karmelowy 30 - 0,3kg

Bursztynowy - 0,3kg

Challenger ok.20g na 60min

East kent goldings ok.20g na 10min

 

Zacieranie

10min 62°C

70min 72°C

Wszelkie sugestie mile widziane :)

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzliwej połowę takiej warki chcę przelać zaciągając część gęstwy do drugiego fermentora i teraz kolejno do obu dodać po dwie butelki syropu malinowego i po bańce wody 5L i ew. herbatkę chmielową.

Trochę to skomplikowane :(

IMHO, ak nie robisz tego piwa z resztek po rozlewie innego, tylko od początku, to nastaw od razu wszystko razem (nachmiel brzeczkę, dodaj sok i wodę) do fermentacji.

Odpadnie Ci kilka operacji i zaoszczędzisz na czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że syrop dobrze jest dodać po burzliwej żeby nie tracił na aromacie, stąd te moje kombinowanie. Chyba po prostu zrobię lekkie piwko tak jak wyżej i malinowe na resztkach przy zlewaniu na cichą. Będzie z tego i coś dla mnie, a nie same malinowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę w tym nic zlego, jak chce niechaj kombinuje. Domyslam sie ze po prawdziwej buzliwej liczysz na blyskawiczna fermentacje soku? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest! Sam sok przefermentuje szybciej i może zostawi więcej aromatu. Takie tylko moje domysły. Tak czy siak już zaplanowane :D

Kiedyś może spróbuję dodać sok od początku i sam się przekonam jak lepiej :)

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Zrobiłem malinowe piwo z resztek wg przepisu Pana Zbyszka po drugiej Warce z brewkita.

Niewiem czy to problem ale piwko po 10 dniach fermentacji jest strasznie metne, i jak pobralem próbkę to także w piwko pływa coś białego jakby drobinki styropianu?

 

Nie mam pojęcia co to jest i niewiem czy zlewać do butelek czy sposcic to w kanał?

 

Zonka się niecierpliwi gdyż obiecałem jej domowego redsa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz piwko w smaku jest dobre nie czuć jakiś niedobrych smaków.

 

A tą zelatyne wymieszać razem z piwkiem w fermentorze czy po prostu wlać bez mieszania?

 

Jak bym zlał do butelek to wyklarowało by się w butelkach?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.