Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mam 13Blg i chcę dodać 1,3 Blg w postaci cukru (20l warka)

1°Blg = 10gcukru /l brzeczki (w dużym uproszczeniu) -> 1,3°Blg = 13g/l -> na 20l: 13g * 20l = 260g cukru

Wsypując 260g cukru (do tego co masz, czyli: 20l o gęstości 13°Blg) otrzymasz 20l brzeczki nastawnej o gęstości 14,3°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gotuję pszenice i bije się z myślami czy dodać 10% cukru czy nie (wyczytałem, że drożdże dzięki temu produkują estry bananowe). Pytanie ile gram dać na 20l warkę?

 

Jeśli chcesz bananów w pszenicy dam Ci je na tacy :) Nie kombinuj, zrób warke według poniższych wskazówek a efekt murowany (moja przedostatnia warka). Aromat dojrzałych, wręcz skarmelizowanych bananów totalnie mnie zaskoczył.

A więc:

1. Zasyp 8,6kg :

-pszeniczny 5kg

pilznenski 3,2kg

carahel 0.4kg

chmiel lubelski 50g

2. zacieranie - infuzyjne

45 C - ferulikowa-tylko pszenica - 1 godzina!!!!!!!

53 C -wszystkie słody - 15min

63 C - 30min

72 C- 15 min - do negatyw proby jodowej

78 C - filtracja i wysładzanie ciągłe!!!

3. Gotowanie i chmielenie:

70min

20g po 10min

15 g po 50 min

15 g po 65 min

4. Drozdze i fermentacja:

WB-06 - 15 g na 46 l brzeczki - underpitching czy jak to zwał :)

Połowę wtawiłem do temp 21-22C a połowe do 18 C.

 

Brzeczka w wyzszej temp fermentowała tydzien na burzliwej - spadło do 4 blg, a potem na cichej tydzien (wciaz bulgotało w rurce) Blg spadło do 2.5.

Zabutelkowałem dodajac 200g cukru i refermentowałem w temp 21C. Po tygodniu pycha piwo, z intensywnym aromatem bananowym.

 

Berzeczka w niższej temp (18C) fermentowała 2 tyg na burzliwej i tydzien na cichej. Blg końcowe 3 blg. Zabutelkowane z dodatkiem 200g cukru. Refermentacja w 18-19C !!! Po tygodniu smaczne piwo, O zdecydowanie mniejszym aromacie bananowym.

Gozdzikow za cholere nie wyczulem. Ale ja ich nie czuje w zadnym piwie pszenicznym a troche marek juz przetestowałem :)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwo.org/...post__p__131190

właściwie to odtąd: http://www.piwo.org/topic/388-mrozenie-drozdzy/page__st__160__p__131325#entry131325

Tu ostatnio była dyskusja o oczyszczaniu gęstwy przed mrożeniem, może coś pomoże

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.