Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mam 13Blg i chcę dodać 1,3 Blg w postaci cukru (20l warka)

1°Blg = 10gcukru /l brzeczki (w dużym uproszczeniu) -> 1,3°Blg = 13g/l -> na 20l: 13g * 20l = 260g cukru

Wsypując 260g cukru (do tego co masz, czyli: 20l o gęstości 13°Blg) otrzymasz 20l brzeczki nastawnej o gęstości 14,3°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gotuję pszenice i bije się z myślami czy dodać 10% cukru czy nie (wyczytałem, że drożdże dzięki temu produkują estry bananowe). Pytanie ile gram dać na 20l warkę?

 

Jeśli chcesz bananów w pszenicy dam Ci je na tacy :) Nie kombinuj, zrób warke według poniższych wskazówek a efekt murowany (moja przedostatnia warka). Aromat dojrzałych, wręcz skarmelizowanych bananów totalnie mnie zaskoczył.

A więc:

1. Zasyp 8,6kg :

-pszeniczny 5kg

pilznenski 3,2kg

carahel 0.4kg

chmiel lubelski 50g

2. zacieranie - infuzyjne

45 C - ferulikowa-tylko pszenica - 1 godzina!!!!!!!

53 C -wszystkie słody - 15min

63 C - 30min

72 C- 15 min - do negatyw proby jodowej

78 C - filtracja i wysładzanie ciągłe!!!

3. Gotowanie i chmielenie:

70min

20g po 10min

15 g po 50 min

15 g po 65 min

4. Drozdze i fermentacja:

WB-06 - 15 g na 46 l brzeczki - underpitching czy jak to zwał :)

Połowę wtawiłem do temp 21-22C a połowe do 18 C.

 

Brzeczka w wyzszej temp fermentowała tydzien na burzliwej - spadło do 4 blg, a potem na cichej tydzien (wciaz bulgotało w rurce) Blg spadło do 2.5.

Zabutelkowałem dodajac 200g cukru i refermentowałem w temp 21C. Po tygodniu pycha piwo, z intensywnym aromatem bananowym.

 

Berzeczka w niższej temp (18C) fermentowała 2 tyg na burzliwej i tydzien na cichej. Blg końcowe 3 blg. Zabutelkowane z dodatkiem 200g cukru. Refermentacja w 18-19C !!! Po tygodniu smaczne piwo, O zdecydowanie mniejszym aromacie bananowym.

Gozdzikow za cholere nie wyczulem. Ale ja ich nie czuje w zadnym piwie pszenicznym a troche marek juz przetestowałem :)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwo.org/...post__p__131190

właściwie to odtąd: http://www.piwo.org/topic/388-mrozenie-drozdzy/page__st__160__p__131325#entry131325

Tu ostatnio była dyskusja o oczyszczaniu gęstwy przed mrożeniem, może coś pomoże

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.