Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Małe pytanie mam. Zatarłem dziś Dry Stouta 12Blg z zestawu BA i dodałem do niego 750g laktozy i wyszło mi nieco ponad 20 litrów brzeczki o ekstrakcie prawie 15Blg + trochę brzeczki z chmielinami. Wie ktoś o ile stopni ta ilość laktozy podnosi ekstrakt ogólny i czy warto tą brzeczkę jeszcze trochę rozcieńczyć, żeby więcej piwka było?

A jeśli tak to ile wody dolać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatarłem dziś Dry Stouta 12Blg z zestawu BA i dodałem do niego 750g laktozy i wyszło mi nieco ponad 20 litrów brzeczki o ekstrakcie prawie 15Blg

Taka ilość laktozy to ok 2-2,3°Blg w 20l brzeczki. Czyli przed dodaniem laktozy miałeś niecałe 13°Blg. A czy to rozcieńczać to myślę, że sam musisz zdecydować. Ja bym zostawił... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grodziskie, po 10 dniach cichej, nawet chyba już nie pytam czy to zakażenie, ale co to może być , na ściankach widzę ślady po pianie 3-4 cm ,

 

 

Pozdrawiam Piotr

post-3337-0-06541200-1327092927_thumb.jpg

post-3337-0-26565600-1327092965_thumb.jpg

Edytowane przez sp5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grodziskie, po 10 dniach cichej, nawet chyba już nie pytam czy to zakażenie, ale co to może być , na ściankach widzę ślady po pianie 3-4 cm ,

 

 

Pozdrawiam Piotr

post-3337-0-06541200-1327092927_thumb.jpg

post-3337-0-26565600-1327092965_thumb.jpg

Przypomina mi książkę z badań okresowych w której trzeba odczytać jaka tam jest cyfra :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Grodziskie, po 10 dniach cichej, nawet chyba już nie pytam czy to zakażenie, ale co to może być , na ściankach widzę ślady po pianie 3-4 cm ,

 

 

Zakażenie, ale ciekawie wygląda - kwas czy apteka? Stawiam na kwas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem w noc z soboty na niedziele American Lager. Podwójna warka 45l. Doadałem do kazdego fermentora po 11,5 g drozdzy hydratyzowanych W 34/70. Wieczorem w niedziele jeden juz wesoło bulkal a drugi niemrawy (ciecz sie przesunela troche w rurce, ale niewiele) Niestety, musiałem wyjechac wczesnie rano w poniedzialek i nie bedzie mnie do piatku w domu, a zona tymczasem mi melduje ze jak bylo tak jest. Jeden pracuje a drugi nie. Moze zastosoawac szok i go przeniesc w cieplo na troche, albo napowietrzyc brzeczke??? Any ideas?

Dodam, ze sprawdzilem wieko wiadra przed wyjazdem i jest raczej szczelne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piatek zmierze. Jesli sie okaze ze drozdze nie ruszyly, mozna dosypac nowych?

Kolejny pytanie z cyklu "Nie bulka, co robić?" ??? :( Nie mierzyłeś blg, to nie wiesz co się tam dzieje, może fermentuje sobie w najlepsze bez produkowania nadmiernej ilości CO2.

Napowietrzyć to trzeba było przed lub tuż po zadaniu drożdży, i to solidnie, w końcu to lager. Nowych drożdży dodać możesz, najlepiej pracujących w fazie wysokich krążków, ze startera. Nowe suche mogą nie podjąć pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwracaj nigdy uwagi na bulkanie.. Regularnie mi się zdarza, że (dla tej samej warki i drożdży) w jednym fermentatorze pierdzi jak oszalałe a w drugim nawet nie drgnie..

Zawsze jak przestraszony podnosiłem pokrywkę, to się okazywało, że w obu piana sięgała już po sam brzeg :)

Dodatkowo zawsze nie bulkało w tym, który wydawał mi się szczelnie zamknięty ;)

Bulkrurkę traktuję już tylko jako zabezpieczenie przed owadami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanie - skończył mi się środek do dezynfekcji (ostatnio chemipro OXI), a znalazłem w domu odplamiacz do tkanin, który ma na etykiecie:

 

"Produkt zawiera między innymi: związki wybielające na bazie tlenu >=30%"

"Produkt zawiera: nadwęglan sodu"

 

Nie wiem jedynie, czy nie jest aromatyzowany - niby ładnie pachnie (świeżo) i część granulek jest niebieskiego koloru, ale pewności nie mam.

 

To produkt Carrefoura (Pollena), różni się to czymś od np OXI z Biedronki? Jest sens ryzykować?

 

To prawdopodobnie ten produkt

Edytowane przez Gabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.