Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Która to warka zwyciężyła?

Na szczęście znalazłam zgłoszenie - była to warka 44.

Ha' date=' a ja drogą wymiany wszedłem w posiadanie butelki tego specjału. :) Dobry [i']deal[/i].

 

Dori to ile tych saisonów uwarzyłaś, bo wychodzi na to, że na złoto trzeba przynajmniej kilka warek odpalić, żeby było z czego selekcję zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori to ile tych saisonów uwarzyłaś, bo wychodzi na to, że na złoto trzeba przynajmniej kilka warek odpalić, żeby było z czego selekcję zrobić.

Trzy, ale w rachubę wchodziły tylko dwa, bo trzecie dopiero niedawno zabutelkowałam. Powiem szczerze, że miałam wielki dylemat które wysłać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori to ile tych saisonów uwarzyłaś' date=' bo wychodzi na to, że na złoto trzeba przynajmniej kilka warek odpalić, żeby było z czego selekcję zrobić.[/quote']

Trzy, ale w rachubę wchodziły tylko dwa, bo trzecie dopiero niedawno zabutelkowałam. Powiem szczerze, że miałam wielki dylemat które wysłać...

Ale trafiłaś i to jest to. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się znów było zabrać do roboty :D

 

WARKA 51

CIEMNA PSZENICA

 

Zasyp:

1,2kg pszeniczny ciemny

1,0kg monachijski II

1,0kg pszeniczny jasny

0,6kg pilzneński

0,3kg Carawheat

0,1kg pszeniczny czekoladowy

 

 

Zacieranie:

Słody wsypane do 12l wody

 

20 minut w 44°C

podgrzane do 63°C , 1/3 gęstego zacieru odebrana, podgrzana do 70°C przerwa 20 minut, doprowadzone do wrzenia, gotowanie 20 minut, zawrócone do zacieru głównego, temperatura ustalona na 72°C

20 minut w 72°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

30g Lubelskiego (granulat T45) od początku gotowania

 

Ekstrakt 12,5°Blg

 

Zadane do fermentora z gęstwą po Weizenbocku (warka 50).

Wiem, wiem... nie powinno się używać gęstwy po mocnych piwach, ale jakoś ciężko mi się było rozstać z 3068 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 52

STOUT

 

Zasyp:

2,2kg pilzneński

1,0kg monachijski II

0,4kg płatki jęczmienne błyskawiczne

0,3kg Caraaroma

0,25kg palona pszenica

 

 

Zacieranie:

infuzyjne, jednotemperaturowe

90 minut w około 69°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie 75 minut

 

Chmielenie:

40g Marynki (szyszki) na początku gotowania

10g Sladka (granulat) na 15 minut przed końcem

 

Ekstrakt 13,5Blg. Drożdże Wyeast 1028 London Ale wprost z napęczniałej saszetki. Mam nadzieję, że dadzą radę bez startera :)

 

Brzeczka wyszła zaiste czarna :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dadza radę ja zawsze tak robię. Może dla niektórych to skandal?

Fajny post po północy :)

Też jestem ciekaw.

Bardzo proszę o szersze info na forum, kiedy były oznaki fermentacji i kiedy szła już na dobre. Dobra informacja nigdy nie jest zła. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dadza radę ja zawsze tak robię. Może dla niektórych to skandal?

Dość prowokacyjne pytanie :)

Ja też już nie raz tak robiłam, tylko zwykle zadawałam drożdże prosto z saszetki do słabszych brzeczek.

 

Jak na razie oznak fermentacji nie widać, ale to dopiero niespełna 23h od zadania drożdży.

 

Dziś miałam ciekawą przygodę.

Rano dostałam PW na browar.biz z prośbę o szybkie poratowanie gęstwą 3068 od kogoś z Cieszyna. Szybka akcja - wysłała numer telefonu, za chwilkę odebrałam telefon z prośbą o adres. Za 20 minut zjawił się sympatyczny pan Jurek z wyparzonym słoikiem :) W jakim ja byłam szoku, że niedaleko mnie ktoś warzy piwo :) Okazało się, że wcześniej mieszkaliśmy nawet na tym samym osiedlu. I żeby wszystko było jasne - pan Jurek nowicjuszem nie jest, warzy od 5 lat, ma za sobą prawie 50 warek z zacieraniem. Piwo warzy wyśmienite, właśnie popijam wyśmienitego lagera którego dostałam :smilies::beer::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna przygoda, Dori:) też chciałbym tak mieć...

 

Na razie cieszę się z tego, że właściciel pizzerii w mojej miejscowości zapamiętał mnie jako piwowara (pytałem kiedyś o butelki bezzwrotne, czy mi odda. Mogłem wziąć, ale jakoś nie miałem potem takiej potrzeby.) Ostatnio jak byłem w tym lokalu, to zapytał jak tam "produkcja piwa" i pytał gdzie można kupić takie piwo. Jak mu powiedziałem, że domowego nie kupi, to pytał gdzie dostać niepasteryzowane.. Kojarzył Konstancin.. Poleciłem jeszcze Ciechanów.. i na razie tyle. Mam zamiar zanieść mu do posmakowania jakieś moje piwko.. ale jeszcze nie wiem które.. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie morał jest taki, że czasami nawet nie wiesz, że sąsiad za ścianą piwo warzy :lol: Nie wszyscy siedzą w necie, udzielają się na forach, po prostu warzą piwo :)

Piwowarów jest pewnie sporo więcej niż nam się wydaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie oznak fermentacji nie widać' date=' ale to dopiero niespełna 23h od zadania drożdży.[/quote']

Dziś rano, czyli po 35h od zadania drożdży w fermentorze jest już dość gruby kożuszek drożdży :lol:

Od tego sezonu zacząłem stosować metodę bezstarterową i jak na razie działa bez pudła. Trzeba tylko z ewentualnym schłodzeniem brzeczki zaczekać do pojawienia się wyraźnych oznak pracy drożdży (z pszenicą na 3068 musiałem dwa razy wędrować do piwnicy, z 3 piętra to jednak trochę noszenia jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Ekstrakt 13,5Blg.

Brzeczka wyszła zaiste czarna :lol:

Dori , ile otrzymałas brzeczki?

Pewnie około 20l, ile dokładnie tego nie wiem bo nie sprawdziłam, a teraz z powodu piany też ciężko jest oszacować. Sprawdzę jak skończy się fermentacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.