Jump to content

Sposób na dekantację.

leech

Recommended Posts

Ja myślę, że ten słoiczek i drucik to kolejne elementy na których do piwa możesz coś przywlec...

No i na końcówce dekantacji chyba i tak bez "sterowania ręcznego" się nie obejdzie bo pływak nie zabezpieczy Cię przed zassaniem osadu.

Dokładnie. Ledowa czołówka na łepetynę i "prawie jak" laparoskopia :smilies: A poza tym jak pociągniesz kilkadziesiąt mililitrów osadu , to chyba nie ma aż takiej tragedii , żeby tak kombinować ? Żeby mieć idealnie klarowne piwo są chyba lepsze sposoby , albo sklepy.

Edited by pepek84

Mnie najbardziej irytuje w przelewaniu przypadkowe odsłanianie końcówki wężyka i potrzeba ponownego zasysania piwa. Dlatego kombinuję z tym pływakiem.

E tam nabierzesz wprawy, ja nie pamiętam bym zasysał więcej niż raz.

Można na dzień , czy dwa przed rozlewem położyć na przykłąd zwinięty ręcznik czy jakąkolwiek podkładkę z jednen strony fermentatora , wtedy osad spłynie na jedną stronę i lepiej widać granicę płynu i osadu. Chociaż nigdy tego nie praktykowałem , ale gdzieś o tym czytałem.

Ja spuszczam brzeczkę kranikiem. wcześniej kręcę przez kilka minut łychą aby zrobić wir, następnie odczekuję ok. 10 minut aż się uformuje na dnie stożek z osadów, potem spuszczam brzeczkę. Na wlot mam założony kawałek oplotu z węża, aby zabezpieczyć przed przedostaniem się osadów.

Mnie najbardziej irytuje w przelewaniu przypadkowe odsłanianie końcówki wężyka i potrzeba ponownego zasysania piwa. Dlatego kombinuję z tym pływakiem.

Ja na końcówkę węża zakładam rurkę do rozlewu piwa (bez zaworka) bo zawsze wkurzało mnie skręcanie się wężyków. Dużo łatwiej operuje się rurką pod koniec ściągania piwa lub brzeczki po chmieleniu.

Lepiej uważajcie, brzeczka nastawna jest bardzo, ale to bardzo narażona na infekcje, to jest najbardziej ryzykowny etap w życiu piwa.

Im mniej plastiku ma z nią styczność, tym lepiej.

To zrozumiałe. Ale jeżeli dezynfekuję wężyk i przy okazji zdezynfekuję rurkę, to chyba powinno być ok?