Skocz do zawartości

Bitter - fermentacja


iSparrow

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, temat dotyczy fermentowania w plastikowym wiaderku 20 litrów piwa, a wy tu teorie o ciśnieniach hydrostatycznych i tak dalej...

 

Fermentis podaje maksymalną zalecaną temperaturę fermentacji 24°C dla S-04, Lallemand z kolei 21°C dla Nottingham. Przefermentowałem kilka piw w temperaturze 23-24°C i z własnego doświadczenia mogę wysnuć wniosek, że lepiej tego nie robić. Przynajmniej dopóki fermentacja nie zacznie się uspokajać.

 

Domyślałem się, że to, że po 2 dowolnych sklepowych piwach mam kaca jest związany z olewczym stosunkiem browarów do warunków fermentacji. No i mam potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bittera tradycyjnie się nie lageruje, ale jak chcesz to możesz, byle już po skończonej fermentacji

 

W 120C to chyba się nie lageruje.

 

No... w sumie to tak... :ble:

Jak już pisałem na początku, spodziewałem się, że będę miał chłodniej w domu. Poza tym tą temperaturę w domu już trochę obniżyłem.

Pytanie pozostaje - czy zatem w piwnicy gdzie mam max 12'C mogę zrobić cichą dla tego Bittera? Ewentualnie jak kolega wyżej zasugerował, otuliłbym fermentator jakimiś kocami...

 

Po skończonej fermentacji burzliwej, otul fermentator kocami i daj do piwnicy na chichą.

Jak masz w piwnicy prąd i będziesz robił inne piwa górnej fermentacji to zaopatrz się w pas/przewód grzewczy z termostatem do terrarium. W połączeniu z dobrą izolacją powinno się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zgoda za zaprowadzenie porządku, ja jeszcze świeżak jestem i nie chciałem się rządzić ;)

Dzięki rysmis za radę, tak też planowałem zrobić. Mam jakieś stare swetry co miały iść do pck. Nie pójdą :)

 

Swoją drogą, planowałem drugą warkę robić pszeniczne, ale mając takie warunki w piwniczce grzechem byłoby nie zrobić dolniaka. Zamówiłem więc już surowce na Pilznera i niebawem zaczynam robotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej piwnicy tylko pozazdrościć. :) 12 °C

Właśnie, nie umieją docenić! :)

Ja muszę właścicielowi stancji tłumaczyć, że 'będzie miał oszczędności na ogrzewaniu', żeby zejść do 18°C w kuchni (przy podłodze i rozszczelnionym oknie szczęśliwie udaje się mieć 15-16°C) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodów technicznych (remont, przeprowadzka itp) oraz ciśnienia (bo sprzęt i słody są skompletowane do piwrwszego warzenia) fermentowałem swojego ala'bittera w 23C - w piwnicy niestety zabrakło miejsca na fermentator :/

Dziś po pierwszej degustacji muszę stwierdzić, zgodnie z przewidywaniami oraz informacjami znalezionymi na forum piwo wyszło kwaśne ale wypić się da. Jednakże nie spodziewałem się, że 3C dadzą aż tak duży wzrost estrów w porównaniu z wcześniejszym gotowcem (fermentacja 20C).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wiewiur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.