Skocz do zawartości

AIPA bez chmielenia na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

W BA jest taki oto zestaw. Jeszcze nie robiłem AIPA, a ostatnio piłem i bardzo mi posmakowało, więc postanowiłem, że na początek pójdę po linii najmniejszego oporu i zrobię z zestawu.

 

słód pale ale Weyermann® 2, 6 kg, słód karmelowy Carared® 0, 2 kg, słód karmelowy jasny Carapils® 0, 2 kg, chmiel goryczkowy Simcoe® (USA) 20 g (granulat), chmiel aromatyczny Palisade (USA) 10 g (granulat), chmiel aromatyczny Cascade (USA) 10 g (granulat), chmiel aromatyczny Citra® (USA) 10 g (granulat), drożdże Safale US-05 11, 5 g

 

Chmielenie:

- 20 g chmielu goryczkowego Simcoe dodać w 15 minucie gotowania,

- 10 g chmielu aromatycznego Cascade dodać w 70 minucie gotowania.

- 10 g chmielu aromatycznego Palisade dodać natychmiast po zakończeniu gotowania.

- 10 g chmielu aromatycznego Citra dodać natychmiast po zakończeniu gotowania.

 

Czy to dobra receptura? Zastanawia mnie, że nie ma tam chmielenia na zimno.

Zamierzam w takim razie rozdzielić cichą na dwa balony szklane po 10 litrów i do jednego dodać trochę np. Citry, tylko ile?

 

EDIT: receptura na 10 l

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawie jedna rzecz mi nie pasuje - cena :D 41 pln + dostawa za 10l. piwa to trochę sporawo ;)

 

Jeżeli AIPA to "Twój gatunek" (tak jak w moim przypadku), to zaraz będziesz chciał robić więcej. Na twoim miejscu nie kupowałbym takiego zestawu, tylko skompletował składniki w BA na własną rękę - przede wszystkim chmiel. A przepisów w sieci na fajne American IPA jest od groma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne będę już robił sam. Na razie chcę spróbować, a piłem dopiero jedną butelkę.

Użyję też jednych drożdży wstępnie namnożonych albo gęstwę, będzie taniej.

Właśnie, czy można zastosować drożdże London Ale III bez szkody dla stylu piwa?

Chmielu nie chcę kupować osobno, bo i tak by trzeba kupić okrągłą ilość, a nie wiadomo czy jeszcze kiedyś mi się przyda - coś mi aromat cytrusowy nie pasuje do piwa, ale zobaczymy.

 

ps. Cena 37,83 zł.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura jest dobra. Chmielenie na zimno nie jest wymagane w tym stylu.

Możesz dodać ile chcesz ale Citry dał bym niewiele. Chmiel na zimno nie podnosi goryczki, wzmaga znacznie aromat. Polecam chonook, cascade, centenial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura jest dobra. Chmielenie na zimno nie jest wymagane w tym stylu.

Możesz dodać ile chcesz ale Citry dał bym niewiele. Chmiel na zimno nie podnosi goryczki, wzmaga znacznie aromat. Polecam chonook, cascade, centenial.

 

Chmilenie na zimno co prawda nie jest wymagane, ale bardzo pomagaw uzyskaniu odpowiedniego zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta receptura naprawdę nie przypomina IPA: za mało słodów (chyba że to jest na 10L a nie na 20L?), i za mało chmieli. Z 3 kg słodów i 50g chmieli nie da sie uwarzyc AIPA.

Do IPA chcesz dać ok 5.5+kg słodów i 125-150+ g amerykańskich chmieli. Chmielenie na sucho jest w tym stylu naprawdę konieczne, co najmniej 1oz.(28g) lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby, to jest przepis na 10L, ale moim zdaniem chmieli i tak za mało. Trzeba byłoby dodać tak 20-30% więcej no i trochę do chmielenia na zimno. Moim zdaniem ilość 150g mieszanki chmieli na 20L to istne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to zmienia sprawę. Wydawało mi się że to jest na 20L bo to standartowa warka i też OP napisał że chce ją podzielić na 2 warki po 10L.

Zamierzam w takim razie rozdzielić cichą na dwa balony szklane po 10 litrów i do jednego dodać trochę np. Citry, tylko ile?

W takim razie na warkę 10L, po prostu dodaj ok 15-25g Citry, Cascade, Amarillo, albo coś podobnego na sucho (zimno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest na 10 l, założyłem od razu, że robię 20 l, bo 10 litrów nie opłaca się robić i robię od razu z dwóch zestawów.

Dodam chyba w takim razie do jednej części Citrę, a do drugiej Cascade.

A jak z drożdżami? Można użyć London Ale III czy lepiej US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do AIPA drożdże nie mają wielkiego znaczenia aromat i smak chmielu i tak wszystko przykryje, ale zgodnie ze sztuką to chyba skłaniałbym się ku US-05. Piłem kilka piw na ale III i były dość słodkawe, słabo odfermentowane, a AIPA i słodkość to nie bardzo pasuje. Moja rada albo weź US albo zatrzyj wytrawnie i ale III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do AIPA drożdże nie mają wielkiego znaczenia aromat i smak chmielu i tak wszystko przykryje, ale zgodnie ze sztuką to chyba skłaniałbym się ku US-05. Piłem kilka piw na ale III i były dość słodkawe, słabo odfermentowane, a AIPA i słodkość to nie bardzo pasuje. Moja rada albo weź US albo zatrzyj wytrawnie i ale III

 

Z całą pewnością US05 są jaknajbardziej wskazane. Najlepsze drożdże. Co prawda są dużo lepsze w drugiej generacji, niż prosto z formy suszonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czy chmielenie na zimno może trwać 3-4 tygodnie w czasie całej cichej? Gdzieś tu czytałem, że wskazane jest dodać chmiel tydzień przed rozlewem.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zeszłoroczne AIPA trzymałem 16 dni na cichej cały czas z chmielem i wszystko było ok. Aromat był powalający. :)

Więc można i tak i tak...

W tym roku też pewnie będę zmuszony zrobić ponownie, bo już 8 dni jest na cichej (z dodatkiem 75g chmielu) i cały czas sobie powoli "bulka" a raczej nie chciałbym butelkować zanim zakończy się fermentacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem AIPA z tego zestawu na pokazie, przy zlewaniu na cichą aromat był, hmmm, nikły....

Dodałem na cichą( 14 dni) 30 g Citry ( dodatkowej) i to wcale nie jest za dużo, dzisiaj próbowałem.

Uważaj na ilość cukru do refermentacji, w tym zestawie ilość podana była na 20 l ( chyba 140 g ?), nie na 10, mam nadzieję, że teraz jest już poprawione, jeśli nie, daj połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Witam, ja też zastanawiam się nad tym zestawem z Browamatora ale chciałbym dodać trochę chmielu na goryczkę. Mam w domu 30g Cascade, które chciałbym dodać przy chmieleniu na zimno na aromat. Co dodać dodatkowo na goryczkę tak, żeby uzyskać ok 60-70 IBU?

Edytowane przez leeroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o Tomahawku, Zeus/Columbus albo Chinooku. W zestawie jest 30g Chinook 12% na 10l brzeczki. Czy można łączyć Chinook z Tomahawkiem czy lepiej dodać więcej Chinooka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.